پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در حالیکه تنها کمتر از ۱۸ روز از مهلت سه مقام ارشد و بازنشسته‌ی استان فارس و شهرستان شیراز برای کناره‌گیری از مسؤلیت خود باقی مانده است، عزل و نصب‌های دور از انتظار در واپسین روزهای کاری آن‌ها ادامه دارد.

 به گزارش ریواس جنوب، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۹ آبان‌ماه، «حسن همتی» به‌عنوان معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری شهرستان شیراز منصوب شد.

پیش از همتی، اسماعیل میرزایی تنها برای مدت ۲ ماه سرپرستی این معاونت مهم در بالاترین نهاد اجرایی شهرستان شیراز را بر عهده داشته و پیش‌تر نیز علی سعیدی ۱۷ ماه در این مسؤولیت مشغول بود.

نکته‌ی عجیب این که حکم معاون جدید فرمانداری شیراز با امضای حیدر عالیشوندی است که بر اساس قانون منع به‌کارگیری بازنستشگان، خود تا پیش از ۲۷ آبان‌ماه جاری باید صندلی فرمانداری شیراز را واگذار کند.

اما نکته‌ی عجیب‌تر اینکه که حتی دو مسؤول مرتبط و بالامقام دیگر فارس یعنی اساعیل تبادار (استاندار) و هادی پژوهش جهرمی (معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس) نیز در فهرست مدیرانی هستند که باید ظرف روزهای پیش‌رو از مقام خود کنار بروند.

سؤال اینجاست که در حالی‌که استاندار فارس، معاون سیاسی او و فرماندار شهرستان شیراز در آستانه‌ی کناره‌گیری از مسؤولیت خود هستند، صدور حکم متصدی معاونت سیاسی فرمانداری شهرستان بزرگ شیراز بر چه اساسی و با تشخیص کدام مسؤول صورت می‌گیرد؟ آیا ثبات مدیریتی ایجاب نمی‌کرد که روزهای پیش‌رو را با سرپرست تازه منصوب‌شده سپری می‌کردند تا نمایندگان جدید دولت در رأس شهرستان و استان بتوانند از ابتدا نیروهای مدنظر خود را به کار گیرند؟

به هر روی، به‌نظر می‌رسد که چنین عزل و نصب‌های دقیقه نودی، یا از سر اوج بی‌تدبیری و بی‌ثباتی سیاسی در استان و بلکه در سطح کلان دولت است و یا اینکه پشت این تصمیمات اهداف خاصی نهفته است که می‌تواند حکایت از زد و بندهای مُضحکِ تقسیم قدرت در بین مدیران و مسؤولان ارشد حتی در نفس‌های آخر تلقی شود؛ زیرا بر اساس عُرف مرسوم، مسؤولان جدید ناگزیرند دست‌کم برای چندین ماه و بلکه بیشتر، با مقامات تازه منصوب شده از دوره‌ی قبل، کار کنند؛ همکاری‌های ناخواسته‌ای که غالباً در عمل به بیکاری یا کم‌کاری ختم می‌شود!

ریواس جنوب/ سجاد بنام