پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عضو شورای شهر شیراز پیشنهاد کرد که دکل‌های مخابراتی جنجال‌برانگیز در شهر شیراز، تجمیع شوند.

به گزارش ریواس جنوب، سیروس پاک‌فطرت اجرای این طرح را زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های مربوط به امواج این دکل‌ها (پارازیت) و دست یافتن به اهداف زیست محیطی، شاخص‌های سلامت، کاهش آلودگی بصری حاصل از تعدد و بی‌نظمی دکل‌ها و حصول درآمد پایدار برای شهرداری عنوان کرده است.

متن نطق پیش از دستور پاک‌فطرت در پنجاه و پنجمین جلسه علنی عادی شورای اسلامی شهر شیراز، بدین شرح است:

سیروس پاک‌فطرت- عضو شورای اسلامی شیراز (دوره پنجم)

 عرض سلام خدمت اعضای محترم شورای اسلامی شهرشیراز، شهردار محترم، معاونین، مدیران، کارشناسان، اصحاب رسانه، خبرنگاران، مدعوین و سایر حاضرین محترم در جلسه. لازم می دانم بدوأ چهلمین سال انتشار روزنامه وزین خبر جنوب را به مدیر مسئول فرهیخته جناب واحدی پور و سایر همکاران گرامی و خبرنگاران و عکاسان تبریک عرض نمایم.

السلام علیک ، ابا عبداله و علی الارواح التی حلت بفنائک.

سلام بر عزاداران حسین (ع) و سلام و درود بر مردم فهیم و شریف شیراز، هیئات مذهبی، دسته جات که با برپایی خیمه های عزا و برنامه ریزی های صورت پذیرفته فضا را برای حضور مردم در عزاداری سرور و سالار شهیدان و یاران باوفای ایشان فراهم نمودند. ضمن تشکر از حضور معنوی مردم، از مجموعه شهرداری شیراز که با فضاسازی و آماده کردن مسیرهای هیئات مذهبی زمینه را برای عزاداران حسینی فراهم نمودند قدردانی می نمائیم.

امید آن که به برکت فلسفه وجودی تاسوعا و عاشورای حسینی درس عزت آموختن، احیا امر به معروف و نهی از منکر، با حسین بودن در کنار یا حسین گفتن، خوب نگریستن را همراه با گریستن و شعور حسینی را در کنار شور حسینی به ما عطا نماید.

و اما فرا رسیدن هفته دفاع مقدس که تجلی ارزش های متعالی فرهنگ عاشورا در دفاع مقدس نشان دهنده عظمت و بزرگی آن دوران می باشد را گرامی داشته و فراموش نکنیم که ما وظیفه داریم که ارزشهای اساسی دفاع مقدس را ترویج و تبیین کنیم. چرا که دفاع مقدس گنجینه ای ارزشمند از تجربیات کم نظیر در تاریخ معاصر جهان است که به عنوان نماد استقامت و پایداری ملت با اراده ایران ثبت و ضبط شده است.

لذا ضمن محکوم نمودن حادثه تلخ تروریستی اخیر در شهر اهواز به نمایندگی از مردم فهیم شهرمان شیراز تسلا و همدردی خود را به مردم عزیز و شریف استان خوزستان و خانواده های این شهیدان عزیز عرض می نمایم.

در ادامه آغاز بهار دانش و مقاومت در شروع سال تحصیلی ۱۳۹۷ را  به خانواده بزرگ آموزش و پرورش شهرستان شیراز با قریب ۲ هزار آموزشگاه و  ۳۱۵ هزار دانش آموز تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی توأم با موفقیت و تغییر رویکرد در آموزش و پرورش را خواستاریم.

رسالت سنگین امروز آموزش و پرورش، مدیران، معلمان و مربیان آن است که پرورش و تربیت دانش آموزان را همراه با آموزش دنبال کنند.

ضرورت توجه دانش آموزان خصوصاً پایه ابتدایی به فرهنگ نورانی اسلام و قرآن، تربیت اسلامی و تقویت جسمی و روحی  از جمله نشاط و شادابی امری است اجتناب ناپذیر.

** تفاوت آشکار مشارکت خیرین مدرسه‌ساز در نواحی مختلف شیراز

جلب مشارکت خیرین، مدرسه ساز، انجمن ها و مؤسسات خیریه، در استان فارس و شهر شیراز حائز اهمیت بوده و می باشد، این مشارکت خدا پسندانه برای توسعه مدارس و اداره همگانی خصوصأ در مراکز غیر دولتی میزان مشارکت در این حوزه در سطح استان فارس حدود ۱۴ درصد و در شهر شیراز حدود ۱۸ درصد و بعضاً در یکی از نواحی شیراز به ۳۰ درصد هم رسیده است، اما این مهم در نواحی ۳ و ۴ شیراز کمتر از ۱۰ درصد می باشد که قابل تأمل و توجه خاص به این نواحی می باشد.

از جمله چالش های پیش رو در این نواحی کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی استاندارد، سرویس حمل و نقل دانش آموزان و فرهنگیان بحث رفاه و معیشت همکاران شریف و سخت کوش از جمله مواردی است که باید به آن توجه خاص شود .

بی شک ارتباط نزدیک و تعامل و هم اندیشی مدیران عزیز آموزش پرورش استان و نواحی چهارگانه با شهرداری شیراز و نواحی ۱۱ گانه گام های موثر در فراهم نمودن زیر ساخت ها و آموزش فرهنگ شهروندی خواهد داشت.

** پیشنهاد تجمیع دکل‌های مخابراتی

و اما پایان بخش عرایض اینجانب پیشنهاد طرح تجمیع دکل های مخابراتی است.

پیشرفت تکنولوژی و افزایش ابزارهای مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تاکنون بحث های فراوانی در خصوص میزان آسیب های ناشی از تشعشعات ابزارهای مخابراتی شده است که یکی از داغ ترین جنجال هایی که در این زمینه وجود دارد مربوط به دکل های مخابراتی است.

دکل های مخابراتی و دیگر تجهیزات ارتباطی را در ارتفاعی مناسب نگه می دارند. این تجهیزات منطقه ای را در حدود چند کیلومتر با امواج رادیویی با قدرت بالا که با نام مایکروویو (MICROWAVES) شناخته می شوند را تحت پوشش قرار می دهند. یکی از پارامترهاي بهتر شدن پوشش در نقاط مختلف، گسترش سایت ها از لحاظ تعداد می باشد که این امر باعث اشغال فضا توسط اپراتورها و احداث دکل هاي مختلف با اشکال و ارتفاع هاي متفاوت در نقاط گوناگون و گاهی در کنار یکدیگر می باشد که با توجه به مسائل و مشکلات ذکر شده راهکار اصلی کاهش آسیب هاي پدیدآمده، تجمیع دکل هاي مخابراتی می‌باشد.

به طور کلی با طرح مزبور با رویکرد تولید درآمد پایدار برای شهرداری و ضمن حفظ و حراست از جان مردم شیراز از آسیب های مربوط به امواج این دکل ها و کاهش آلودگی بصری تعدد و بی نظمی دکل های فوق، علاوه بر کاهش آسیب ها و مشکلات ذکر شده، دستاوردهاي زیر نیز حاصل می گردد:

• استفاده دو یا چند اپراتور از یک سایت مخابراتی جهت استقرار بر روي دکل و در یک کانکس و استفاده مشترك از امکانات یک سایت همانند برق، روشنائی، تهویه، نگهداري، حفاظت فیزیکی توسط تمامی اپراتورهاي فعال با شرط عدم ایجاد مزاحمت کاري براي یکدیگر و از همه مهمتر کاهش مصرف انرژي و حرکت به سمت استفاده از انرژي هاي سبز

• حضور تمامی اپراتورها در سایت هاي تجمیعی تأسیس شده، حذف سایت هاي موجود  یکسان سازي و زیباسازي دکل هاي نصب شده و بهینه سازي منظر شهري

• زمینه سازي براي ایجاد نماد شهري

پیشنهادات و دستاوردهای جانبی طرح:

– بررسی و ارائه گزارش چگونگی جمع آوري دکل هاي موجود و نصب و استفاده از دکل هاي چند منظوره و الزامات فنی مورد نیاز دکل جهت استفاده مشترك اپراتورها

– تهیه و تنظیم دستورالعمل اجرایی تجمیع دکل هاي مخابراتی جهت سایت هاي موجود و درخواست هاي جدید

– طراحی باید به گونه اي باشد که نیازها و سرویس هاي مختلف در نظر گرفته شده و از تداخل بین اپراتورها جلوگیري کرده و در صورت بروز خرابی تعدادي از آنتن هاي ارتباطی، مجموعه معیوب شده بدون ایجاد اختلال در بقیه سیستم قابل تعمیر باشد.

– نحوه نگهداري بهینه دکل با توجه به شرایط آب و هوایی شهر پس از اجراي طرح

– ارائه طرح معماري و سازه دکل به منظور ایجاد شرایط مناسب براي زیباسازي سیماي شهري با توجه به موقعیت شهر و استانداردهاي قابل قبول براي اپراتورها پس از اجراي طرح

– ارائه طرح فنی شامل (مقاومت سازه، ظرفیت کنتور برق، ارتفاع دکل، میزان فضاي مورد نیاز بر روي دکل با توجه به تعداد آنتن ها و دیش ها، میزان فضاي مورد نیاز هر سایت به منظور استقرار بی تی اس ها، کولینگ مورد نیاز)

– طرح جانمایی و نقشه پوششی هر اپراتور در شهر و نقشه ظرفیتی آن و طراحی مکان مربوط به دکل هاي تجمیعی

– تهیه طرح اقتصادی برآورد انجام و قیمت کل پروژه، اجاره مربوط به اپراتور، نحوه بازگشت سرمایه، میزان افزایش سالیانه، سایر درآمدهاي پروژه از جمله : تبلیغات، اجاره فیبر، پشتیبانی اپراتورها)

شایان ذکر است در حال حاضر مسئله ساماندهی دکل های مخابراتی و تعامل با اپراتورها و فعالیت های مربوط به این موضوع تحت مدیریت حوزه معاونت خدمات شهری در حال انجام و پیگیری است که پیشنهاد می‌گردد این امر تخصصی در حوزه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز با همکاری حوزه معاونت خدمات شهری در اجرا صورت پذیرد.

با انجام این طرح، ضمن کاهش آسیب های مربوط به امواج این دکل ها و دست یافتن به اهداف زیست محیطی و سلامت شهر و شهروندان و کاهش آلودگی بصری حاصل از تعدد و بی نظمی دکل های مخابراتی به درآمد پایدار برای شهرداری می توان دست یافت و به اقتصاد پویای شهر نیز کمک نمود.

انتهای پیام/ سجاد بنام