پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

تحلیل آمارهای مصرف آب در دو دهه اخیر نشان می‌دهد که هر شهروند کهگیلویه و بویراحمد در حال حاضر، حدود یک سوم آبی را مصرف می‌کند که ۲۰ سال پیش مصرف می‌کرد؛ عارف خنجری این آمار را داده و گفته است که میزان متوسط مصرف آب برای هر شهروند این استان، کاهش محسوسی داشته است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، به نقل از روابط عمومی شرکت آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد، عارف خنجری عیدنک با تبریک روز آمار و برنامه ریزی، توضیح داد: بر اساس آمار تحلیلی در واحد آمار و اطلاعات شرکت آب و فاضلاب استان وضعیت مصرف آب شرب در سطح شهرهای استان به صورت مداوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کارشناس مسئول آمار و اطلاعات شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: در این تحقیق آماری میزان مصرف آب شرب مشترکین شهرهای از سال ۷۴ تا سال ۹۶ مورد بررسی قرار گرفت.

وی عنوان کرد: آمار بدست آمده نمایانگر کاهش محسوس میزان متوسط مصرف آب خانوارها در شهرهای استان است.

عارف خنجری عیدنک

خنجری عیدنک یادآور شد: این میزان متوسط مصرف که بر اساس مترمکعب در سال محاسبه شده است، از ۵۲۲ مترمکعب در سال ۷۵ به میزان ۱۸۸ متر مکعب در سال ۹۶ رسیده است.

وی عنوان کرد: نتایج توصیفی و تحلیل آماری نشان می دهد با گذشت زمان میزان مصرف آب افزایش می‌یابد ولی میزان متوسط مصرف سیری نزولی دارد.

وی در این باره توضیح داد:  میانگین هندسی میزان رشد سالانه تعداد مشترکین آب شهری در این استان، ۶٫۹ درصد است که به تبع آن شاهد افزایش میزان مصرف آب نیز هستیم.

خنجری اضافه کرد: افزایش مصرف به دلیل رشد جمعیت است و در مقابل آن کاهش میزان متوسط مصرف آب  به دلیل مصرف بهینه و تغیر رفتاری مصرف آب توسط مشترکین است.

کارشناس مسئول آمار و اطلاعات شرکت آبفا کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در سال های اولیه تشکیل و راه‌اندازی شرکت به دلیل نگاه سنتی به مقوله آب، میزان مصرف آب بالا بود و با گذشته زمان و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب شاهد کاهش متوسط میزان مصرف آب هستیم.

 

انتهای پیام/د