پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

فرهاد گرگین‌پور دکترای ادبیات، استاد دانشگاه و موسیقیدان بزرگ ایل قشقایی، بر اثر بیماری سرطان در شیراز درگذشت.

فرهاد گرگین پور زاده سال ۱۳۲۷ در شیراز از موسیقیدانان ایل قشقایی بود که نوازندگی را با ساز آکاردئون و به همراه برادرش فرود گرگین پور آغاز کرد.

این هنرمند دوران کودکی خود را در ایل و روستا گذراند و از سال ۱۳۳۵ شروع به آموختن موسیقی کرد و از آنجا که دچار نابینایی بود، ناچار شد مدتی مدرسه را ترک کند؛ اما پس از مدتی وقفه، دریافت که دچار کم بینایی است و می تواند دوباره تحصیل را در روستای محل اقامتش، زنجیران از سر گیرد.

وی دوره دبیرستان را در تهران به اتمام رساند و یکی از استادان او در ساز آکاردئون انوشیروان روحانی بود. 

این هنرمند عمده تمرکز خود را بر نوازندگی آکاردئون بنا نهاد و در این سال ها آنچنان این ساز را در موسیقی قشقایی به کار گرفت که نوازندگی این ساز جزوی از فرهنگ موسیقایی قشقایی شد.

فرهاد گرگین پور پس از اتمام دوره دبیرستان در تهران، دانشجوی دانشگاه شیراز در رشته زبان و ادبیات فارسی شد و دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه تهران سپری کرد و از سال ۱۳۵۳ به شغل معلمی روی آورد. وی افزون بر ۲۰ سال به تدریس مشغول بود و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نیز بود. 

وی در راه ترویج موسیقی قشقایی و موسیقی سنتی بسیار تلاش کرد تا آنجا که موسیقی قشقایی را با نام خانواده گرگین پور می شناسند.

 فرهاد گرگین پور در سال های اخیر ساکن شهرستان آباده در شمال فارس بود و شامگاه گذشته نهم آبان‌ماه به علت بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شیراز به سن ۷۰ سالگی درگذشت. 

گفتنی است پیکر مرحوم گرگین پور جمعه ۱۱ آبان ماه ساعت ۹:۳۰ صبح از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آباده واقع در خیابان بدر تشییع و مراسم ختم ایشان در همان روز، در حسینیه مرکزی شهرستان آباده از ساعت ۳۰: ۱۴ برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتهای پیام/ سجاد بنام