پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل جدید هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد به ابهاماتی چون خطای پیش‌بینی‌های بارندگی در برخی مناطق از جمله گچساران، موضوع عقیم کردن ابرهای ایرانی از سوی برخی کشورها، روند استخدام، بحث بارورسازی ابرها و بارش‌های قابل توجه بهار امسال پاسخ‌های شفافی داد.

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، رضا کاکاوند، مدیر جدید هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد که با نشست خبری روزهای نخست کاری‌اش نشان داده روی کمک و همراهی رسانه‌ها حساب باز کرده است در صحبت‌های شفافی به برخی سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

او ابتدا به موضوعی اشاره کرد که خبرنگار ریواس جنوب پیشتر نیز به آن انتقاد کرده بود و از خطای زیاد برخی پیش‌بینی‌های هواشناسی به ویژه باران‌های اخیر و سیل‌آسای   گچساران که منجر به خساراتی هم به مردم شد، (اینجا کلیک کنید)نوشت.

کاکاوند در این زمینه گفت: وضعیت هوا در این روزها در حال گذر از تابستان به پاییز است و بارش‌های زود هنگامی را در این روزها داریم و این نوید خوبی است اما ویژگی‌های این بارش‌ها خطای بالا در پیش‌بینی‌ها است و این را انکار نمی‌کنیم.

او گفت که ماهیت پیش‌بینی‌ها در هر جایی از جهان خطا دارد و پیش‌بینی‌های روزانه ما تا ۹۰ درصد صحت دارند و قابل اعتماد هستند.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد

کاکاوند رضا

تصریح کرد: اینکه می‌گویند تجهیزات ما به روز نیست واقعا اینگونه نیست و این استان پیشرفته‌ترین تجهیزات و قوی‌ترین پیش‌بینی‌ها، جمع‌آوری و پایش اطلاعات را داریم.

او گفت که نباید این حقیقت را انکار کنیم که این استان در زیرساخت‌های اینترنتی ضعف‌هایی دارد که گاها در کار هواشناسی نقایصی را ایجاد می‌کند از جمله اینکه اطلاعات لازم دیرتر به دست ما می‌رسند.

او این را هم گفت که استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ آب و هوایی دارای تنوع اقلیمی و شرایطی کوهستانی است و از طرفی هم مدل‌ها و نقشه‌های هواشناسی مقیاس‌های بزرگ‌تری به نسبت استان کوچک ما دارند و این موضوعات خطای پیش‌بینی‌ها را بالا می‌برد اما هرگز به معنی ضعف تخصصی و پتانسیل نیروی انسانی و کارشناسان ما نیست.

در مورد بارش‌های گچساران نیز اگر چه ما از هفته قبل نسبت به بارش‌های رگباری هشدار داده بودیم و پیش‌بینی کرده بودیم اما واقعیت آن است که بارش‌های روز پنج‌شنبه در مدل‌ها و پیش‌بینی‌های ما نیامده بود و دلایل آن هم مسائلی است که به آن‌ها اشاره شد.

وی ادامه داد: هواشناسی هگز خواب نیست و اتفاقا کار ما شبانه‌روزی است و در برخی ایستگاه‌ها ارسال اطلاعات حتی یک ثانیه در شبانه‌روز قطع نمی‌شود.

او با بیان اینکه ۸۶ ایستگاه باران‌سنجی و ۶ ایستگاه سنوپتیک و کشاورزی داریم گفت که برخی از این ایستگاه‌ها خودکار و اتوماتیک هستند.

در ادامه این نشست خبری، کاکاوند به سؤال خبرنگار ریواس جنوب در مورد شایعه سرقت ابرهای باران‌زا و عقیم کردن ابرها و سامانه‌هایی که به سمت ایران می‌آیند نیز گفت که این شایعات صحت ندارد و پایه علمی نیز ندارند؛ اگر آنها این کارها را بلد بودند که جلوی طوفان‌ها و پدیدهای مخرب آب و هوایی خود را می‌گرفتند.

او به سؤال دیگر این پایگاه خبری نیز جواب داد و تعیین زمان برای پدیده خشکسالی را رد کرد و توضیح داد که در هواشناسی هیچ پیش‌بینی بیش از سه ماه وجود ندارد و مسائل مطرح شده در مرود خشکسالی پیش‌بینی قلمداد نمی‌شوند.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد افزود: دورنمایی برای خشکسالی مطرح می‌کنند اما آنچه از نظر ما قابل تأیید است این بوده که دمای هوا در حال افزایش است و در عمده مناطق کشور کاهش بارندگی‌ها را خواهیم داشت و صرفه‌جویی‌ها همواره باید در دستور کار باشد.

وی همچنین در مورد باروری ابرها توضیح داد که برخی شایعه کردند که بارش‌های اخیر کشور بخاطر بارور کردن ابرها بوده که سازمان هواشناسی آن را رد کرده چرا که این بارش‌ها ناشی از عبر سامانه‌های بارشی بوده است.

در خوشبینانه‌ترین حالت نیز باروری ابرها می‌تواند تا ۱۰ درصد، میزان بارندگی‌ها را بیشتر کند.

او خبر خوشی هم داشت و از بارش‌های قابل توجه در مهر و آبان و بهمن و اسفند خبر داد و گفت که در دی و آذر باران‌ها کمتر از حد نرمال(میانگین بلند مدت بارش‌ها) خواهد بود.

کاکاوند در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه از حدود ۸۱ پست سازمانی فقط ۳۳ پست اشغال شده و در بقیه موارد دارای کمبود نیرو هستیم، تأکید کرد که استخدام‌ها در هواشناسی بر مبنای قانون و آزمون خواهد بود و برای جبران این کمبود نیرو به دنبال اخذ مجوز به کارگیری نیرو هستیم.

انتهای پیام/ بنام-ک