پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگيلويه و بويراحمد گفت؛ عامل ايجاد كننده بيماري آنفلوانزا ويروسي بوده كه سبب ايجاد بيماري حاد تنفسي در انسان و حيوانات مي‌شود كه بيشتر در فصل هاي سرد سال اتفاق می‌افتد.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ياسوج، میثم بهنام پور با اشاره به اينکه سه نوع ويروس آنفلوانزايA,B,C شناخته شده است، اظهار داشت: نوع اول آنفلوانزاي فصلي-معمولي انساني بوده كه هرساله ميليون ها نفر به آن مبتلا شده و به علت مسري بودن آن به سايرين (خانواده-نزديكان) سرايت مي دهند.

وی عنوان کرد:  مهمترین خصوصيات آنفلوانزاي فصلي از انسان به انسان منتقل مي شود،در صورت ابتلا معمولا عارضه خاصي ندارد و بهبودي حاصل مي گردد واكسن آن در دسترس است و براي افراد خاصي توصيه مي شود.

کارشناس بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان عنوان کرد: دسته دوم نوع پاندميك و يا نوع جهانگيري آن است که ظهور گونه اي جديد از ويروس آنفلوانزا بوده و براي سيستم ايمني بدن ناشناخته می باشد و باعث ابتلا تعداد زیادی از انسان ها می شود همچنین  شیوع بالای آن می تواند منجر به همه گیری و جهانی شود.

میثم بهنام پور

بهنام پور ابراز کرد: دسته سوم آنفلوانزای پرندگان می باشد که بطور معمول در بين پرندگان اتفاق مي افتد که مي تواند از پرنده به انسان منتقل شود و ابتلاي انسان به اين بيماري بسيار خطرناك است.

وی ادامه داد: علايم باليني آنفلوانزا در انسان شامل تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، گلودرد، سرفه که این سه علامت اصلی بیماری بوده و علایم کمکی همچون بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اسهال، احساس کوفتگی، لرز، احساس ضعف و خستگی، سردرد، آبریزش بینی، احساس گرفتگی بینی و عطسه می باشند.

وی تصریح کرد: دوره واگيري بیماری در بالغين بين ۳ تا ۵ روز بعد از بروز نشانه هاي باليني بيماري و در كودكان تا ۷ روز بعد از آن ادامه خواهد داشت.

وی اذعان کرد: مهم ترین راه انتقال بیماری از طريق استنشاق قطرات تنفسي آلوده بوده  و انسان مبتلا به آنفلوانزا در هر بار عطسه هزاران ذره تنفسي پر از عامل بيماري را در هوا پخش مي كند.

بهنام پور افزود: از علائم اصلي پیشگیری از  آنفلونزا میتوان به مراجعه به پزشك در صورت شديد بودن استراحت در منزل با توصيه پزشك، پوشاندن دهان و بيني با دستمال كاغذي به هنگام عطسه و سرفه و انداختن دستمال كاغذي مصرف شده در ظرف آشغال در بسته، شستشوي مكرر دستها با آب و صابون به مدت۳۰-۲۰ثانیه خصوصا بعد از سرفه و عطسه، خودداري از تماس دستهاي آلوده با چشمها، بيني و دهان، پرهيز از تماس نزديك(كمتر از يك متر) با افراد بيمار و كليه رفتارهايي كه باعث تماس نزديك مي شوند شامل درآغوش گرفتن، بوسيدن و دست دادن، خودداري از مسافرت هاي بي مورد مخصوصا به مناطق آلوده اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: گروه های پرخطر شامل خانم های باردار (درتمام طول بارداری می توانند واکسن را دریافت کنند)، کودکان ۶تا۵۹ماهه به خصوص در سن زیر دو سال، افراد بالای ۶۰سال،کارکنان بخش های بهداشت و درمان،افراد دچار سرکوب سیتم ایمنی شامل مبتلایان به اچ آی وی/ایدز، مبتلایان به ضایعات نخاعی و بیماری عصبی عضلانی، مبتلایان به بیماری های مزمن ریوی، قلبی و عروقی، کلیوی، کبدی، عصبی، اختلالات متابولیک مثل دیابت، افراد با چاقی مرضی، ساکنین و کارکنان آسایشگاه ها نیاز دارند که واکسن فصلی آنفلوانرا را دریافت کنند.

انتهاي پيام/