پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس در جریان بازدید از مراکز مختلف حوزه سلامت شهرستان اقلید، مورد استقبال نماینده مردم این شهرستان در مجلس، فرماندار و تعدادی از دیگر مقامات شهرستانی قرار گرفت.

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر صابر فرخی استان فارس در این دیدار با اشاره به برخی محدودیت‌های مالی در کشور، گفت: ما امسال مدیریت متفاوتی در زمینه‌ی اعتبارات و هزینه‌کرد آن در پیش گرفتیم؛ در همین راستا پروژه‌های عمرانی را از دستور کار خود خارج کردیم تا بتوانیم با مدیریت هزینه‌ها ارائه‌ی خدمات مطلوب به مردم را ادامه دهیم.

وی با تقدیر از تعامل نمایندگان مجلس در ایام بودجه‌ریزی، اظهار داشت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین دانشگاه‌ها و بیمه سلامت، امسال اعتبارات تخصیص‌یافته از سوی مجلس را مطابق تعیین تکلیف این نهاد هزینه کرده‌ایم که البته با توجه به اینکه نوعی اصلاح رفتارها و تغییر عادت‌ها در رویه‌ی جدید دیده شده، با مشکلاتی همراه شده که البته طبیعی است.

** لازمه‌ی ارائه‌ی خدمات رایگان به ۹۰ درصد از بیمه‌شدگان استان فارس

این مقام مسؤول با یادآوری اینکه در استان فارس ۹۰ درصد از بیمه‌شدگان، به‌صورت کاملاً رایگان یعنی بدون پرداخت حق بیمه به دولت، خدمات دریافت می‌کنند، تصریح کرد: لازمه‌ی اینکه ما بتوانیم از پسِ تعهدات خود به این جمعیت پرشمار از مردم و همچنین شرکای کاری خود بر بیاییم این بود که مسیر هزینه‌کردها اصلاح و اصول‌مند شود.

فرخی با تأکید بر اینکه بیماران اورژانس بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی باید فوراً مورد پذیرش و درمان قرار گیرند، در عین حال بیان داشت: با این حال در مورد بیماران غیراورژانس ما باید بتوانیم اولویت‌بندی کنیم و مانند کشورهای توسعه‌یافته یک صف انتظار معقولی برای موارد غیراورژانس ایجاد کنیم تا مدیریت منابع و هزینه در راستای بهبود عملکرد و خدمات، به شکل اصولی صورت گیرد.

** مدیریت هزینه‌ها و کاهش تأخیرهای پرداخت بیمه سلامت به ۳ ماه

مدیرکل بیمه سلامت فارس معتقد است که با رویه‌ی اخیر دستاوردهای خیلی خوبی حاصل شده و به‌ویژه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تعاملات خوبی که صورت گرفته مدیریت هزینه‌ی قابل توجهی را شاهد بوده‌ایم.

فرخی با اشاره به دغدغه‌های همیشگی شرکای کاری بیمه‌ها مبنی بر تأخیرهای طولانی‌مدت در پرداخت‌ها، گفت: تأخیرها در پرداخت مطالبات مراکز و مؤسسات درمانی مختلف در استان فارس به بیش از ۱۱ ماه رسیده بود اما امروز خوشبختانه ما این تأخیرها را به ۳ ماه کاهش داده‌ایم که یک اتفاق خوش‌یُمن برای هر دو طرف محسوب می‌شود.

** اگر بیمه سلامت دچار مشکل شود، ۴۲ میلیون نفر از مردم آسیب می‌بینند

این مقام مسؤول هدف اصلی بیمه سلامت را ارائه‌ی خدمات مطلوب به بیمه‌شدگان دانست و گفت: ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند که بخش عمده‌ی آن رایگان است و باید بدانیم اگر این بیمه دچار مشکل شود عملاً بیش از نیمی از جمعیت کشور متحملِ آسیب و فشار می‌شوند.

به گفته‌ی فرخی، در استان فارس نیز ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معادل ۵۵ درصد جمعیت استان تحت پوشش خدمات بیمه سلامت هستند که این نسبت در شهرستان اقلید با توجه به بافت عشایری و روستایی بیشتر به حدود ۶۲ درصد می‌رسد.

مدیرکل بیمه سلامت اظهار داشت: خوشحال هستیم که با حمایت دولت به حدود ۹۰ درصد جمعیت کل استان بدون دریافت هیچگونه حق بیمه‌ای خدمات ارائه می‌دهیم.

فرخی در پایان خواستار تداوم تعامل مسؤولان مختلف شهرستان‌های استان فارس در راستای خدمات‌رسانی بیمه سلامت به مردم شد و یادآوری کرد: هدف همه ما در حوزه سلامت می‌بایست رضایت ولی‌نعمتان خود یعنی مردم باشد و در این مسیر لازم است نهایت همکاری و همدلی را داشته باشیم.

** مدیریت در مجموعه بیمه سلامت، علمی و واقع‌بینانه است

نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک هفته بیمه سلامت، گفت: اینکه یک خانواده درگیر بیماری یک عزیز خود می‌شود و بیمه سلامت در آن شرایط حساس و دشوار به کمک آن خانواده می‌آید، امری بسیار پسندیده، ارزشمند و شیرین است.

حسین افضلی با اشاره به برخی مشکلات اخیر در حوزه‌های مختلف کشور، تصریح کرد: واقعیت این است که در بسیاری از نقاط کشور من مشکل را کمبود اعتبارات و منابع نمی‌بینم بلکه مشکل ما عدم وجود مدیریت‌های علمی و واقع‌بینانه است.

این نماینده مردم در مجلس ضمن تحسین عملکرد وزیر بهداشت و مدیرعامل بیمه سلامت ایران در خصوص حمایت‌های بیمه‌ای کلان، گفت: در استان فارس نیز سعه‌ی صدر و تلاش‌های مدیرکل بیمه سلامت توانست این بیمه را ناجی بسیاری از بیماران در سراسر استان از جمله شهرستان اقلید کند که جای تقدیر دارد.

وی برای هرگونه همکاری با بیمه سلامت، به عنوان نماینده مردم در مجلس اعلام آمادگی کرد.

** یک‌سوم جمعیت شهرستان اقلید عشایری است

در ادامه این نشست، فرماندار شهرستان اقلید نیز با تبریک هفته بیمه سلامت گفت: جمعیت شهرستان اقلید نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر است که ۳۰ هزار نفر از این جمعیت عشایری است و ۷ ماه از سال را در این منطقه ساکن هستند.

خلیل بزرگی پراکندگی فاصله‌ی روستاها و اسکان عشایر در مناطق مختلف شهرستان را از جمله دشواری‌ها در مسیر خدمت‌رسانی به مردم این شهرستان برشمرد و اظهار داشت: با همه این تفاسیر بسیاری از نهادها ازجمله بیمه سلامت، مجموعه بهداشت و درمان شهرستان و بیمارستان شهر اقلید با تلاش‌های ویژه خدمات بی‌وقفه‌ای را به مردم عزیز شهرستان ارائه می‌کنند که باید از همه‌ی این نهادها تقدیر کنیم.

بر پایه این گزارش، در پایان این دیدار، مدیر اداره‌ی بیمه سلامت، مدیر شبکه بهداشت و درمان و رئیس بیمارستان شهرستان اقلید نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص خدمات بیمه سلامت و تعامل‌های چندگانه برای بهبود ارائه‌ی خدمات به مردم پرداختند.

۲۷ مهرماه تا سوم آبان‌ماه به نام هفته بیمه سلامت نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام/ سجاد بنام