پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

وحید نوروزی در مدت کوتاه مدیریتش بر آب و فاضلاب سی‌سخت، در چندین حوزه از جمله از سرگیری پروژه تصفیه خانه فاضلاب، نصب شیرهای فشار شکن و کاهش محسوس شکستگی‌ها، حرف برای گفتن دارد اما بدون شک رویکرد مبارزه بدون اغماض با پدیده آب‌های پشت کنتوری و تخلفات حوزه آب با حمایت دستگاه قضایی، بیش از هرچیزی مدیریت او را متفاوت و البته پرهزینه کرده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، وحید نوروزی، مدیر جوان و ۳۲ ساله‌ای است که مدت ۲ سالی است که مدیر آب و فاضلاب شهری سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد شد.

کم‌آبی و اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب آن هم در شهر توریستی و گردشگری سی‌سخت دو دغدغه اصلی این مدیر جوان در ابتدای شروع به کار در این مسئولیت سنگین بود؛ مسئولیتی که برای جبران خطر کم‌آبی‌ها راهی جز مبارزه با پدیده نامیمون “آب‌های پشت کنتوری” و مشترکین بدون کنتور نبود.

نوروزی بدون شک می‌دانست این راهی را که شروع کرده است، مخالفان سرسختی دارد و حاشیه‌سازی‌های زیادی هم برای او به وجود خواهد آمد اما سیاست مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد نه تنها نوروزی بلکه بیشتر مدیر شهرستانی‌اش را همراه کرد به طوری که ۲۳ هزار تخلف عمده در این مدت در مناطق مختلف این استان شناسایی شدند و با حمایت قاطع دستگاه قضایی راه مبارزه با این “آب دزدی‌ها” هموار شد تا بلکه آب به همه مردم برسد.

نوروزی وقتی مدیر آبفای شهری سی‌سخت شد، در ادامه این سیاست راهگشای سید علی لدنی و همکارانش، آنگونه که خودش می‌گوید، پیمایش خانه به خانه را با تکریم مردم آغاز کرد و در پایش ۷۰ درصد مشترکین شهر سی‌سخت، بیش از ۵۰۰ تخلف عمده از جمله شیرهای پشت کنتور، عدم نصب کنتور و آب‌گیری از ملک همسایه را شناسایی و برای طی مراحل قضایی، تشکیل پرونده داد.

این تخلفات بدون آبیاری باغات با آب شرب در منطقه “بندان” سی‌سخت بوده است.

برای همین ورود جدی به بحث تخلفات بود که نوروزی با مقاومت‌ها و حاشیه‌های زیادی مواجه شد و افرادی تلاش کردند که این مدیریت جوان و غیر بومی را بدون دستاورد خاصی از سی‌سخت بدرقه کنند.

ایستادگی در مقابل تخلفات آبی در این روزهای کم‌آبی آن هم در حالی که برخی افراد معتقد هستند، آب چشمه‌های پدری‌امان بوده و نمی‌خواهیم پول دهیم و کنتورگذاری کنیم، بدون شک بدون هزینه نخواهد بود.

شیب بسیار تند شهر سی‌سخت در دامنه رشته‌کوه‌های دنا، و فشار بسیار زیاد آب در شبکه توزیع آب این شهر دغدغه دیگر وحید نوروزی بود چرا که این ویژگی موجب می‌شد تا شکستگی‌ها در این شهر بسیار زیاد باشد.

موضوعی که نوروزی در مورد آن می‌گوید که وقتی به سی‌سخت آمدم، اولویت اصلی مردم در خواسته‌هایشان، همین بحث شکستگی بود.

بر همین اساس او در همان ابتدای امر، برای این رفع معضل پروژه‌ای را تحت عنوان نصب شیرهای فشارکن در پنج نقطه از شهر را با رایزنی تخصیص اعتبار، تعریف کرد تا با تکمیل آنها بتواند فشار آب را کنترل و شکستگی‌ها را کاهش دهد.

پروژه‌ای که در کنار تلاش‌های مأمورین این شرکت برای ترمیم شکستگی‌ها موفق بوده و اکنون بر اساس آمار رسمی آب و فاضلاب، شهر سی‌سخت علی‌رغم شیب تند و فشار قوی آب اما کمترین شکستگی‌ها را دارد.

نوروزی در این زمینه می‌گوید: مردم در ابتدای مسئولیتم مهم‌ترین چیزی که از ما مطالبه می‌کردند، رفع شکستگی‌ها بود اما اکنون اگر یک شکستگی در جایی از شهر پیدا شود، برخی افراد آنگونه که گویا یک زیرخاکی پیدا کردند، آن را در بوق و کرنا می‌کنند و از آن کلیپ تهیه می‌کنند.

شکستگی در شبکه انتقال و توزیع آب، امری اجتناب‌ناپذیر است اما یک مورد هم برای ما زیاد است و تلاش شبانه‌روزی ما این است که رضایت مردم حاصل شود.

نوروزی، امروز در یک نشست خبری به این موارد اشاره کرد و برخی از مهم‌ترین اقدامات در مدت کوتاه مدیریتش را تشریح کرد.

اجرای یک کیلومتر شبکه جدید توزیع آب، تعویض شیر فلکه‌های فرسوده، مناسب‌سازی منهول‌های آب و در دست اجرا بودن احداث یک و نیم کیلومتر شبکه توزیع آب از دیگر مواردی بود که نوروزی به آن‌ها اشاره کرد اما مهم‌ترین اقدامی که در مورد آن سخن گفت مربوط به رفع معضل چند ساله احداث تصفیه‌خانه فاضلاب سی‌سخت بود که معارضات متعدد و ترس برخی مردم از بوی آن، سال‌ها تکمیل این پروژه را به تعویق انداخته بود.

نوروزی با استفاده از ارتباطات اجتماعی‌اش توانست در این مدت به مردم نزدیک‌تر شود و به آن‌ها اطمینان دهد که شرکت آب و فاضلاب اگر هزینه‌های میلیاردی دراین پروژه انجام می‌دهد، صرفا به دنبال خدمت به مردم و جلب رضایت آنان است و هرگز نمی‌خواهد این همه هزینه و زحمت را متقبل شود و بعد هم مردم از این خدمت سودی نبرند و ناراضی باشند.

نوروزی در این زمینه می‌گوید: حقیقتا مردم ناراضی بودند و ما نیز به دغدغه آنان احترام گذاشتیم و با نظرات کارشناسی ۲ شرکت مشاوره مختلف، مطمئن شدیم که بهترین مکان تصفیه خانه فاضلاب در همین مکان فعلی در پایین دست شهر است.

به اتفاق اعضای شورای شهر به اصفهان و چند نقطه از کشور رفتیم که این مدل تصفیه خانه اجرا شده و هیچ نگرانی از بابت بوی آن وجود ندارد به طوری که در اصفهان این نوع تصفیه خانه حتی در حیاط خانه‌های مجتمع مسکن مهر نیز احداث شده است.

ما حتی برای اطمینان بیشتر، یک سوله هم برای این تصفیه خانه طراحی کردیم که پکیج لجن فعال هوادهی گسترده در درون این سوله قرار گیرد.

او گفت در مجموع هم مردم و هم اعضای شورای شهر با ما همراه شدند و اکنون خود سازه تصفیه خانه فاضلاب بیش از ۸۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و خطوط انتقال و شبکه آن نیز در حال اجرا است.

وی گفت که بیش از ۶۰۰ انشعاب فاضلاب با استقبال خوب مردم و ۱۵ کیلومتر شبکه کار شده است و چهار پیمانکار به صورت همزمان در حال کار هستند.

نوروزی در پایان تأکید کرد که شرکت آب و فاضلاب سی‌سخت یک شرکت خصوصی نیست که به فکر درآمد و تأمین منافع خود باشد بلکه یک شرکت خدمات‌رسان است که هر متر مکعب آب را با ۳۰ درصد قیمت واقعی آن به مردم می‌فروشد و بقیه آن را از جیب دولت هزینه می‌کند لذا همه هدف ما خدمت به مردم است.

نوروزی گفت: شک نداریم که مردم قدردان زحمات و خدمات مسئولان هستند و اجازه نمی‌دهند برخی به اسم مردم، مدیران را اسیر حواشی و موانع کارشکنانه کنند.

انتهای پیام/بنام-ک