پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی افراد می‌خواهند در فصل کاشت کشاورزان، با کود و بذر آنان هم “بازی” کنند، گفت: به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم یک مدیری بخواهد با سهل‌انگاری و ضعف نظارتی یا یک مرکز تولید و توزیع کود بذر با کارشکنی و زیرکی، کشاورزی یک استان را دچار اختلال کنند لذا تا گرم آخر از متولیان امر گزارش مستدل و عملیاتی می‌خواهم.

به گزارش ریواس جنوب به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، الیاس تاج‌الدینی در یک روز پرکار از چهار مرکز تولید بذور اصلاح شده در ۲ شهرستان باشت و گچساران بازدید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بعد از بازدید از مراکز تولید بذر سادات باشت، مرکز تولید بذر پرورشی ۳ امام‌زاده جعفر، مرکز تولید بذر شهید مفتح گچساران و مرکز تولید بذر خوشه طلایی این شهرستان در جمع مدیران مراکز و خانه‌های ترویج شهرستان گچساران حضور یافت و نقایص و ابهامات کاری حوزه کود و بذر را بررسی کرد.

تاج‌الدینی در جمع دست‌اندرکاران بخش کشاورزی در گچساران گفت: فصل کاشت محصولات پاییزی از دو ماه قبل به تناسب محصولات مختلف و شرایط آب و هوایی آغاز شده است و تدابیر لازم برای داشتن یک فصل زراعی قابل دفاع و موفق در حد توان به کار گرفته شد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای کشاورزان در این روزها، کود و بذر است که از همان ابتدا روی این موضوع حساسیت به خرج دادم و گزارشات و نحوه توزیع این نهاده‌های مهم کشاورزی را با دقت رصد کردم.

وی به وجود برخی مشکلات و ضعف‌ها در نحوه توزیع کود و سم و نظارت متولیان اذعان کرد و توضیح داد: به من گزارش دادید که کود مورد نیاز کشاورزان در بسیاری بخش‌ها وارد استان شده است اما در عمل شاهد برخی کمبودها در برخی نقاط هستیم که همین‌جا به شما اعلام می‌کنم که وضعیت توزیع کود و بذر میان کشاورزان را تا “گَرم” آخر رها نمی‌کنم و همه متولیان امر باید پاسخگو باشند.

وی از مدیران جهاد کشاورزی مرتبط به بحث کود به ویژه شرکت خدمات حمایتی در این استان خواست که تا هفته آینده گزارش ریز و جزئیات توزیع کود را ارائه دهند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: فشارها بر کشور از داخل و خارج تا دلمان بخواهد وجود دارد، لذا دیگر تحمل اینکه در حق کشاورزان نیز با ضعف‌های نظارتی بخواهیم اجحافی داشته باشیم و نهاده‌های کشاورزی که با تدبیر مسئولان به درون استان حمل می‌شوند، به موقع و به اندازه در اختیار این قشر زحمت‌کش و تولیدکننده قرار نگیرد.

تاج‌الدینی تأکید کرد: دود سهل‌انگاری یک مسئول در جهاد کشاورزی ابتدا به چشم کشاورزان و بعد به چشم دیگر کارمندان زحمت‌کش و دلسوز جهاد کشاورزی می‌رود و به شخصه این مسائل را با جدیت پیگیری و پاسخ مستدل می‌خواهم و بدون شک با سهل‌انگاران نیز برخوردهای لازم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این استان در جمع صادرکنندگان بذور گندم است، توضیح داد: بیش از هشت هزار و ۶۰۰ تن گندم بذری در این استان تولید می‌شود و نه تنها نیاز این استان بلکه نیاز چندین استان دیگر را نیز تأمین می‌کنیم و لذا هیچ توجیهی قابل قبول نیست که کشاورز ما با ضعف‌های نظارتی به جمع ناراضیان بپیوندند.

تاج‌الدینی از روند کند بوجاری بذر گندم در برخی مراکز تولید بذر خبر داد و تأکید کرد: اجازه نخواهم داد یک مرکز تولید بذر بخواهد با کم‌کاری یا کارهای خارج ازروال معمول، کشاورزی یک منطقه را دچار اختلال کند.

وی گفت: در صورت ادامه برخی کارشکنی‌ها و کم‌کاری‌ها، و عدم بوجاری بذور تا هفته آینده، مراکز تولید بذر متخلف را لغو مجوز خواهیم کرد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد افزود: با لطف و رحمت خداوند، بارش‌های خوبی را امسال خواهیم داشت و شرایط آب و خاک و نهاده‌های کشاورزی نیز محدودکننده نیست لذا نباید برخی افراد با کود و بذر کشاورزان برای منافع خود بازی کنند و فرصت‌های خوب در فصل کاشت را از بین ببرند.

تاج‌الدینی در این بازددیدها، از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان باشتو خانه ترویج امام زاده جعفر نیز دیدن کرد.

انتهای پیام/ک-ب