پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 به تازگی نشستی برگزار شد که در آن برخی از مسئولان شهری یاسوج با حضور دادستان برای برخی از معضلات شهر به شور و مشورت نشستند؛نشستی که مهمترین نکته آن به عزم جزم مسئولان برای برخورد با دست فروشان و وانت بارهای دوره گرد در میان غفلت اعضا از یک موضوع مهمتر دلالت داشت.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج؛ حضور دست فروشان و وانت بارهای دوره گرد یکی از دغدغه‌های مردم و مسئولان شهری یاسوج بوده و هست و جلسات متعددی برای حل این معضل شهری یعنی “سد معبر” برگزار شد که تاکنون نتایج چشمگیری به دنبال نداشته اند.

در تازه‌ترین این جلسات، مهرداد کرمی، دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، جدی تر از بقیه مسئولان حاضر در جلسه نشان داد و ‌بر اساس گزارش مسوولان شهری به ویژه شهردار،‌ رییس و اعضای شورای شهر و رییس پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان مطالبی خواستار قاطعیت در برخورد با سد معبر شد.

کرمی توصیه های رفتاری خوبی هم به واحد اجرائیات شهرداری داشت از جمله اینکه ‌قاطعیت را همراه با متانت داشته باشند و به آنها گفت که عمل شما عکس العمل طرف مقابل تان را به دنبال خواهد داشت و در همین زمینه تاکید کرد زدن زیر جعبه میوه کار درستی نیست.

دادستان یاسوج تشکیل شعبه ویژه برای موضوعات شهری از جمله دست فروشان و وانت بارها را به عنوان یک خبر خوش اعلام کرد و تصریح کرد که درباره وانت بارها جرم مشهود است و نیاز به دستور قضایی نیست.

از نگاه ریواس جنوب هم سد معبر دست فروش ها و وانت بارها به عنوان یک معضل محرز است و هم سخنان مدعی العموم مرکز استان متین و درست، اما به نظر می‌رسد برخورد با این دو گروه کاسب کار، یک چاقوی دو لبه است ‌و به کارگیری چاقوی دو لبه هنرمندی خاصی می خواهد که دادستان شاید هم عقیده باشد که این مسئولان تاکنون چیزی دال بر داشتن این هنر از خود به نمایش نگذاشتند.

در حالی که ساده ترین معضلات شهری با راه حل های ساده روی هم تلنبار می‌شوند چگونه می توان انتظار داشت معضل سد معبر را طوری حل کنند که چاقوی آنها دست صدها نان آور خانه را نبُرد!

‌ حتماً گفته می شود یک شهر نباید فدای صدها نفر شود اما ریواس جنوب می پرسد چند درصد مردم این شهر کمَرشان زیر بار میوه که نه بلکه زیر بار قیمت میوه خم شده است؟

‌ آیا چاقوی مسئولان می تواند تابلوهای گلابی ١٨٠٠٠، انگور ۱۰۰۰۰، هندوانه ۵۰۰۰، انجیر ۱۲۰۰۰، سیب گلاب ۱۰۰۰۰، ‌موز ١٠٠٠٠و… را نیز ببُرد؟

آیا مسئولان از خود پرسیده اند این وانت بارها و دست فروشان سد چه کسانی را و چند درصد مردم را معبر کرده اند؟ ‌

یک تحقیق میدانی ساده نشان خواهد داد این ها عمدتاً سد ماشین سواران چند صد میلیونی را معبر کرده اند و و آن دسته از مسئولانی که تا به حال به قول استاندار از ماشین های شیشه دودی خود پیاده نشده اند!

دقیقاً ‌سد کسانی را معبر کرده اند که هیچ گاه تابلو برافراشته بر میوه های واقع در میوه فروشی های شهر را نگاه نکردند و نمی کنند و یا اتیکت لباس در مجتمع های تجاری شهر را نخوانده و نمی خوانند!

‌ این گزارش هرگز نمی خواهد برخورد با دست فروشان و وانت بارها را به حاشیه ببرد چرا که خود گزارشگر بارها از وجود همین سد معبر به زحمت افتاده است بلکه هدف از این گزارش جلب توجه مسئولان به عواقب تصمیم خود مبنی بر برخورد قاطع با وانت بارها و دست فروش ها بدون در نظر گرفتن جای خالی آنان در عرضه میوه یا دیگر اجناس مورد نیاز مردم به قیمت بسیار ارزانتر است.

حتماً مهرداد کرمی این ها را خوب می‌داند و توصیه هایش در همین جلسه هم موید برخورد انسانی و اصولی ‌اگا قاطع با این گروه از کاسب کاران است و ویژگی قاطعیت و تیزبینی را در اغلب موضوعات تاکنون با خود به همراه داشته است. بنابراین انتظار می‌رود ابتدا این قاطعیت را درباره مسئولان به کار گیرد و از آنان بخواهد با در نظر گرفتن جمیع جهات راه حل مناسب را همراه با قاطعیت لازم عملیاتی کنند تا مردم مجبور نشوند چهار عدد از سه نوع میوه را به قیمت ۶٠ هزار تومان و بالاتر بخرند.

ریواس جنوب در عین انعکاس مطالبات مردم، انتشار اقدامات سازنده احتمالی مسوولان را ‌نیز رسالت خود می داند.

انتهای گزارش/ ‌رحیم بنام