پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز بعد از هفت ماه کش و قوس، سرانجام با حذف سه بند مهم به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر شیراز شیراز رسید.

 به گزارش ریواس جنوب، در نسخه‌ی پیشین طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت که با ۱۷ بند توسط جمعی از اعضای شورای شهر شیراز تهیه شده بود، تمامی امورات شهرداری شیراز و اطلاعات مرتبط، از طریق یک سامانه‌ی الکترونیکی در اختیار عموم شهروندان قرار می‌گرفت.

این طرح که ابتدا با محوریت سرمایه‌گذاری تهیه و به صحن ارائه شده بود؛ یک بار به کمیسیون «اقتصاد و سرمایه‌گذاری» ارجاع شد. این کمیسیون نیز آن را برای کمیسیون «برنامه و بودجه» ارسال کرد و در این کمیسیون شکل جامع و کلی به خود گرفت؛ این طرح در جلسه‌ی چالشیِ ۱۴ آبان‌ماهِ شورا، در پی مواضع متفاوت و البته در برخی موارد دور از انتظار برخی اعضا به منظور رفع ایرادات شکلی به آن، مجدداً به کمیسیون برگشت و اما حالا در جلسه‌ی روز گذشته شورا، نسخه‌ی زخمی آن مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

بنا بر اعلام نواب قائدی سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز، در طرح جدید مواردی همچون فراخوان بسته‌های سرمایه‌گذاری، فراخوان فروش و واگذاری املاک و مستغلات، فراخوان همه‌ مناقصه‌های شهرداری، همه اسنادمالی و سرمایه گذاری، کلیه‌ی اسناد فروش و واگذاری املاک و قراردادها، بودجه مصوب، بودجه پنج سال گذشته، اطلاعات طرح تفصیلی شهرشیراز، طرح‌ها و برنامه‌های میان مدت و بلند مدت مصوب شهرداری و واحدهای تابعه و مشخصات پروژه‌های عمرانی مشمول شفاف‌سازی کامل قرار خواهند گرفت.

در همین حال با مقایسه طرح جدید و طرح نیمه‌ی آبان‌ماه، سه بند مهم طرح شامل نوع استخدام پرسنل شهرداری، ماموریت های خارجی مدیران شهرداری و واحدهای تابعه و علت و ضرورت سفر و همچنین حقوق و مزایای مدیران شهرداری، از طرح پیشنهادی حذف شده است.

آنگونه که خبرنگار ایرنا از جزئیات جلسه روز گذشته‌ی شورای شهر روایت کرده، حذف سه بند از این طرح با انتقادهای صریح برخی اعضا و البته حمایت برخی دیگر مواجه شد.

** سه بند حذف شده مطالبه اصلی مردم است 

عضو شورای شهر شیراز در ادامه این جلسه گفت: فساد ستیزی باید به طور جدی و با اصلاح روش ها در دستور کار شورای شهر شیراز قرار گیرد.

علی ناصری افزود: در جلسه گذشته که در خصوص طرح راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری بحث شد این طرح سه ماده دیگر را که مردم از این شورا مطالبه دارند را شامل می شد که متاسفانه در طرحی که امروز ارائه شده این سه بند حذف شده است.

ناصری ادامه داد: آمار تعداد نیروی انسانی شهرداری شیراز که یکی از موضوعات مهم و مورد مطالبه مردم است از این طرح حذف شده که برای ورود به عرصه اشتغالزایی و بکارگیری نیروی متخصص شفافیت این موضوع امر بسیار مهمی است.

* زمینه‌ی استخدام‌های بی‌ضابطه در دوره قبلی شهرداری شیراز؟

وی اضافه کرد: استخدام های بی ضابطه ای در دوره قبلی شهرداری شیراز صورت گرفته و بدنه این نهاد را حجیم و دردسرها و تبعاتی را اکنون برای شهرداری ایجاد کرده است که اگر در آن زمان سامانه شفافیت استخدام و اطلاعات پرسنل وجود داشت این اتفاق هرگز رخ نمی داد.

** نباید در قالب شفاف‌سازی مردم را فریب دهیم!

لیلا دودمان دیگر عضو شورای شهر شیراز نیز در این باره گفت: اگر بنا به شفافیت باشد نباید این امر به دلخواه صورت گیرد و هر کجا که شفاف سازی در مورد خودمان باشد از آن کوتاه بیاییم و جایی که شامل خودمان نمی شود بر آن پافشاری کنیم.

دودمان تاکید کرد: نباید در قالب شفاف سازی مردم را فریب دهیم و بندهای مربوط به شفاف سازی در خصوص سفرهای خارجی مدیران و اطلاعات استخدام های شهرداری را حذف کنیم.

** از کلمه فریب استفاده نکنید

رئیس شورای شهر شیراز در این زمان گفت: نباید اعضای شورا از کلمه فریب استفاده کنند.

احمدرضا دستغیب افزود: این طرح اکنون به صحن شورا آمده و اعضا می توانند در خصوص آن نظر دهند و تصمیم گیری کنند.

** عواقب منفی تصویب طرح شفافیت دامن همه مسئولان شهرداری را خواهد گرفت!

قائم مقام شهرداری شیراز که یکی از مخالفان طرح شفاف سازی بود نیز در این جلسه گفت: این طرح ایرادهای کلی دارد که باید در جلسه ای دیگر و با حضور اعضای شورا و مدیران شهرداری شیراز روی آن بحث شود.

اسماعیل ارزانی اظهار داشت: تصویب طرح راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری شیراز پیامدهای سنگینی از نظر نحوه اجرا و همچنین عواقب منفی بعد از راه اندازی آن خواهد داشت که در آینده دامن همه مسئولان شهرداری و نهادهای زیرمجموعه را خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این جلسه نمی تواند بیش از این توضیح دهد و نیاز است که در جلسه ای دیگر با حضور اعضا شورا و مدیران شهرداری در این باره شفاف توضیح دهد، ادامه داد: شاید بسیاری از مدیران شهرداری نخواهند که میزان حقوق دریافتی آنها مشخص و در دید عموم قرار گیرد.

** حذف سه بند ایراد قانونی ندارد 

اما سیروس پاک فطرت عضو دیگر شورای شهر شیراز که به نظر می رسید از موافقان حذف سه بند از سامانه راه اندازی شفافیت است در ادامه این نشست گفت: این طرح در جلسات قبل شورای شهر شیراز مصوب نشده بود که اکنون برخی همکاران اعلام می کنند که سه بند از آن حذف شده است.

پاک فطرت افزود: این لایحه در جلسه قبلی که روی آن بحث شد مصوب نشد و برای رفع مواردی به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد و این موضوع ایراد قانونی ندارد.

** برای شفافیت نباید تبصره و حد و مرز تعیین شود

ابراهیم صبوری نائب رئیس شورای شهر شیراز نیز در این باره گفت: شفافیت حد و مرز ندارد و باید در همه امور مسئولان تن به شفافیت دهند که قطعا این رویکرد به بهبود امور کمک خواهد کرد.

فارس نیز در این باره به نقل از صبوری نوشت: برای مردم مهم نیست که مدیران چقدر حقوق می‌گیرند (!) اما آگاهی از پروژه‌های چند ده میلیاردی شهرداری برای مردم اهمیت دارد.

وی افزود: اگر برای قانونی تبصره اضافه کنیم عملاً قانون را حذف کردیم.

** متن قراردادها بله، اسم شرکت‌ها نه!

احمد تنوری عضو دیگر شورای شهر نیز بیان کرد: متن قراردادها و میزان رقم پروژه‌ها را می‌شود منتشر کرد، اما اسم شرکت طرف قرارداد بدون رضایت خود شرکت‌ها نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب مجلس شورای اسلامی است و موارد استثناء نیز مشخص شده و اطلاعات به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم شدند؛ مصوبات شورا نباید در تعارض با مصوبه مجلس باشد.

** مگر آمریکا منتظر انتشار اطلاعات از طرف ماست؟!

اما سینا بنی زمانی با اشاره به بهانه‌هایی که برخی اعضای شورای شهر برای تصویب نکردن طرح شفافیت مطرح کردند، ابراز داشت: کشور ایران برای دور زدن تحریم‌ها شرکت‌های صوری ایجاد می‌کند و آمریکا اگر بخواهد خللی ایجاد کند منتظر انتشار اطلاعات از طرف ما نمی‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری خریدی با شرکت‌های خارجی ندارد، پیمانکار خرید می‌کند که ما می‌توانیم قرارداد با پیمانکار را منتشر کنیم.

** و سرانجام شفافیت منهای سه بند! 

 به گزارش ریواس جنوب، پس از کش و قوس‌های فراوان و البته مواضع پیدا و پنهان برخی اعضای شورای شهر شیراز، سرانجام طرح راه‌اندازی سامانه شفافیت در شهرداری شیراز با حذف سه بند از مجموع ۱۷ بند، به تصویب اکثریت اعضای شورای شهر شیراز رسید.

حالا شهرداری شیراز ملزم است سامانه شفافیت را حداکثر ظرف دو ماه راه‌اندازی کند؛ سامانه‌ای که اگرچه در یک پیکار ۷ ماهه زخمی شد و از آنچه از شورای پنجم انتظار می‌رفت فاصله گرفت اما باز هم باید همین یک گام به جلو در شرایط سخت فعلی را به فال نیک گرفت و منتظر شیوه‌ی اجرای آن و البته گام‌های بعدی شورای امید، بمانیم.

انتهای پیام/ سجاد بنام