پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بازار مرغ در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد بخصوص شهر یاسوج مرکز استان هر روز قیمت جدیدی را تجربه می‌کند و در همه جا یکسان نیست.

به گزارش ریواس جنوب  و به نقل از ایسنا طی چند روز اخیر قیمت مرغ کشتار روز در سطح استان و شهر یاسوج از۹۸۰۰تومان به۱۱هزار و۲۰۰تومان افزایش یافت که موجب گلایه و نگرانی مردم شده است.

به نظر می رسد که دستگاههای ناظر بر بازار و اعضای ستاد تنظیم بازار استان باید نظارت ها و بازرسی های خود را برای برخورد قانونی با متخلفان و مخلان بازار تشدید کنند و ستاد حمایت از مصرف کننده نیز قیمت مصوب مرغ را اعلام کند تا شاهد چنین وضعیتی نباشیم.

البته نباید از این موضوع غافل شد که مسئولان متولی بازار می توانند با عرضه مرغ منجمد جلوی گرانی مرغ کشتار روز را بگیرند و بازار را تنظیم کنند تا مردم کمتر با مشکل مواجه شوند و هر روز شاهد تغییر قیمت مرغ نباشند.

با فروشندگان “آب خون” برخورد می شود

“علی ارشدی”، رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: وظیفه ما نظارت بر قیمت بازار است که بیشتر از قیمت اعلام شده فروخته نشود و تغییر قیمت بر عهده ستاد تنظیم بازار استان است.

وی اظهارکرد: با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۶۰ درصد از گوشت مرغ کشتار روز مورد نیاز خود را از استانهای همجوار از جمله یزد تامین می کند بیشتر طبق قیمت سایر استانها قیمت مرغ استان مشخص خواهد شد.

ارشدی بیان کرد: قیمت مرغ بصورت سراسری تعیین می شود، بیان کرد: مرغ کشتار روز معمولا ۵۰ تا ۱۰۰ تومان زیر قیمت استانهای همجوار به فروش می رسد.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بویراحمد در خصوص فروش”آب خون”به همراه گوشت مرغ در سطح بازار استان تصریح کرد: بازرسان اتاق اصناف این مساله را بررسی و پیگیری می کنند و در صورت مشاهده چنین موضوعی با متخلفان برخورد خواهند کرد.

قیمت مرغ کشتار روز، روزانه تغییر می کند

“روح الله باقری”، معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در رابطه با افزایش قیمت مرغ در بازار استان به خبرنگار ایسنا گفت: متاسفانه قیمت مرغ کشتار روز، روزانه تغییر می کند که ما هم تقصیری نداریم.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ تا کنون در بازار استان ۹۸۰۰ بود که هم اکنون قیمت مرغ در بازار استان به۱۱هزار و ۲۰۰تومان افزایش یافت، افزود: این مشکل را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده ایم که قرار است در نشست ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مرغ مصوب شود.

باقری اظهارکرد: قیمت گذاری مرغ با سازمان صنعت، معدن و تجارت نیست بلکه با سازمان جهادکشاورزی است و نظارت بر قیمت ها بر عهده ماست.

معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در خصوص فروش آب خون به همراه مرغ در برخی واحدهای مرغ فروشی استان بیان کرد: باید دامپزشکی از کشتار گاه نظارت کند که “آب خون” در بسته های مرغ نباشد.

باقری اضافه کرد: در صورتی که قیمت مصوب مرغ طی این هفته اعلام نشود برای تنظیم بازار مرغ منجمد به بازار عرضه خواهیم کرد.

علت افزایش قیمت مرغ افزایش  کرایه حمل و نقل و قیمت نهاده هاست

همچنین”قربانعلی شعبانی”، مدیر توسعه بازرگانی و تنطیم بازار جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: علت افزایش قیمت مرغ، افزایش قیمت نهاده هاست.

وی افزود: نهاده با ارز دولتی۴۲۰۰ تومان در اختیار مرغداران قرار می گیرد اما کرایه حمل و نقل افزایش پیدا کرده که مرغداران استان را با مشکل مواجه کرده است.

شعبانی تصریح کرد: قیمت تمام شده مرغ تقریبا بالاست و این افزایش قیمت مرغ نه تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد بلکه در سطح کشور مطرح است.

مدیر توسعه بازرگانی و تنطیم بازار جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: قیمت مرغ روزانه تعیین می شود چراکه وضع جوجه ریزی و تغییر قیمت نهاده ها و کرایه حمل و نقل تغییر می کند.

شعبانی تصریح کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد تولید کننده نیست تقریبا ۵۰ تا ۶۰ درصد مرغ مورد نیاز مردم استان در داخل استان تامین می شود و مابقی از سایراستانها وارد می شود که این مساله می تواند یکی از دلایل نوسانات قیمت مرغ در این استان باشد.

افزایش قیمت مرغ سراسری است

“محمد جعفر طالبیان پور”، معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: قیمت مرغ را اتحادیه مشخص می کند که هم اکنون ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ سراسری است، اظهارکرد: با پیگیریهای ما در سایر استانها قیمت مرغ نیز ۱۰ هزار و ۸۰۰ تا ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است.

 ۲۰۰ تن مرغ منجد آماده عرضه به بازار منتظر صدور مجوز

“محمد شفیع عزیزی”، مدیر شرکت پشتیبانی امور دام استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: از نظر ذخیره گوشت مرغ منجد در استان مشکلی نداریم و به اندازه کافی ذخیره داریم که می تواند در صورت دادن مجوز در راستای تنظیم بازار استان به بازار تزریق و عرضه شود.

وی افزود: مرغ منجمد باید با مجوز دفتر مرکزی ستاد تنظیم بازار کشور به بازار ارائه شود که البته ما از سوی استان مکاتبه ارسال و درخواست داده ایم.

عزیزی اضافه کرد: حدود ۲۰۰ تن مرغ منجمد در استان ذخیره داریم که درصورت دادن مجوز از مرکز مرغ منجمد وارد بازار می شود.