پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نعمت‌الله ترابی با بیش از نیم قرن فعالیت در جایگاه سوخت شهر یاسوج و مالکیت نهمین جایگاه سوخت کشور، یکی از مردان با تجربه حوزه نفت کهگیلویه و بویراحمد است؛ او از نحوه فعالیت مجدد این جایگاه سوخت با قدمت ۶۰ ساله و بعد از یک دوره تعطیلی می‌گوید و یک خبر خوش نیز برای بانوان یاسوجی برای اولین بار در ایران دارد. ترابی همچنین به سیاست”برند” سازی وزارت نفت برای تحویل بنزین به جایگاه‌داران انتقاد جدی دارد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، از وقتی پمب بنزین وسط شهر یاسوج بعد از یک وقفه طولانی مجددا فعال شد، نام نعمت‌الله ترابی نیز روی زبان‌ها افتاد.

او را می‌توان مرد نفتی کهگیلویه و بویراحمد نامید چرا که از سال ۱۳۳۷ تاکنون به همراه پدرش در جایگاه سوخت مرکز شهر یاسوج، کارشان سوخت‌رسانی به مردم است.

بیش از نیم قرن فعالیت در حوزه سوخت از روزی که با “حلب” و بشکه به مردم نفت و گازوئیل می‌فروختند تا سال ۱۳۴۸ که با یک نازل بنزین به مردم خدمات می‌داد، کارنامه این فعال بخش خصوصی را پربار کرده است.

او صاحب اولین پمب بنزین استان کهگیلویه و بویراحمد و نهمین جایگاه سوخت کشور است و همه این‌ها سوابقی است که نعمت‌الله ترابی را مرد نفتی کهگیلویه و بویراحمد لقب داده است.

اما همه چیز برای ترابی و جایگاه سوختش خوب پیش نرفت؛ در سال ۸۷ به مشکل خورد و جایگاه او بدهی‌هایی به بار آورد که گویا خود او در به وجود آمدن این بدهی‌ها نقشی نداشت و اختلاف میزان محموله بنزینی که برای او بارگیری می‌شد با آنچه وارد مخزنش می‌شد علت اصلی این بدهی‌ها بوده است.

با این شرایط جایگاه سوخت ترابی در مرکز شهر یاسوج تا سال ۹۱ دوام آورد ولی نهایتا تعطیل شد؛ او مدتی هم پیگیر حقش بود اما نهایتا آن را بوسید و کنار گذاشت تا اینکه یک ناجی پیدا شد.

جایگاه سوخت ترابی، تا سال ۹۶ تعطیل بود و مردم شهر یاسوج در همه این ۵ سال به نبود پمب بنزین در شهر و به تنها پمب بنزین شهر در میدان جهاد عادت کرده بودند؛ صف‌های طولانی در جلوی پمب بنزین میدان جهاد و به دردسر افتادن مردم برای طی مسافت تا این جایگاه از مشکلات اساسی بود که بارها در رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد.

بعد از این سال‌ها بود که لطف‌الله مسعودی مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد شد و از همان روز اول و بعد از انتشار یک گزارش انتقادی با محتوای تعطیلی ۵ ساله تنها پمب بنزین شهر یاسوج، دست به کار شد تا یک کار بزرگ را بعد از سال‌ها تعطیلی انجام دهد.

مشکلات حقوقی، بدهی بالا، عدم وجود سرمایه در گردش و پیچیدگی مسائل مرتبط با این جایگاه سوخت باعث شد تا کمتر کسی فکر کند که بار دیگر راه بیفتد اما آنگونه که خود آقای ترابی می‌گوید، مسعودی دلسوزانه و شبانه‌روز تلاش کرد تا از طریق یک شرکت “برند” در وزارت نفت، در این پمب بنزین هزینه کند و نه تنها آن را برای بار دیگر فعال کند بلکه آن را تبدیل به یکی از بهترین جایگاه‌های سوخت کشور کند.

ترابی می‌گوید که آقای مسعودی نه به عنوان یک مدیر که البته انصافا مدیری دانا و کارآزموده است بلکه به عنوان یک رفیق، وقت گذاشت و کاری که پنج سال کسی نتوانست انجام دهد، انجام داد و موجب رفاه حال مردم در مرکز شهر شد.

حالا این جایگاه سوخت در شهر یاسوج با ۵۵ سال خدمت بعد از یک دوره رکود، با اشتغال‌زایی ۲۰ نفر، وارد چرخه خدمت‌رسانی به شهروندان شده است.

جایگاه سوخت ترابی اکنون بدون مشکل در حال فعالیت است و به نمادی برای نقش یک مدیر در حل یک مشکل تبدیل شده است.

ترابی یک خواسته دیگر هم از شرکت پخش فراورده‌های نفتی دارد؛ او می‌گوید که بنزینی که از ماهشهر برای جایگاه‌های سوخت این استان بارگیری می‌شود بسیار فرار بوده و با گرما و حرارت این روزها هم در مخازن و هم در باک خودروها بخار می‌شود و موجب کسری بنزین در جایگاه‌ها می‌شود که اگر آقای مسعودی بتواند سوخت مورد نیاز مردم این استان را از اصفهان با بنزین یورو۴ تأمین کند، نه جایگاه‌داران  و نه مردم آسیب نمی‌بینند.

ترابی همچنین از موضوع دیگری صحبت کرد که باز هم نشان از زد و بندهای پشت پرده در صنعت نفت دارد؛ او گفت که اخیرا وزارت نفت “برند”هایی درست کرده است که بنزین را به لیتری ۹۳۰ تومان به آنها تحویل می‌دهند و آن‌ها هم به جایگاه‌داران لیتری ۹۶۰ تومان تحویل می‌دهند در حالی که این شرکت‌های برند هیچ خدمت اضافی به مردم و جایگاه‌داران ارائه نمی‌کنند و دولت این کار را مستقیما برای خود جایگاه‌داران باید انجام می‌داد.

وی گفت ما قبلا بنزین را لیتری ۹۴۰ و نهایتا ۹۵۰ تومان خرید می‌کردیم اما اکنون به نوعی اجبار در خرید از برندها با قیمت بالاتر است.

ترابی گفت که بیشتر صاحبان این برندها، بازنشسته‌های وزارت نفت و خود جایگاه‌دارانی هستند که با سرمایه بالا، بیش از ۶۰ نازل سوخت را در کشور دارند.

وی با اشتباه خواندن سیاست “برند”سازی وزارت نفت، آن را فرصتی برای سودجویی می‌داند و می‌افزاید: چرا دولت بنزین را لیتری ۹۳۰ تومان به این افراد خاص می‌دهد در حالی که هیچ کار خاصی و خدمت اضافی ندارند؛ گناه همان جایگاه‌داران چیست؟

مالک جایگاه سوخت ترابی با بیش از ۶۰ سال فعالیت خبر خوش دیگری نیز برای مردم داشت؛ خبری که برای اولین بار در ایران اتفاق می‌افتد؛ او در جایگاه سوخت تحت مدیریتش بنا دارد تا یک سکو را به بانوان اختصاص دهد و دو متصدی مورد نیاز آن را نیز از بین بانوان استخدام کند.

او این کار را برای حرمت زن و جایگاه زنان در جامعه انجام می‌دهد و برای راه‌‌اندازی آن منتظر پاسخ مثبت اداره اماکن است.

—————————

گزارش از کریم بنام

————————–

 

انتهای پیام/ک-ب