پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرکل بیمه سلامت استان فارس معتقد است باید خدمات گسترده‌ای که این بیمه غالباً به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد، بیش از پیش به اطلاع مردم رسانده شود.

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر صابر فرخی در همایش بزرگداشت هفته بیمه سلامت با تقدیر از مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور برای نامگذاری این هفته، از این مناسبت به عنوان فرصتی خوب برای دریافت نقاط ضعف و همچنین تشریح بخشی از دستاوردهای بزرگ این سازمان یاد کرد.

** آمارهایی از وضعیت خدمات‌رسانی بیمه سلامت به ۵۵ درصد جمعیت فارس

وی با اعلام اینکه بیمه سلامت به عنوان بزرگترین سازمان بیمه‌ی پایه در کشور محسوب می‌شود، گفت: بیش از ۴۰ میلیون نفر در کشور و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در استان فارس تحت پوشش بیمه سلامت در قالب پنج صندوق مختلف خدمات دریافت می‌کنند.

مدیرکل بیمه سلامت فارس با بیان اینکه حدود ۸۵ درصد جمعیت بیمه‌شدگان این سازمان در کشور به‌صورت رایگان تحت پوشش قرار گرفته‌اند، گفت: این آمار در فارس به دلیل بافت متفاوت این استان به حدود ۹۰ درصد می‌رسد که این موضوع حکایت از اهمیت خدمات‌رسانی بیمه سلامت در استان پهناور فارس دارد.

به گفته‌ی فرخی، بیمه سلامت در استان فارس با افزون بر ۳۵۰۰ مؤسسه، ۶۰۰ داروخانه، ۱۲۰۰ پزشک خانواده شهری و ۸۰ دفتر پیشخوان برای ارائه‌ی خدمات به مردم، قرارداد دارد.

بر اساس این آمار، همچنین ۷۲ درصد از تعاملات بیمه سلامت فارس با دانشگاه‌های علوم پزشکی استان اعم از دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز، جهرم، فسا، لار و گراش است.

این مقام مسؤول، با اشاره به فعالیت برنامه پزشک خانواده شهری در فارس از سال ۹۱ تاکنون گفت: در طول مدت اجرای این برنامه در استان صرفاً بابت ویزیت پزشکان خانواده شهری و مابه‌التفاوت داروها بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی بیمه سلامت پرداخت شده است که این مبلغ عملاً به جیب مردم برگشته است.

 ** بهبود وضعیت پرداخت‌ها از سوی بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت فارس با اذعان به اینکه ما می‌دانیم در حجم گسترده‌ی تعاملات ممکن است کاستی‌هایی وجود داشته باشد، تصریح کرد: به‌هرحال ما از این بابت که بخشی از مطالبات شرکای کاری خود را با تأخیر پرداخت کرده‌ایم شرمنده آنها هستیم اما نباید فراموش کنیم ما توانستیم در یک سال اخیر میانگین بدهی‌ها را از ۱۱ ماه به زیر ۳ ماه برسانیم و این کار بزرگی است.

وی افزود: همچنین از ابتدای امسال روال پرداخت‌ها نیز با رویکرد جدیدی صورت می‌گیرد و اعتبارات سال در همین سال هزینه می‌شود که زمینه‌ساز پرداخت به‌روز مطالبات امسال و ایجاد نظم قابل قبولی در پرداخت‌ها شده و امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.

** برای بستن قرارداد با تمام مراکز آمادگی داریم

فرخی در ادامه به قطع همکاری تعدادی از مراکز طرف قرارداد این بیمه اشاره کرد و گفت: به‌هرحال این مراکز با توجه به سیاست‌های کاری خودشان نتوانستند ادامه دهند اما ما با وجود دغدغه‌هایی که در زمینه اعتبارات داریم ولی برای بستن قرارداد با تمام مراکز البته با رعایت سیاست‌های بالادستی، آمادگی کامل داریم.

** مراجعه به پزشک جعلی و انتظار پذیرش دفترچه!

 مدیرکل بیمه سلامت استان فارس در بخش پایانی اظهارات خود با یادآوری خاطره‌ای از بازدیدهای اخیر خود از روستاها و عشایر استان، گفت: ما با مواردی مواجه شده‌ایم که فرد با مراجعه به اشخاصی -که البته مُهر، سربرگ و حتی حق ویزیت خود را به ظاهر پزشکان متخصص در آورده بود- مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت و در همین حال نادانسته معترض بود که چرا آن پزشک (!) دفترچه‌ی بیمه‌اش را نمی‌پذیرد. البته ما علاوه بر توضیحات لازم به این افراد، موارد را برای پیگیری در دست اقدام قرار داده‌ایم.

وی با تأکید بر کم اطلاعی بسیاری از مردم از خدمات بیمه سلامت و همچنین قوانین مرتبط با این بیمه، خاطرنشان کرد: من در این بازدیدها دریافتم که خدمات بزرگی که بیمه سلامت برای حدود ۹۰ درصد بیمه‌شدگان به‌صورت کاملاً رایگان و بدون دریافت هیچگونه حق بیمه‌ای ارائه می‌کند، نیاز به اطلاع‌رسانی بسیار جدی‌تری دارد.

انتهای پیام/ سجاد بنام