پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب /سید نورالدین شفائی
به نام خدا
در قرن حاضر که امکانات رفاهی در سایر سیارات (علاوه بر زمین) تکمیل یا در حال تکمیل شدن است،سخن گفتن از نبود راه ارتباطی مناسب را شرم و تاسف میدانم و برای چندمین بار داد میزنم که به داد مردم چاروسا برسید.(قبلا در متن های مختلف ،مشکلات فراوان چاروسا را گوشزد کرده ،خصوصا در متنی در ۲۵/۰۹/۱۳۹۵با عنوان “آیا نسخه ی سردار هاشمی درد چاروسا را مداوا میکند؟”ولی متاسفانه گوش شنوایی نبود و مشکلات همچنان پابرجا) .چرا مسئولینی که در همه ی این سالها به چاروسا و دیشموک سفر میکنند و شعار خدمت گزاریشان به مناطق محروم و پر کردن تیتر رسانه ها از این شعارها ،گوش فلک را کر کرده ،با عبور از مسیر دهدشت- چاروسا خصوصا” جاورده -قلعه رئیسی” ازدرد شرمندگی به خود نمی پیچند ؟
شاید هم آنقدر شاسی بیت المال زیر پایشان بلند است که این همه چاه را در این کوره راه نمی بینند‼البته از آنجائیکه شاسی بلند هم جوابگو نیست دلیل اصلی که متوجه مورد فوق نمی شوند این است که با پول شخصی و زحمت های فراوان و زدن از نان خانواده و گرفتن پرایدی قسطی(که بعد از چند بار رفت و برگشت از جاورده به قلعه رئیسی به زباله دان می پیوندد) بی خبرند و پولی بابت چرخ و یا جلوبندی بیت المال از جیب مبارک پرداخت نمی کنند.اما دراین روزها که همه در سوگ امام حسین (ع) هستند ،با یادآوری توصیه امام به یک نیازمند شما را به اندیشه در این زمینه دعوت می کنیم:ای برادر اگر روزی گرفتار شدی،مشکل خود را به جز برای سه کس اظهار نکن:
۱-افراد دیندار ۲-جوانمرد ۳-انسانهایی که شرافت خانوادگی دارند.
دیندار برای حفظ دین و جوانمرد از روی جوانمردی و فرد اصیل و با شرافت به دلیل اینکه میداند که شما آبرویت گذاشته ای ،سعی میکنند تو را یاری کنند.حالا مسئولان ارجمند ،مردم چاروسا مشکلشان را به شما اظهار کرده اند و حل سریع را خواهانند. پس به خود آیید و خود را گرفتار نفرین مردم چاروسا نکنید.چند دلیل اصلی که در زیر آورده باعث بقای محرومیت چاروسا و بی توجهی مسئولان شده اند:
۱-سکوت فعالان فرهنگی،سیاسی،اجتماعی،رسانه ای :فعالان سیاسی چاروسا که هرگز در مدیریت های کشوری،استانی ،شهرستانی و حتی منطقه ای سهمی نداشته اند و فعالیت آنها فقط آوردن نان و نام برای دیگران بوده است. پس حداقل قلمی یا قدمی درباره منطقه تان بردارید .
رئیس ستاد نماینده که در سکوت مطلق بوده و رئیس ستاد رئیس جمهور بعد از سکوت همیشگی ،از استاندار چنان در بیانه اش گفته که هر کس به چاروسا نیامده فکر میکند حتما چاروسا را از سیاهی در آورده و گلستانش کرده اند.
از خبرنگار صدا و سیما در چاروسا انتظار فراتر از این است و ایشان که رئیس شورای شهر است ،چرا مشکلات چاروسا را از دریچه دوربینش نمی بینیم؟.چرا هرگز قلمی از شورای شهر قلعه رئیسی در بیان مشکلات چاروسا ندیدیم؟
انتقاد از مسئولان منطقه که فراتر از اینهاست و در این مقوله نمی گنجد.این افراد باید در زمان حضور مسئولان کشوری و استانی یا شهرستانی،به جای تعریف و تمجید و بنر و…شجاعانه مشکلات را بیان کنند.
و اما آنان که مردم چاروسا فقط آنها را در انتخابات و گهگاهی در مراسمات می بینند. امثال آقایان موحد ،بزرگواری و..که نماینده بودند ویا آقایان فیاض بخش ،رستاد ،کامرانی ،لاهوتی و…که چاروسا برایشان سنگ تمام گذاشت ولی قلمی یا قدمی از اینها دیده نشد.و اما همکاران فرهنگی که مقام انبیا را داشته و مردم چاروسا فقط در انتخابات و جلسات انتخاباتی شماها را به یاد می آوردند پس چرا فعالیت شبانه روزی شما در فضای مجازی به دو تیم فوتبال یا جناح و طیف سیاسی و …محدود شده است .انتظار از شما فراتر از این است که خود را به هیچ سرگرم کنید و هرگز قلمی یا قدمی در مورد مشکلات منطقه تان نداشته باشید .
با کمال احترام به افراد یا گروهها و اقشاری که در بالا نام بردیم باید بدانید که وظیفه آگاهان در جامعه فراتر از بقیه است و مسئولینی که نمی توانند در دفاع از حق مردم شجاعانه عمل کنند ،حداقل باید شجاعانه استعفا دهند و بقیه افراد بی جهت از کارهای نکرده دیگران برای منفعت شخصی تعریف و تمجید نکنند.با این رفتار خوشایندشان کمی از درد محرومان بکاهند.شاعری خوش ذوق این نکته را چنین ترسیم کرده است:
آرزو دارم که گر گل نیستم،خاری نباشم باربرداری ز دوشی نیستم،باری نباشم
گر نتوانم ستانم حق مظلومی ز ظالم باری این خواهم،که همکار ستمکاری نباشم
نیستم گر نوشدارویی برای دردمندی نیز با بی دست و پایی،نیش جراری نباشم

۲-تمام مشکلات چاروسا در سایه گاز رسانی مخفی کرده اند:امام سجاد در دعای مکارم الاخلاق با پروردگار متعال چنین می فرمایند:خداوندا انجام کارهای خیر را برای مردم،به دست من اجرا کن و خدمات نیکم را با منت گذاری ضایع مگردان.اما متاسفانه هر مسئولی که وارد چاروسا شده فقط به پروژه ناتمام گازرسانی اشاره کرده و خطاب به مردم که قدردان این خدمت باشند.اما خدمت این افراد باید عرض کنم که شماها باید برای حق نداده ی مردم(که در همه ی این سالها که تمام استان و حتی کشورهای دیگر از منبع گاز که در خانه ی ما بود بهره بردند و ما علاوه بر اینکه از سوز سرما به خود لرزیدیم ،جنگل هایمان از دست رفت و خسارات زیادی از جمله بیماری و مسمومیت از سوخت های جایگزین ،متحمل شدیم.)عذرخواهی کرده و غرامت پرداخت کنید.
بسیار خوشحالم که حتی گوسفند(قوچی که در جاورده می خواستند قربانی کنند و فرار کرد و با وجود تلاش تعداد زیادی از حاضرین نتوانستند شکارش کنند) این منطقه حاضر نشد پیش پای مسئولان قربانی شود و فهمید حق ما فراتر از اینهاست و باید مسئولان بدون منت جوابگو باشند.
۳-چاروسا برای سلفی گرفتن با محرومیت نیست:سالهای سال است که مسئولان برای جلب توجه مقامات بالادستی گهگاهی به چاروسا آمده و عکس یا ویدیوئی از بازدید خود گرفته و در رسانه ها خود را حامی محرومان و حلال مشکلشان معرفی کرده اند ،اما چرا چاروسا با این همه مسئول دلسوزهنوز در بسیاری از موارد همچنان محروم ماند؟ شاید اگر نگران این هستند که اگر امکانات به چاروسا لبخند بزند ،فردا جایی برای سلفی با محرومیت نداشته باشند. امیدواریم چنین نباشد و مسئولان ارجمند برای محرومیت از این منطقه تلاش کنند.

سید نورالدین شفائی
منطقه چاروسا