پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 شهردار شیراز با کنشگران حوزه گردشگری ازجمله بخش خصوصی و صنعت هوانوردی دیدار کرد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در این دیدار که با هدف هم اندیشی در خصوص تعامل بهینه نهادهای متولی گردشگری و توسعه این صنعت در شهر شیراز برگزار شد، با تاکید بر اینکه فعالان این حوزه باید بافت را به عنوان یک داشته ارزشمند تلقی و از آن به صورت ویژه حفاظت کنند، عنوان کرد: از سرمایه گذاری در بافت تاریخی فرهنگی استقبال می کنیم اما به شرطی که این سرمایه گذاری بر ارزش بافت بیفزاید و خللی در ماهیت و اصالت آن ایجاد نکند.

** دخل و تصرف در خانه‌های تاریخی به هر بهانه‌ای، خلاف شأن و اصالت بافت تاریخی است

وی با بیان اینکه مردم شیراز در گذشته بیش از آنکه به دنبال توسعه بافت تاریخی باشند، برای تعالی آن کوشیده اند، خاطرنشان ساخت: امروز در بافت تاریخی فرهنگی شیراز مواردی را شاهد هستیم که به بهانه احیای بافت و ایجاد موسسات گردشگری، دخل و تصرف و تغییر زیادی در خانه های تاریخی ایجاد شده است که این برخلاف شان و اصالت بافت است. حال آنکه تاکید ما باید بر حفظ ماهیت بافت تاریخی فرهنگی باشد و نباید با تخریب، نوسازی و تغییر کاربری آن هویت و تعالی را از بین ببریم.

** جذابیت گردشگری شیراز در بافت میانی و تاریخی است نه محدوده غربی و مدرن این شهر

شهردار شیراز افزود: شیرازی که گردشگران خارجی به دنبال دیدن و شناختن آن هستند، شیراز بافت میانی و تاریخی است نه محدوده غربی و مدرن این شهر؛ از این رو معتقدم اگر قرار است برای بهبود جایگاه شیراز در عرصه بین المللی گامی برداشته شود باید در بافت تاریخی و میانی اقداماتی ارزشمند صورت پذیرد. بدین منظور از نخستین روزهای آغاز دوره جدید مدیریت شهری بر بافت به عنوان سرمایه شهر شیراز تاکید کردم و معتقدم باید تولد دوباره آن را رقم بزنیم. از این رو به تعریف مسیرهای جدید گردشگری، پیش بینی حمل و نقل ویژه بافت و توسعه زیرساخت های آن توجه ویژه داشته ایم.

** برای جذب بیشتر گردشگران در شیراز باید یک مجموعه‌ی همدل از نهادهای مختلف تشکیل دهیم

اسکندرپور گفت: همگرایی میان دست اندرکاران گردشگری عنصری مهم در توسعه و رونق این صنعت و تعیین جایگاه ملی و بین المللی شهرها است. در شیراز نیز باید مجموعه ای همراه و همدل متشکل از شهرداری، سازمان «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری»، نمایندگان بخش خصوصی از صنوف مرتبط با گردشگری از جمله دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، راهنمایان گردشگری، اتاق بازرگانی، اتحادیه هتلداران و مهمان پذیران و حتی نمایندگان مدهای مختلف حمل و نقل مسافر تشکیل شود تا با همگرایی و تعامل فرصت جذب هر چه بیشتر گردشگران را فراهم کنند و به منظور دستیابی به نتیجه ای بهتر باید ویژگی های شهر گردشگرپذیر و مسئولیت ها و وظایف نهادهای متولی مشخص و تعریف شود.

** نقطه قوت شیراز نه صنعتی شدن بلکه گردشگری و اقتصاد رویداد محور است

وی اظهار کرد: امروز نقطه قوت شیراز نه صنعتی شدن بلکه توجه بیشتر به گردشگری و اقتصاد رویداد محور است. همانگونه که بارها تاکید کرده ام اگر مجموعه تصمیم گیران شهر با مدیریت شهری همراه باشند می توان با اقتصاد رویدادمحور و جذب هر چه بیشتر گردشگران شیراز را متحول کرد و این ظرفیتی است که در شیراز بیش از سایر شهرهای ایران وجود دارد.

** روایت اسکندرپور از نگاه شهرداران شهرهای مختلف جهان به شیراز

شهردار شیراز ضمن اشاره به دیدارهای خود با برخی از شهرداران شهرهای خارجی و سفیران کشورهای مختلف گفت: شیراز از نگاه سفرا و شهرداران شهرهای بزرگ و تاریخی دنیا، مجموعه ای کامل برای جذب و میزبانی از گردشگران، شهری در تراز بین المللی و سرآمد در زمینه های مختلف است که می تواند هم ردیف با شهرهای برتر جهان مطرح شود. برای تحقق این هدف تدوین و تبیین دیپلماسی روشن و فاخر بین المللی، تقویت زیرساخت های گردشگری از جمله ساخت مراکز فرهنگی هنری بزرگ مقیاس همچنین تعریف رویدادهای منحصر به فرد از ضرورت هایی است که باید در کوتاه هترین زمان ممکن به انجام آنها پرداخته شود.

** برنامه‌های پیشروی شهرداری برای بهبود وضعیت گردشگرپذیری شیراز

شهردار شیراز ایجاد محور عرفان از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان و امتداد آن به سمت حرم شاهچراغ (ع) که منجر به احیای بازار وکیل شمالی و بسترسازی برای تولید و عرضه آثار فرهنگی و هنری شهر شیراز می شود، ساماندهی خیابان کریمخان زند به عنوان شاهراه گردشگری شیراز که شناسنامه و هویت آن نیز محسوب می شود، تعریف مسیر گردشگری مجموعه باغ های قصردشت را از جمله برنامه های پیشروی شهرداری برای بهبود وضعیت گردشگرپذیری شیراز دانست.

به گزارش ریواس جنوب، در این دیدار همچنین رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، نماینده صنوف گردشگری فارس، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس و جمعی از فعالین گردشگری بخش خصوصی نیز نظرات خود را با شهردار شیراز مطرح کردند که در خبرهای بعدی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/ سجاد بنام