پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ششمین کارگروه اشتغال کهگیلویه و بویراحمد حاشیه‌هایی داشت؛ “کٌد” فرماندار گچساران به استاندار، وام‌گیرندگانی که همه سوراخ‌ها را بلدند، رد پای بستگان برخی مدیران در تسهیلات ارزان قیمت روستایی، کنایه سنگین استاندار به مدیرکل امور عشایر، مدیر کشوری که نصف عمرش را در یاسوج بود، مکاتبه‌ای که احمدی در پایان جلسه از آن منصرف شد، حرفی که استاندار از قول مدیران بانکی می‌خواهد به معاون اول رئیس‌جمهور بگوید، برخی از این حواشی بوده است.

 

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، ششمین کارگروه اشتغال کهگیلویه و بویراحمد به ریاست استاندار و دبیری اداره‌کل کار برگزار شد.

در این نشست بعد از قرائت دستورکارهای قبلی و برخی گزارشات معمول ادارات و بانک‌ها، فرماندار گچساران کدی داد که استاندار به آن واکنش نشان داد و با تأیید آن چند نکته را یادآوری کرد.

عبدالرحیم رحیمی گفت که عده‌ای خاص در گچساران همه راه‌ها را بلدند و فقط وام می‌گیرند و کاری هم نمی‌کنند.

فرماندار گچساران افزود: این افراد تقریبا در همه بانک‌ها، چهره آشنایی دارند و این فرصت‌های خوب برای اشتغال‌زایی واقعی روستائیان را به راحتی می‌سوزانند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: هفته قبل به یک طرح خوب پرورش ماهیان خاویاری در ده‌شیخ رفتم که سرمایه‌گذار آن می‌خواست کمی بیش از ظرفیت اسمی خود، تولید کند که برخی کارشناسان و مدیران اجازه این کار را به او ندادند و سنگ‌اندازی کردند.

حالا از این طرف عده‌ای به این راحتی به اسم اشتغال از هر رانتی استفاده می‌کنند و وام می‌گیرند و کاری هم نمی‌کنند.

احمدی با اتمام حجت با مدیران اجرایی و بانکی گفت که با تمام قدرت در مقابل این رانت‌خواران و این دست افراد بایستید و مطمئن باشید که من حامی شما خواهم بود.

وی تأکید کرد: پول بیت‌المال را به جای دلالان باید به چهارتا جوان بدهیم که هم صاحب شغل شوند هم برای این استان سرمایه‌گذاری کنند.

از آن طرف نیز به جوانانی که واقعا در روستاها دنبال کار و کارآفرینی هستند سخت نگیرند و اگر طرحی باشد که بیش از ۶ میلیارد تومان هم بخواهد مجوز می‌گیرم و پرداخت می‌کنیم، چرا که هدف ما کار و اشتغال و اصابت این پول‌ها به شغل است.

بعد از آن فرماندار گچساران از عدم اجرای دستورالعمل ابلاغی دولت برای تسهیلات اشتغال روستایی در بانک‌ها خبر داد و گفت باید بدون تعارف این حرف‌ها را بگوییم.

بعد استاندار از او خواست که نام بانکی که این دستورالعمل را رعایت نکرده به ما دهید که رحیمی گفت حالا نمی‌خواهم اسم بانک خاصی را ببرم؛ احمدی گفت: نمی‌خواهم، نشد کار اگر واقعا موردی هست باید شفاف بگویید اگر هم معذوراتی هست کتبا به دفتر من دهید.

احمدی ادامه داد: ما انتظاری جز اجرای قانون و بخش‌نامه‌ای که دولت برای مشاغل روستایی فرستاده از بانک‌ها نداریم اگر غیر از این است و مدیران بانک‌ها در این استان نظر دیگری دراند و یا ایراد می‌گیرند به این بخش‌نامه، بگویند تا من به آقای جهانگیری بگویم که مدیر من در یاسوج متوجه اشتباه شما شده و لطفا این بخش‌نامه را اصلاح کنید.

اینکه مدیر بانکی بگوید مدیرعامل من در تهران این را گفته قابل قبول نیست مگر می‌شود دولت به استاندار یک چیز دیگری ابلاغ کند در تهران چیز دیگری به مدیران عامل بانک‌ها بگویند؟!

حالا اگر منابع داخلی خود بانک‌ها باشد تا حدی معقول است خود مدیران بانکی دیدگاه‌های خود را اعمال کنند اما این اعتبارات اشتغال روستایی، امانت مردم دست بانک‌ها است و آنها حق ندارند اعمال سلیقه کنند.

هم در بحث وثیقه وهم در ضمانت و دوره بازپرداخت باید عین بخش‌نامه ارسالی دولت عمل شود و در غیر این صورت با مدیران بانکی متخلف به شدت برخورد خواهیم کرد.

در ادامه این جلسه که جدول عملکرد مدیران در بخش اشتغال روستایی روی مانیتور رفت، اعداد جلوی اداره‌کل امور عشایر همگی صفر بودند که با تعجب استاندار مواجه شد.

احمدی با این جمله معنادار که گفت: آقای قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور نصف عمرش را در این استان بوده اما شما حتی یک تسهیلات اشتغالی نیز به عشایر پرداخت نکردید، خواستار توضیح علیپور شد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد این جمله را بیشتر منتقدین او به کار می‌برند را تأیید کرد و گفت که این یک واقعیت است که خیلی چیزها به اسم عشایر هستند اما به کام دیگران هستند.

او گفت که به دنبال تعریف شغل‌هایی در حوزه کشاورزی برای عشایر هستیم.

استاندار با بیان اینکه این حرف‌ها قابل قبول نیست  به کنایه گفت که حداقل آمارتان را درست کنید به جای این “صفر”هایی که تو ذوق می‌زنند، خط تیره بگذارید!

بعد از ان مسئول کمیته نظارت بر تسهیلات اشتغال روستایی، از وجود برخی انحرافات در روند پرداخت‌ها و معرفی‌ها خبر داد که احمدی آن را بی‌جواب نگذاشت.

او گفت که فامیل مدیر بودن جرم نیست و اگر بستگان من در روستا بخواهند کاری راه بیندازند و شغلی ایجاد کنند، هیچ ایرادی ندارد که تسهیلات بگیرند چون آنها گناهی ندارند که فامیل مدیر هستند اما اینکه از رانت فامیل بودن با مدیر استفاده کنید و به اسم تسهیلات روستایی تسهیلات ارزان قیمت بگیرند حالا برای رد گم‌کنی این طرح را هم در یک روستا تعریف کنند، این جرم است و به شدت برخورد می‌کنیم.

او گفت که همواره این تأکید را به آقای گوهرگانی، معاون اقتصادی استانداری داشتم که رانت و انحراف در این تسهیلات نباشد و آنچه برای ما مهم است ایجاد شغل و کاهش بیکاری است نه بالا بردن آمار.

حسن نوروزی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز گفت با بررسی‌هایی که صورت گرفته معلوم شده که واقعا در حوزه اشتغال روستایی کار شده و رتبه نهم کشور نشانه‌های خوبی است.

یکی دیگر از بحث‌هایی که در این نشست مطرح شد عملکرد بانک‌های عامل بود.

بانک‌های عامل در تسهیلات اشتغال روستایی، صندوق کارآفرینی امید ، پست بانک، بانک کشاورزی و توسعه تعاون بود که بدترین عملکرد را بانک توسعه تعاون داشت اما در یک ماه اخیر عملکرد خوبی داشته و عملکرد او رو به بهبودی است.

در ابتدای جلسه استاندار کهگیلویه و بویراحمد قصد تنبیه این مدیر بانکی را با ارسال مکاتبه با تهران را داشت اما در پایان جلسه و با مشاهده عملکرد یک ماه اخیر آن و همچنین این جمله مدیر بانک توسعه تعاون که گفته بود خدا را شاهد می‌گیرم که همه توانم را به کار گرفته‌ام، استاندار منصرف شد و گفت که با این روند خوب بانک توسعه تعاون،  مکاتبه‌ای با تهران انجام نخواهد شد.

بانک کشاورزی نیز با بیشترین سهم بهترین عملکرد را با پرداخت ۳۲ میلیارد تومان از مجموع ۵۷ میلیارد تومان پرداختی در همه بانک‌ها، در تسهیلات روستایی داشت.

______________________

حاشیه‌نگاری از کریم بنام

________________________

انتهای پیام/ک-ب