پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

شهردار شیراز معتقد است تا زمانی که تکلیف شهرداری‌ها در زمینه‌هایی از جمله درآمدها و خصوصی یا دولتی بودن روشن نشود، مشکلات آن‌ها حل شدنی نخواهد بود.

 به گزارش ریواس جنوب، حیدر اسکندرپور، عصر امروز پنجشنبه در همایش شهرداران استان فارس، با انتقاد از نگاه دوزیستی به شهرداری‌ها، اظهار داشت: واقعیت تلخی که بنده از سال ۷۳ که از شهرداری کازرون به خانواده‌ی شهرداری‌ها پیوسته‌ام بی‌پاسخ ماندن این سؤال است که بالاخره شهرداری‌ها دولتی هستند یا خیر! متأسفانه جاهایی که شهرداری‌ها برای حل مشکلات خود نیاز به کمک دولت دارند می‌گویند شهرداری‌ها خصوصی هستند و به خودشان مربوط است و جاهایی که نیاز به اتخاذ تصمیمات مستقل دارند آنها را زیرمجموعه و تحت مدیریت دولت قلمداد می‌کنند.

شهردار شیراز تعیین تکلیف بودجه‌ی شهرداری‌ها را ضروری دانست و تأکید کرد: معتقدم راهکار حذف رانت در شهرداری‌ها و رفع سوءتفاهم بزرگی که در نزد افکار عمومی درباره آنها وجود دارد، تعیین تکلیف درآمد شهرداری‌ها است.

** وقتی نه مردم راضی هستند و نه شهرداری‌ها!

وی تصریح کرد: واقعیت این است که امروز از یک سو اغلب مردم از خدمات شهرداری‌ها ناراضی هستند و از سوی دیگر همکاران ما در شهرداری‌ها هم دچار مشکلات عدیده‌ای هستند؛ به باور من مادامی که این وضعیت بلاتکلیفی پابرجا باشد، شهرداری‌ها مجبور هستند برای پرداخت هزینه‌های خود از هر مسیری اقدام کنند.

اسکندرپور با اشاره به دیدار اخیر خود و شهردار کلان‌شهر اهواز، گفت: همکار ما در اهواز روز گذشته به من می‌گفت که در پرداخت حقوق خود نیز دچار مشکل شده‌اند؛ نکته نگران‌کننده این است که شهرداری‌های شهرهای کوچک مدتها قبل‌تر به این وضع دچار شده‌اند.

به اعتقاد شهردار شیراز، مسیر فعلی لایحه ارزش افزوده مسیری نیست که به کاهش مشکلات شهرداری‌ها منجر شود و بهتر است پیش از این لایحه، یشنهاد لایحه جامعه بودجه از سوی دولت و مجلس، مطرح و بررسی شود.

** بخشنامه ممنوعیت جذب نیرو در شهرداری‌ها، گرفتاری‌ها را بیشتر کرده است

مقام ارشد مدیریت شهری کلان‌شهر شیراز در بخش دیگری از اظهارات خود، گفت: به صراحت می‌گویم گویم که بخشنامه اخیر وزارت کشور در خصوص ممنوعیت جذب نیرو در شهرداری‌ها، عامل تشدید گرفتاری شهرداری‌ها شده است. در این بخشنامه به‌کارگیری هر نوع نیرویی اعم از شرکتی، حجمی، قراردادی و استخدامی سلب شده است؛ مگر می‌شود شهرداری‌ها را اینطور اداره کرد؟

اسکندرپور اضافه کرد: به عنوان نمونه در شهر شیراز در حالیکه چهار برابر تعداد ۳۶۰۰ پست سازمانی مصوب، نیروی شاغل داریم اما بالغ بر ۲ هزار پست رسمی سازمانی خالی مانده است.

** خاطره‌ای از شهردار شیراز؛ تأثیر یک بیت شعر حافظ در آن‌سوی مرزها!

شهردار شیراز در بخش پایانی سخنان خود، با یادآوری خاطره‌ای از حضور خود در کنگره‌ی شهرداران شهرهای تاریخی دنیا در ترکیه، به اثرگذاری یک شعر در پیشبرد مسائل فرهنگی و دیپلماسی اشاره و خاطرنشان کرد: در ضیافت شام این کنگره و در گفتگو با شهردار بوداپست به او تعارف کردم که به قول حافظ رواق منظر… اینقدر این بیت شعر برایش جذاب بود که روز پایانی علاوه بر دادن رأی مثبت به شیراز در انتخابات کنگره، این بار او به من گفت شما و معاونینتان قدم بر چشم ما بگذارید و به بوداپست بیایید تا روابط دو شهر را گسترش دهیم.

به گزارش ریواس جنوب، همایش شهرداران استان فارس با حضور جمالی‌نژاد معاون عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، معاون عمرانی استانداری فارس، اعضای شورای اسلامی و شهرداران استان فارس برگزار شد.

در استان فارس ۱۰۷ شهرداری مصوب وجود دارد که در حال حاضر ۱۰۴ مورد آن دائر است.

انتهای پیام/ سجاد بنام