پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

افسانه پژهان گفت: علائم مسمومیت با این گاز همانند علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا سایر مسمومیت‌ها می‌باشد سردرد تهوع سرگیجه شکم درد احساس ناخوشی و سرفه خشک است تنها با این تفاوت که در مسمومیت با گاز تب وجود ندارد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد،  افسانه پژهان اظهار کرد: سالانه در کشور ما افراد زیادی‌ها در اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست می‌دهد بیشتر این موارد در اثر رعایت نکردن اصول ایمنی توصیه شده می‌باشد.

کارشناس محیط زیست معاونت غذا و داروی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: منو اکسید کربن گازی بدون رنگ بدون بو و بدون خاصیت تحریک کنندگی است این گاز به سرعت در هوا پراکنده می‌شود میل ترکیبی بسیار بالایی با هموگلوبین دارد بطوریکه میل ترکیبی آن ۲۵۰ بار بیشتراز میل ترکیبی اکسیژن با هموگلوبین می‌باشد به همین دلیل به‌سرعت فرد را دچار مشکل می‌کند..

وی تصریح کرد: علائم مسمومیت با این گاز همانند علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا سایر مسمومیت‌ها می‌باشد سردرد تهوع سرگیجه شکم درد احساس ناخوشی و سرفه خشک است تنها با این تفاوت که در مسمومیت با گاز تب وجود ندارد.

کارشناس محیط زیست معاونت غذا و داروی استان کهگیلویه و به ویر احمد گفت: منو اکسید کربن عمدتاً حاصل احتراق ناقص سوخت‌های فسیلی مثل نفت، گاز، بنزین و چوب می‌باشد و با رعایت کردن اصول ایمنی می‌توان از مسمومیت با این گاز جلوگیری کرد.

وی افزود: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از مسمومیت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است باید متوجه باشیم که بخاریهای بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز منوکسید کربن جلوگیری نمی‌کند و در صورت استفاده از بخاری و شومینه نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.

 پژهان اذعان کرد: رنگ شعله بخاری و سایروسایل پخت و پز و یا شعله آبگرمکن باید آبی باشد و چنان چه رنگ شعله قرمز، زرد و یا نارنجی باشد نشان دهنده سوخت ناقص و تولید گاز co است که باید سریعاً بررسی و رفع مشکل گردد..

وی با بیان اینکه باید مرتباً لوله‌های دودکش را بررسی و مطمئن شوید که گرفتگی ندارند، گفت: بهترین نوع دودکش بر سر پشت بام لوله‌های H مانند است همچنین گرم بودن لوله دودکش بخاری یا آبگرمکن دلیل بر درست خارج شدن گاز می‌باشد و در صورت سرد بودن بلافاصله باید سیستم چک شود و رفع مشکل گردد.

این کارشناس با تاکید بر اینکه بخاری نفتی یا گازی بدون دودکش درون خانه و یا فضای بسته به‌ویژه در هنگام خواب استفاده نکنید، افزود: نکته مهمی که باید بدانیم از منو اکسید کربن به عنوان قاتل خاموش یاد می‌شود و به هم استانی‌های عزیز توصیه می‌شود چه در منزل و چه در زمان تفریح که بیرون هستید به هیچ عنوان برای گرم کردن در چادر یا فضای بسته از ذغال و یا پیک نیک برای گرم شدن استفاده نکنند و در پارکینگ مخصوصاً پارکینگ‌های محصور، از خوابیدن در ماشین روشن خودداری کنید تا از بروز حوادث تلخ و جبران ناپذیر جلوگیری نماییم.

انتهای پیام/د