پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارگاه آموزش مربی کارمندیاری در شیراز برگزار شد.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس در کارگاه یک روزه آموزش مربی کارمندیاری که با محوریت دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و با همکاری دانشگاه شیراز و سازمان بهزیستی در مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز برگزار شد، گفت: با اجرای برنامه کارمندیاری می توان سیاست «محیط کاری عاری از اعتیاد» را به نحو مطلوب در سطح ادارات دنبال نمود.

به گزارش دریافتی ریواس جنوب از روابط عمومی دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، محمدرضا ابراهیمی با بیان این مطلب اظهار داشت: برنامه ی کارمندیاری از محیط کار در برابر مصرف اعتیاد آور حمایت می کند.

وی افزود: متخصصان آموزش دیده کارمندیاری در این طرح، در زمان بروز مشکلات عاطفی و روزمره ی کارکنان، با تشویق آنان برای درخواست کمک، وظیفه دارند کارمندانی را که به مصرف مواد اعتیادآور گرایش پیدا کرده اند، پیش از آنکه مشکلاتشان در کار تجلی پیدا کند، شناسایی کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: برنامه کارمندیاری به متخصصان خود، شیوه و ابراز تعامل با کارمندان دچار مشکلات مرتبط با این بیماری را آموزش می دهد.

این مقام مسئول در استان فارس با اشاره به این موضوع که اجرای برنامه کارمندیاری می تواند سیاست محیط کاری عاری از اعتیاد را به نحو مطلوب پیاده سازی کند، افزود: اجزای مربوط به محیط کاری عاری از مواد اعتیادآور در برنامه های کارمندیاری، سلامت و کارآمدی نیروهای کار را به حداکثر رسانده و در عین حال، حس برخورد مراقبتی کارفرما را نیز به آنها منتقل می کند.

وی گفت: سازمان هایی که برنامه های کارمندیاری را به عنوان بخشی از برنامه ی محیط کار عاری از مواد اعتیادآور دارند، یک روش پیشگیری و درمانی را در مورد مشکلات ناشی از مواد اعتیادآور اتخاذ کرده اند.

ابراهیمی افزود: با اجرای این برنامه، کارمندان تشویق به تقاضای کمک می شوند و به کسانی که به عنوان مصرف کننده ی مواد اعتیادآور شناخته می شوند، در وهله ی نخست پیشنهاد شرکت در برنامه های درمانی داده می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: با توجه زود هنگام به مشکلات شخصی کارکنان، برنامه های کارمندیاری می توانند مانع از شروع مصرف مواد اعتیادآور در کارکنانی بشود که در تلاش نادرست برای کاهش فشار و استرس هستند، زیرا بسیاری از موارد مشکلاتی مانند استرس شغلی یا افسردگی، زمینه ی اعتیاد را فراهم می کند که با تشخیص این عوامل می توان از بروز اعتیاد پیشگیری کرد.

وی افزود: این برنامه می تواند به تشخیص کامل و ارجاع کارمندانی که مشکل اعتیاد هم دارند، در مناسبت ترین سطح ممکن کمک کند.

ابراهیمی بیان داشت: متخصصان کارمندیاری به طور خصوصی با کارمندان ملاقات می کنند، در مورد موضوع با کارمند بحث بحث و در تشخیص مشکل کمک می کنند. سپس کارشناسان کارمندیاری، انتخاب های در دسترس را می یابند و کارمند را به منابع مناسبی که ممکن است در جامعه وجود داشته باشد، ارجاع می دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: اکثر برنامه های کارمندیاری خدمات را نه تنها به کارمندان بلکه به اعضاء خانواده آنها هم ارایه می دهند. این امر، یک سرمایه گذاری منطقی را اثبات می کند زیرا رابطه تنگاتنگی بین خانه و کار یک کارمند وجود دارد و این دو از هم متاثرند.

گفتنی است کارگاه یک روزه آموزش مربی کارمندیاری ویژه کارشناسان عضو کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در شیراز با حضور بیش از ۳۰ نفر در محل مرکز مشاوره و روان درمانی دانشگاه شیراز با تدریس قدرت الله محکم برگزار شد.

انتهای پیام/ سحر محمدزاده