پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 در حالیکه بیمارستان‌های خصوصی در شیراز با ادعای تأخیر در پرداخت مطالبات‌شان از سوی بیمه‌ها، حدود یک ماه است که با عدم پذیرش دفترچه‌های بیماران، مراجعان خود را به دردسری تازه انداخته‌اند، مدیرکل بیمه سلامت قویاً این ادعای آن‌ها را رد می‌کند.

دکتر صابر فرخی در گفتگو با خبرنگار ریواس جنوب، با تکذیب برخی آمار و ارقام مربوط به بدهی‌های این بیمه به بخش خصوصی، از بیمارستان‌های خصوصی و خیریه خواست که در شرایط فعلی، فشار مضاعفی بر مردم و بیماران وارد نیاورند.

او با بیان اینگه برخی از افراد خواسته یا ناخواسته با تکیه بر آمارهای نادرست مردم و دولت را تحت فشار قرار می‌دهند، تصریح کرد: دست‌کم در مورد بیمه سلامت قویاً اعلام می‌کنم بحث بدهی ۱۶ ماهه اشتباه محض است و چنین آمار و ارقامی به هیچ عنوان صحت ندارد.

** تسویه‌ی به‌روز مطالبات مؤسسات درمانی از بیمه سلامت در سال جاری

فرخی یک بار دیگر بر تسویه‌ی به‌روز بدهی‌های این بیمه در سال جاری تأکید کرد و گفت: بیمه سلامت در سال جاری مطابق برنامه و بر اساس قراردادهای امضاشده پیش می‌رود؛ بر این اساس ما از ابتدای امسال در بخش دولتی ۷۰ درصد و در بخش خصوصی ۶۰ درصد از مبلغ اسناد ارائه‌شده مؤسسات درمانی طرف قرارداد را به‌صورت علی‌الحساب و مابقی را پس از بررسی اسناد و حداکثر ظرف ۴۵ روز کاری از ازمان ارائه‌ی آن اسناد پرداخت کرده‌ایم.

به گفته‌ی این مقام مسؤول، معیار زمانی برای پرداخت‌ها در هر دو مرحله‌‌ی علی‌الحساب و قطعی، تاریخ ارائه‌ی اسناد است که البته برخی به اشتباه تأخیرهای خودشان در ارائه‌ی اسناد را نیز به پای بیمه‌ها می‌گذارند.

** کاهش میزان بدهی‌های گذشته‌ی بیمه سلامت به کمتر از ۴ ماه

مدیرکل بیمه سلامت در ادامه به تشریح میزان بدهی‌های گذشته‌ی این بیمه پرداخت و یادآور شد: بیمه سلامت فارس نیز همانند سراسر کشور بدهی‌های انباشته‌ای از سال ۹۶ دارد که البته با یک سرعت خوب و طبق برنامه مشخص در حال تسویه‌ی مرحله به مرحله‌ی آن است؛ در حال حاضر و پس از پرداخت‌های اخیر نیز، میانگین بدهی بیمه سلامت به بخش‌های خصوصی و دولتی، به حدود ۳ ماه رسیده است.

فرخی با بیان اینکه بیمارستان‌ها اسناد خود را در سه بخشِ دارو، بستری و سرپایی به بیمه ارائه می‌کنند؛ اظهار داشت: میزان بدهی بیمه سلامت از سال گذشته، تنها یک ماه در بخش دارو، ۹ ماه در بخش بستری و کمتر از ۷ ماه در بخش سرپایی است.

به گفته‌ی این مقام مسؤول، این میزان بدهی باقیمانده در حالی است که سهم اصلی این مطالبات به بخش دولتی مربوط می‌شود و نه خصوصی؛ به عنوان مثال تمامی ۹ ماه بدهی بخش بستری خصوصی معادل کمتر از یک ماه از کل بدهی بیمه سلامت است.

وی با بیان این مطلب که این آمارها به‌صورت میانگین است، تصریح کرد: اگرچه در برخی بخش‌ها تا حداکثر ۹ ماه بدهی معوق باقی مانده اما در برخی از بخش‌ها حتی تمامی بدهی‌های سال گذشته نیز کاملاً تسویه شده است؛ بنابراین این اعداد میانگین کل بدهی است و نباید در این زمینه برداشت اشتباهی صورت گیرد؛ فرخی یک بار دیگر برنامه‌ی بیمه سلامت برای تسویه‌ی بدهی‌های باقیمانده تا پایان سال ۹۷ را وعده داد.

** واکنش به انتقاداتی در خصوص سقف‌گذاری

مدیرکل بیمه سلامت در واکنش به برخی انتقادات تحت عنوان سقف‌گذاری بیمه سلامت، تکیه بر این عنوان را نوعی بازی با کلمات توصیف کرد و گفت: بیمه سلامت یک سیاست کلی در کشور دارد که در حال انجام آن است و آن هم بحث اجرای مصوبه‌ی اعتبارات مجلس است که ما به عنوان یک نهاد دولتی موظف به اجرای آن هستیم و نمی‌توانیم از سقف اعتبارات مصوب عدول کنیم.

فرخی این سیاست را یک اتفاق خوب و میمون در راستای مدیریت اعتبارات و هزینه‌ها توصیف کرد و گفت: میزان اعتبارات مصوب و چگونگی عملکرد ما در خصوص تخصیص آن هم کاملاً شفاف است و نهادهای نظارتی نیز نسبت به تخصیص دقیق و به‌روز این اعتبارات اشراف کاملی دارند.

** انتقاد از قطع همکاری بیمارستان‌های خصوصی شیراز با بیمه‌ها

مدیرکل بیمه سلامت در پایان با گلایه از قطع همکاری برخی از مؤسسات خصوصی با بیمه‌ها، تصریح کرد: این مؤسسات درمانی با قطع کردن همکاری خود با بیمه‌ها، عملاً بار هزینه‌ها را بر دوش مردم انداخته‌اند و در واقع فشار بر بیماران را مضاعف کرده‌اند.

وی افزود: انتظاری که از مؤسسات درمانی بخش خصوصی در استان می‌رفت این بود که در وضعیت فعلی اقتصادی دست‌کم مانند سایر نقاط کشور رعایتِ مردم را می‌کردند و به این شکل به مردم فشار وارد نمی‌کردند.

وی در عین حال یادآوری کرد: البته ما در این ماجرا ورود کردیم و اجازه نمی‌دهیم که مردم آسیب ببینند و جلوی ضرر و زیان آن‌ها را می‌گیریم؛ اما در هر حال از کسانی که خود در حوزه‌ی درمان با دردهای مردم و بیماران سر و کار دارند، انتظار تعامل بسیار بیشتری داشتیم و داریم.

به گزارش ریواس جنوب، بیمارستان‌های خصوصی و خیریه‌ی شیراز از اوایل شهریورماه از پذیرش دفترچه‌های سلامت و تأمین اجتماعی بیماران سر باز زده‌اند و بسیاری از مردم را در بیمارستان‌های خصوصی سرگردان کرده‌اند.

انتهای پیام/ س۲۵۳۹