آیا شعارهای شهرداری و شورای پنجم، زیر تحرکاتِ پشت پرده، فَشَل می‌شود؟ «معامله‌ی رأی» برای تعیین رئیس و نایب رئیس یک کمیسیون در شورای شهر شیراز!


پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالی که شهرداری و شورای پنجم شهر شیراز، سیاست‌های اصلی خود را «شهروند‌محوری» و «توسعه‌ی فرهنگی» اعلام کرده‌اند، اما برخی از مناسبات درونی این مجموعه‌ها حکایت دیگری دارد.

به گزارش ریواس جنوب، در یکی از آخرین حواشی در حوالی شورای شهر شیراز، گفته می‌شود در انتخابات برخی کرسی‌های هیئت رئیسه و کمیسیون‌ها، زد و بندهایی در کار بوده است.

یک منبع نزدیک به شورای شهر شیراز چندی پیش از انتخابات داخلیِ کمیسیون‌ها، به خبرنگار ریواس جنوب گفته بود که یک عضو هیئت رئیسه برای جلب رأی دو تن از اعضای شورا، ریاست و نایب‌رئیسی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی را به آنها وعده داده است.

او ساعاتی پس از برگزاری این انتخابات نیز مدعی شده که این تاکتیک با لابی‌گری‌ها و بلکه معاملاتی تاریک در پشت پرده‌ی جلسه، عملی شد.

** تنوری و پاک‌فطرت، خروجی انتخابات بحث‌برانگیز

 اما خروجی انتخابات درونی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز، «احمد تنوری» و «سیروس پاک‌فطرت» بودند!

عملکرد احمد تنوری در یک سال اول فعالیت شورای اسلامی با برخی حواشی روبرو بوده است. هرچند برخی از منتقدان او بر توانمندی‌های بالقوه‌اش اذعان داشتند، اما حضور نه‌چندان مستمر او در جلسات، انتقادهای جدی را به دنبال داشته و برخی را بیش از پیش، نگرانِ عملکردِ جایگزینِ «لیلا دودمان» کرده است.

حساب سیروس پاک‌فطرت اما تا حدود زیادی جداست؛ او از همان ابتدا در میان منتخبان ۱۲+۱ نفری شورای شهر، تنها بود و کمتر کسی سهمی برای تأثیرگذاری جدی‌اش در فضای سیاسی و سیاست‌گذاری شورا قائل بود.

هرچند نقش نظارتی و به تعبیری “خود مراقبتیِ” تنها عضو اصولگرای شورای شهر، مانند یک نیروی مقاومت در حرکت یک‌دست این مجموعه می‌تواند اثر بسیار خوبی هم داشته باشد اما به‌نظر می‌رسد پاک‌فطرت خیلی زودتر از تحلیل‌ها در یکی از مهمترین حوزه‌های سیاست‌گذاری شورای پنجم، سهیم شد.

در هر حال ریاستِ یکی از اعضای نه‌چندان فعال شورا و نایب رئیسی تنها عضو اصولگرای شورای پنجم در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز، در حالی صورت می‌گیرد که مهمترین شعارهای شهرداری -به‌عنوان مجری سیاست‌های مدیریت شهری- انسان‌محوری و حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی بوده است.

اما آیا اهداف بزرگ شهرداری در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی، با سیاست‌گذاری‌های این کمیسیون شورا که حالا تغییر رنگ داده، محقق می‌شود؟

پاسخ هرچه باشد، روشن است که معامله‌ی رأی در پارلمان محلی شهر بر اساس منافع و قدرت اعضا، خود یک شکست در اولین گام از دومین سال فعالیت شورای شهر شیراز محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ سجاد بنام