پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

طبق آن چه که پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده فروردین‌ماه پرحادثه‌ترین ماه سال از نظر جان باختن در تصادفات جاده‌ای استان بوده است.

به گزارش ریواس جنوب و به نقل از فارس طبق آن چه که کامروز امینی به عنوان آمار فوتی‌های تصادفات در جاده‌های استان کهگیلویه و بویراحمد ارائه می‌کند افزایش ۳٫۲ درصدی فوتی‌های ناشی از تصادفات رانندگی در ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

**به گفته امینی سال گذشته تا پایان شهریور در جاده‌های درون شهری و برون شهری استان ۹۱ نفر بر اثر تصادف فوت کردند که امسال در همین مدت این تعداد به ۹۴ نفر رسیده است.

**طبق گفته امینی، ۵۳ درصد از این تعداد فوتی‌ها مربوط به شهرستان بویراحمد مرکز استان بوده به این ترتیب که در بویراحمد و دنا این تعداد ۵۰ مورد و در شهرستان گچساران ۲۳ مورد و در کهگیلویه ۱۹ مورد و در بهمئی ۲ مورد بوده است.

**از این تعداد فوتی در جاده‌ها ۸۲ مورد فوتی در مسیرهای برون شهری و ۱۱ مورد از تصادفات جاده‌های درون شهری بوده است.

**متاهل‌ها در صدر فوتی‌های بر اثر تصادفات در استان بوده‌اند به نحوی که ۲۲ نفر از آن‌ها زن و ۷۲ نفر مرد بوده‌اند که ۴۴ نفر از آن‌ها مجرد و ۵۰ نفر متاهل بوده‌اند.

**از تعداد فوتی جاده‌های استان ۳۳ نفر راننده و ۱۸ نفر عابر و ۴۳ نفر سرنشین بوده‌اند و بیشتر فوتی‌های تصادفات در فروردین با ۲۲ مورد و خرداد و شهریور با ۱۹ مورد بوده است.

**از کشته‌های تصادفات در جاده‌های برون و درون شهری استان ۵۰ مورد در روز و ۳۵ مورد در شب و ۹ مورد در موقع طلوع و غروب خورشید بوده است.

**یکی دیگر از آمارها این که ۴۰ مورد از تصادفات به علت برخورد دو وسیله نقلیه با یکدیگر بوده و ۱۸ مورد برخورد وسیله نقلیه با عابر پیاده و ۳۳ مورد واژگونی و ۱۰ مورد برخورد وسیله نقلیه با شیء ثابت که در مجموع ۴۲ درصد از تصادفات به دلیل برخورد دو وسیله نقلیه با یکدیگر بوده است.

**طبق آن چه پزشکی قانونی اعلام کرده ۳۸ مورد از تصادفات منجر به فوت در محل حادثه بوده که تعداد ۴۹ نفر در بیمارستان و ۷ نفر در راه انتقال به مراکز درمانی جان خود را از دست داده‌اند.

**پزشکی قانونی آورده است که ۷۷ درصد از علت فوت‌ها در اثر صدمات متعدد و ۱۹ درصد بر اثر ضربه مغزی و بقیه به دلیل خونریزی بوده است.

**در ادامه آمار پزشکی قانونی آمار مصدومین ناشی از تصادفات شش ماهه اول امسال در استان ۲ هزار و ۸۳۹ نفر بوده که ۲ هزار نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند و نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۱٫۳ درصدی را نشان می‌دهد همچنین بر اساس آمارها استان در سال ۹۶ رتبه سوم مصدومان رانندگی در کل کشور را داشته است.