پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بر اساس پیش‌بینی‌های بلند مدت هواشناسی، بارش‌ها در پاییز و زمستان کهگیلویه و بویراحمد، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به سال زراعی گذشته خواهند داشت اما این پیش‌بینی‌ها دقیق نیست و احتمال خطای ۴۰ درصدی وجود دارد. 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج و بر اساس پیش‌بینی‌های بلندمدت هواشناسی و با توجه به جدیدترین آبدیت پیش بینی فصلی مرکز پژوهشکده اقلیم شناسی درماه مهر، که در اختیار رسانه‌ها قرار داده شده، پیش بینی فصلی بارش‌ها در استان کهگیلویه وبویراحمد بدین صورت است:

وضعیت فعلی بارش در سال زراعی گذشته نسبت به میانگین بلندمدت ۵۳ درصد کاهش داشتیم و جز استانهای هستیم که خشکسالی شدید طی سالهای اخیر رخ داده و اما امسال با آبدیت جدید پیش بینی فصلی، بارش در استان همیشه به صورت سیستماتیک از دهه دوم آبان شروع میشود و پیش بینی شده که در آبان بارش ها را درحد نرمال میانگین بلندمدت داشته باشیم.

همچنین پیش‌بینی می‌شود در مهرماه بویژه دهه سوم مهر بارش های جزیی همرفتی رگباری داشته باشیم و آذرماه بارش در استان کمتر از میانگین بلند مدت بویژه از اواخر آذر تا دیماه کاهش بارش داریم.

در دوماه آخر زمستان پیش بینی شده که بهمن و اسفند بارش در نیمه جنوبی در حد نرمال هست و در فصل بهار فعلا وضعیت مشخص نیست.

ضمنا گفته شده که بارش ماهیانه در شش ماهه سال دارای توزیع ناهمگون می باشد و به لحاظ دمایی دما بین ۰٫۵ تا۱درجه بیش از نرمال درفصل پاییز پیش بینی شده است.

لازم به یاداوری هست که صحت پیش بینی های بلند مدت ۶۰درصد می باشد و احتمال هرگونه تغییرات جوی وجود دارد و لازم هست که به صورت ماهیانه، پنجم هرماه پیش بینی های بلندمدت را در نظر گرفته و همچنین به صورت سه روزه پیش بینی های کوتاه مدت اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد را برای انجام امور روزمره و کشاورزی و غیره دنبال کنید.

میانگین بلند مدت بارش‌ها در برخی نقاط استان همانند یاسوج ۸۰۰ میلی‌متر بوده و در برخی نقاط همانند لیکک حدود ۳۸۰ میلی‌متر و به طور کلی در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۵۰۰ میلی‌متر است.

انتهای پیام/د