پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

عزل مدیر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد که موضوع احتکار آن به تأیید بسیاری از مسئولان امر رسیده می‌تواند شروع امیدبخشی برای برخورد با بازاریان بی‌انصاف این استان باشد اگر برخی عوامل متولی خودشان بگذارند.؛ جزئیات این برکناری هم نکات قابل تأملی دارد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، در استان کهگلویه و بویراحمد و شهر یاسوج چند فروشگاه بزرگ و زنجیره‌ای وجود دارد که اگر یک گرم کالای یارانه‌ای و پرسود باشد ابتدا به آن‌ها می‌دهند.

این فروشگاه‌ها از هر نوع حمایتی برخوردار هستند و رقابت سایر بازاریان با آن‌ها حقیقتا نابرابر است.

سال گذشته و قبل از بروز وضعیت فعلی بازار، بسیاری از بازارایان علیه این فروشگاه‌ها از جمله فروشگاه “کورش” اعتراض و تحصن کردند و با وجود آنکه رازهایی از ارزان‌فروشی این فروشگاه را برملا کردند اما صدای آن‌ها به گوش مسئولان نرسید.

اما اکنون که نبض بازار به سود برخی فروشگاه‌ها به شدت می‌زند و برای مردم به کندی، موضوع این فروشگاه‌های حاشیه‌دار به تیتر اول رسانه‌ها و پیگیری مسئولان تبدیل شده است.

واقعیت ان است که مردم هم اعتماد زیادی به این فروشگاه‌ها دارند اما تخلف اخیر یکی از این فروشگاه‌ها به شدت به اعتماد مردم آسیب زده و بسیاری از حقایق تلخ بازار را نمایان کرد.

جعفر گوهرگانی که کمتر از سایر مدیران اهل سانسور و ملاحظه‌کاری است در بازدیدی از فروشگاه رفاه به بهترین شکل ممکن در مقابل زیاده‌خواهی‌ها و بی‌انصافی‌ها و در صف مردم ایستاد تا بلکه حداقل این فروشگاه‌های شبه‌دولتی پای خود را از گلوی مردم بردارند.

در این بازدید بسیاری از کالاهای اساسی مردم در قفسه‌های فروش نبود اما در انبارهای ذخیره و احتکار بودند تا در دسترس مردم نباشند.

بیش از ۱۵ روز این فروشگاه مرغ نداشت و روغن و برخی کالاها هم در فروشگاه نبود؛ اجناسی که در قفسه‌ها نبودند اما کمی آن‌طرف‌تر دور از چشم مردم تا دلتان بخواهد، بودند.

واقعی بودن این بازدید موجب شد تا دم خروس بیرون بزند و انبارهای پر از روغن این فروشگاه کشف شوند.

نکته نگران‌کننده‌تر حمایت برخی عوامل اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت که خود متولی بازار هستند از اینگونه تخلفات بود تا جایی که آنها می‌گفتند این روغن‌ها را تازه کامیون حمل بار آن‌ها را تخلیه کرده است!

حمایت‌هایی که معاون اقتصادی استاندار را برآشفت تا جایی که چندتا از این مقامات صنعت و معدن و تجارت را از بازدید اخراج کرد!

همه چیز معلوم بود و دیگر حرفی برای گفتن نبود.

مدیر این فروشگاه که ابتدا با عوامل خود سعی در ترعیب و تهدید مسئولان بازدید کننده و خبرنگاران داشت و به هر شکلی که توانست به آنها بی‌احترامی و نهیب داد بعد از چند روز و قبل از آنکه گوهرگانی، معاون اقتصادی استاندار موضوع فروشگاه رفاه را به ستاد تنظیم بازار ببرد و گزارش خود را به استاندار بدهد، ساعت‌ها قبل از جلسه ملتمسانه به گوهرگانی برای مطرح نکردن این موضوع تقاضا کرد اما اینگونه نشد و گوهرگانی این موضوع را به جلسه آورد.

او گزارشش را به استاندار داد که بسیاری از اجناس اساسی برچسب قیمت نداشتند و فروشندگان جولان می‌دادند، قیمت‌ها خودسرانه بالا رفتند، نظارت بر بازار کاملا تعطیل است، فروشگاه‌های بزرگ برخی کالاهای اساسی را علی‌رغم وظیفه ذاتی خود ارائه نمی‌دهند.

گزارشی که اگر چه شامل برخی دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای این شهر از جمله کورش و خانه و کاشانه هم می‌شد اما با محوریت فروشگاه رفاه ارائه شد و موضوع احتکار این فروشگاه که بسیاری از رانت‌ها و حمایت‌های دولتی را داشته است، بیش از بقیه مورد توجه بود.

گزارشی که باز هم داریوش دیودیده آن را نپذیرفت و حتی در مصاحبه با تلویزیون استان نیز گوهرگانی را تلویحا به دروغگویی متهم کرد و حتی اساس کار را هم نپذیرفت و گفت که فروشگاه‌های زنجیره‌ای الزامی به ارائه کالاهای اساسی مردم ندارند!

اما گوهرگانی می‌گوید، صنعت و معدن، بازار را رها کرده اما دیودیده برای دفاع از همکارانش، دست و پا می‌زند و این مقاومت‌ها و مصاحبه‌های آنان در حمایت‌های بی‌جا از برخی تخلفات آشکار، چهره استان را زشت کرده است.

این موضوع در ستاد تنظیم بازار دقایقی موجب بگو و مگوی گوهرگانی و دیودیده شد تا اینکه استاندار وارد عمل شده و با تأیید گزارش گوهرگانی گفت که من فقط به این گزارش استناد نکردم و از سه کانال مختلف بازار را رصد کردم و حرف‌های معاونم صحت دارند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: به این نتیجه رسیدم که در نظارت بر بازار می‌لنگیم و این هم همه‌اش بحث شخص دیودیده نیست اما اهتمامی و عزمی برای برخورد با تخلفات در بازار نمی‌بینم و این ملاحظه‌کاری‌ها و زد و بندهای ناظران با فروشندگان محرز شده است.

معاونین صنعت، معدن و تجارت نباید توپ را به زمین تعزیرات بیاندازند، مردن این حرف‌ها را نمی‌پذیرند.

احمدی در واکنش به ماجرای جنجالی فروشگاه رفاه نیز با تأیید گزارش گوهرگانی گفت که فروشگاه‌های زنجیره‌ای سودهای میلیاردی می‌کنند و هیچ سودی برای مردم ندارند؛ این‌ها حتی مانند سایر بازاریان مالیات هم نمی‌دهند.

او گفت این فروشگاه در بهترین نقطه شهر یاسوج با زمین رانتی و دولتی احداث شده و میلیاردها سود کرده اما یک ریال هم به فکر مردم نیست؛ این‌ها باید درآمد و سودشان به درد مردم همین استان بخورد.

استاندار گفت: مردم زیر فشارها له شدند حالا عده‌ای برای تأمین دو تا مرغ کارها را به این و آن پاس می‌دهند و عرضه نمی‌کنند.

او همچنین تأکید کرد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای موظف هستند کالاهای اساسی همچون روغن، برنج، حبوبات و مرغ را به مردم عرضه کنند و روزانه موجودی انبارهای خود را به مسئولان ذیربط گزارش کنند.

با همه این توضیحات، موضوع فروشگاه رفاه از سوی رسانه‌ها با جدیت و وحدت پیگیری شد و امروز در خبری خوشحال‌کننده، مدیر این فروشگاه با پیگیری مسئولان این استان و حکم هیئت مدیره مرکز از کار خود برکنار شد.

انتهای پیام/بنام-ک