پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسین آتیه‌ساز با اشاره به وجود برخی تعارضات در عملکرد و اهداف برخی انجمن‌ها و سازمان‌ها، گفت: ما امیدوار هستیم «انجمن مهندسین آتیه‌ساز» با توجه به اینکه یک تشکل غیر انتفاعی محسوب می‌شود، بدون ورود به فعالیت‌ها و حواشی اقتصادی، قدم‌های کاربردی و تخصصی برای مهندسین کلیه رشته‌های مهندسی بردارد.

 مهندس حسین جعفری در حاشیه برگزاری انتخابات انجمن مهندسین آتیه‌ساز، به خبرنگار ریواس جنوب گفت: همانگونه که احزاب سیاسی می‌توانند اهرم ضربه‌گیر چالش‌های سیاسی و اجتماعی بین مردم و حاکمیت تلقی می‌شود، سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در اصناف مختلف هم می‌توانند چنین نقشی را در حوزه‌ی تخصصی خود ایفا کنند و پل ارتباطی بین حاکمیت و مردم در آن حوزه قلمداد شوند.

وی اضافه کرد: انجمن‌ها و سمن‌ها در بحث‌های تخصصی خود می‌توانند چالش‌ها و مشکلات مختلف را تعدیل کنند و حاکمیت را نیز در حل مسائل مختلف صنف آنها ترغیب و همیاری کنند.

** دامنه‌ی عضویت در انجمن مهندسین آتیه‌ساز شامل تمام رشته‌های مهندسی است

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسین آتیه‌ساز در ادامه با اشاره به روند شکل‌گیری این انجمن گفت: با توجه به اهمیت جایگاه سمن‌ها و انجمن‌ها، ما نیز تصمیم گرفتیم برای پیش‎برد اهداف مهندسین مختلف جامعه، برای اولین بار انجمن تخصصی و فراگیر با حضور متخصصین رشته‌های مختلف مهندسی تشکیل بدهیم که بر این اساس از سال ۹۶ در سطح استانی از استانداری فارس مجوز انجمن مهندسین آتیه‌ساز را دریافت و به ثبت رساندیم.

جعفری دامنه‌ی عضویت در این انجمن را شامل دانش‌آموختگان تمام رشته‌های مهندسی زیر نظر وزارت علوم عنوان کرد و افزود: چنین انجمنی در این سطح فراگیر نه‌تنها در استان بلکه در سطح کشور نیز برای اولین بار شکل گرفته و امیدواریم که بتوانیم هم بر جامعه‌ی هدف خود و هم بر حاکمیت برای برقراری توسعه‌ی پایدار کشور تأثیرگذاری قابل توجهی داشته باشیم.

** چشم‌انداز شکل‌گیری کانون سراسری مهندسین آتیه‌ساز

رئیس هیأت مدیره انجمن مهندسین آتیه‌ساز اظهار امیدواری کرد که ظرف دو سال آینده با قوت گرفتن فعالیت اعضای این انجمن و یاری گرفتن از نهادهای مختلف، این انجمن در سطح ملی نیز مجوزات لازم را اخذ کند و در قالب کانون سراسری اهداف مهندسین رشته‌های مختلف را پیگیری کنند.

** تفاوت فعالیت انجمن مهندسین آتیه‌ساز با سازمان نظام مهندسی ساختمان

این فعال حوزه مهندسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تفاوت بین فعالیت این انجمن و سایر انجمن‌ها و سازمان‌های این حوزه، بیان کرد: فعالیت انجمن‌ها و سازمان‌های مختلف دیگر ازجمله سازمان نظام مهندسی ساختمان، در رشته‌های خاصی فعالیت دارند اما انجمن مهندسین همه رشته‌های مهندسی را شامل می‌شود.

جعفری به برخی موانع بر سر راه سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره و اضافه کرد: به دلایل مختلفی گاهاً افرادی وارد هیأت‌های مدیریتی این سازمان می‌شودند که اشراف کافی بر اهداف، وظایف و اختیارات سازمان ندارند و به همین دلیل مشکلاتی در مسیر تحقق اهداف آن ایجاد شده است.

** عدم اعتماد مهندسین ساختمان به سازمان نظام مهندسی ساختمان

وی که ریاست شورای اسلامی شهرستان شیراز را نیز بر عهده دارد، معتقد است نتیجه‌ی عدم دقت در اجرای برخی اختیارات و اهداف اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان، ایجاد توقع کارآفرینی و درآمدزایی صرف این سازمان برای اعضا و خروج از ریل بعضی برنامه‌ها، منتج به عدم اعتماد کافی و قهر اعضا و نهایتاً ناکارآمدی سازمان خواهد شد.

جعفری در پایان با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان درآمدزا است و درآمد برخی از اعضا به دریافت سهمیه خدمات مهندسی از این سازمان گره خورده است، تصریح کرد: از آنجایی که در انجمن مهندسین آتیه‌ساز بدلیل غیر انتفاعی بودن آن، وجه اقتصادی در آن، صرفاً بابت انجام امور اداری، فرهنگی، همایش‌ها و انتشارات خواهد بود، از این‌رو این فرصت وجود دارد که با همت اعضای انجمن، وجه کاربردی و تخصصی آن تقویت شود.

** برای انجمن مهندسین آتیه‌ساز، مسیر سختی طی کرده‌ایم

انصاری- مدیرعامل انجمن مهندسین آتیه‌ساز

 همچنین در ابتدای این همایش، مدیرعامل انجمن مهندسین آتیه‌ساز نیز با اشاره به برخی سختی‌های پیش‌روی انجمن‌ها، گفت: انجمن مهندسین آتیه‌ساز تنها سمن مهندسی کشور است و مسیر سختی را برای اینکه این سمن هنوز پابرجا بماند، طی کرده‌ایم.

مهندس آرش انصاری با تأکید بر لزوم حمایت بیشتر از سمن‌ها، اظهار داشت: به دلایل متعددی لازم است که حمایت بیشتری از سمن‌ها صورت گیرد؛ ازجمله اینکه این سمن‌ها در فضاهای غیر سیاسی و غیر اقتصادی فعالیت دارند و با توجه به نظارت‌های دقیق نمی‌تواند وارد این مباحث شوند؛ در نتیجه می‌توان گفت امکان بروز رانت و حاشیه در سمن‌ها حذف می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین اعضای انجمن، کاملاً داوطلبانه و در فضای غیر انتفاعی فعالیت می‌کنند؛ باید دست تک تک اعضا را بوسید و فضا را برای آنها مهیا کنیم تا با همدلی حداکثری، بتوانند برای تحقق اهداف انجمن کمک کنند.

** مسؤولیت هیأت مدیره آینده سازمان نظام مهندسی ساختمان، سنگین‌تر است

انصاری در پایان با تأکید بر مسؤولیت سنگین هیأت مدیره آینده سازمان نظام مهندسی ساختمان، یادآور شد: امروز مسؤولیت سنگین‌تری بر دوش مدیران سازمان‌ها و انجمن‌های مهندسی است چرا که شرایط روز به روز سخت‌تر می‌شود و خود اعضا هم تقاضای کمک بیشتری از هیأت مدیره‌های خود دارند.

به گزارش ریواس جنوب، انتخابات هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، پنجشنبه ۱۲ مهرماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ سجاد بنام