پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اهالی دهستان جاورده در بخش چاروسا امروز میزبان حضرت آیت الله ملک حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد بودند.

در این دیدار صمیمی مردم مشکلات خود را به صورت مستقیم با نماینده ولی فقیه مطرح کردند.

نداشتن پزشک در جاورده، تشکر از دکتر داوری، تعیین مهریه ی معقول، توصیه ای به فرزندان و اولیا ، معضلی بنام درس نخواندن، بیان قاطع و مودبانه امام جمعه چاروسا، تشویق به اتحاد و با هم بودن، قانون ملاک برای بخش شدن جاورده و تشکر از زحمت کشان گاز از جمله مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

به گزارش ریواس جنوب، پیرمراد ارشیا رییس شورای اسلامی جاورده در سخنانی گفت: یکی از مشکلات اصلی دهستان جاورده نداشتن پزشک شبانه روز است و باعث شد که جان افراد زیادی از جمله یکی از کارمندان درمانگاه ازدست برود.

ارشیا تلاش های دکتر داوری، رییس شبکه بهداشت کهگیلویه را برای حل مشکلات جاورده ستودنی دانست و گفت که بخشنامه هایی که ارسال می شود دست دکتر داوری را برای حل مشکل می بندد.

ارشیاتبدبل شدن به بخش را حق مردم جاورده دانست و گفت که تمام کارهای بخش شدن جاورده صورت گرفت ولی نمیدانیم چرا به تصویب نرسید.

حضرت آیت الله ملک حسینی در این دیدار که در مسجد صاحب الزمان جاورده برگزار شد گفت: قبل از هرچیز باید بگویم که سعی کنید در وهله اول با خدا آشتی کنید و دیگران را هم با خدا آشتی دهید.

نماینده ولی فقیه افزود: خود را مسلمان و دیگران را کافر، خود را مجسمه فضیلت و دیگران را مجسمه رذیلت ندانیم که این چیزها دشمنی با خداست.

وی تاکید کرد که اگر ما خداپرست هستیم باید حلقه ای بکشیم و دیگران را به آن حلقه برای خداشناسی دعوت کنیم نه اینکه به بیرون پرتاب کنیم.

حضرت آیت الله ملک حسینی در ادامه با توصیه ای عمومی تصریح کردند: مردم بدانید باید با هم خوب باشید، اگر در منطقه ای مردم با هم خوب بودند، اهداف میسرتر می شود ولی هرجا حسودی، دشمنی، بدگویی و بدبینی بود آن منطقه نابود می شود.

وی با ذکر مثالی گفت: مدینه فقیر بود چون مردم با هم خوب نبودند، هرچه آبادی میشد با دشمنی ها خراب می شد، هرچه گاو و گوسفند پروش میدادند دزدی ها و غارت ها نابودش می کردند ولی وقتی پیامبر آمد همه با هم انس گرفتند و شهر آمد، امکانات آمد و مهربانی و دوستی ها برگشت و شهر نیز آباد شد.

آیت الله ملک حسینی در بخش اجتماعی و جذاب سخنرانی خود توصیه هایی در باب مهریه داشتند و گفتند: بیایید تا دیر نشده است با مهریه های معقول فضا را برای ازدواح آسان مهیا کنیم.

وی گفت: گام های خوبی برداشته شد چرا که قبلا رقابت شدیدی برای بیشتر کردن مهریه ها بوده و هرکس تلاش میکرد تا ۱۰۰۰ سکه را ۱۳۰۰تا کند تا به این طریق نشان دهد که از دیگری بزرگتر و پیشرفته است، اما امروز داریم به سمت معقول تری پیش می رویم.

آیت الله ملک حسینی تاکید کرد: من مهریه سبک را قبول ندارم و مهریه سنگین را هم قبول ندارم بلکه مهریه باید معقول و منطقی باشد.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری با یک سوال از حضار در نکوهش مهریه های بالا ادامه داد: من از شما سوال دارم آیا وقتی از کسی طلبی داشته باشید و بدهکار طلب شما را ندهد فرد بدهکار پیش شما محبوب میشود یا منفور؟

آیت الله ملک حسینی مهریه های بالا را عامل تنفر بیشتر دانست و تاکید کرد: مهریه حق زن است و مهریه زن باید پرداخت شود بنابراین وقتی ما بدهکاریم به زن ها باید سعی کنیم از همان اولیه مهریه ای را انتخاب کنیم که بتوانیم آن را پرداخت کتیم تا بر تنفر زن از مرد افزوده نشود.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: فرزندان پاره تن ما هستند و لذت ما در این دنیا این است که برای آنها کاری می کنیم اما باید بدانیم که با مهریه های بالا آنها را فقیر و ذلیل میکنیم چرا که اگر مهریه بالا باشد و زن تقاضای آن را بکند مرد باید هرچه دارد به زن دهد و به این طریق هیچ سرمایه ای برای فرزند باقی نمی ماند.

آیت الله ملک حسینی که در ۲۵ دقیقه ی صحبت های خود تقریبا برای هر رده ی سنی از حضار زمانی را در نظر گرفت در تذکراتی به پدران و مادران گفتند: والدین نباید تنها به فکر خود باشند و باید به فکر فرزندان باشند و تربیت آنها را جدی بگیرند.

وی تاکید کرد: باید دغدغه ی نان حلال را فرزندان شما بدانند اما ولنگاری نان حرام را ندانند، باید جلو آنها نماز خواند تا نماز را فرا بگیرند، باید جلو آنها تهمت به کسی نزنیم، باید جلو آنها فحشی به قوم وخویشی ندهیم، باید حتی اگر از کسی بدمان می آید این تنفر را به بچه ها تعلیم ندهیم.

نماینده ولی فقیه بخشی از زمان خود را نیز با لحنی بسیار ساده و مختص بچه ها گفت: بچه های کوچکی که تو این جمع حضور دارید و صدای من را می شنوید؛  پدرتان، مادرتان را احترام کنید، اگر دستوری اولیا دادند اجرا کنید، اگر می خواهید در آینده محترم باشید باید اولیای خود و معلمان خود را احترام کنید.

ملک حسینی در ادامه توصیه های خود به کودکان با زبانی ساده اما موثر تاکید داشت: بچه ها یک عادت بدی که دارد شکل میگیرد این است که بچه ها کمتر درس می خوانند ولی شما تا جایی که ممکن است وقت خود را با بازی نگذرانید و درس بخوانید.

بخش پایانی سخنرانی آیت الله ملک حسینی به مشکلات دهستان جاورده اختصاص داشت؛

وی در پاسخ به بحث پزشک گفتند که یک مشکلی که هست این است که در روستاها مراجعات به پزشک روستا کمتر است و مردم معمولا به شهرهای بزرگتر رجوع می کنند که این مساله قطعا در نوع نگاه مسولان به پزشک روستاها تاثیر گذار است چرا که وقتی مردم روستا به پزشک مراجعه نکنند زمانیکه مدیران بالا از پزشک مستقر راهکار بخواهند قطعا این پزشک میگوید من در طول روز فقط دو ساعت فعال هستم و نیاز به پزشک مداوم نیست.

وی با تمجید از پزشکان گفتند: پزشک همانند ما انسان است و وقتی ببیند که ما به او مراجعه نمیکنیم قطعا انگیزه اش را ازدست می دهد اما اگر به او اعتماد کنیم شک نکنیم که او در مواقع غیر اداری هم به مشکلات ما رسیدگی می کند.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به مطالبه بخش شدن جاورده در اظهاراتی صادقانه و صمیمی گفت: مردم عزیز من هر جایی قانون باشد وظیفم هست چه شما به من بگویید چه نگویید ورود کنم و اگر شاخص های لازم را جاورده برای بخش طبق قانون داشته است حمایت میکنم وگرنه حمایت نمیکنم چرا که باید به قانون عمل کنیم و من هیچ گاه بخاطر کار غیر قانونی به کسی سفارشی نمی کنم.

وی با این هشدار که ممکن است با تبدیل شدن به بخش امکانات و حقوق یک روستا را نیز ازدست دهید تاکید کردند که اگر شرایط برای بخش شدن فراهم نیست با اتحاد با هم از حقوق روستا و دهستان دفاع کنید.

وی در بحث مشکلات کنده کاری شرکت گاز هم با تشکر از صیدالی که استارت کار را زدند و خادم که ادامه دادند و نماینده کهگیلویه که شبانه روز کار را جلو بردند و نگذاشتند که پیمانکار بخاطر کمبود امکانات کار را معطل کنند گفتند که برای علمک و دیگر امورات وعده هایی به امام جمعه داده شد که انشالله محقق می شود.

ملک حسینی مطالبه بحق از مسولان با رعایت ادب در مقابل آنها را ضروری دانست و گفت که بیان و کلام امام جمعه بخش قاطع و مودبانه است و همواره مشکلات مردم را با رعایت ادب مطرح می کنند که جای تشکر دارد.

به گزارش ریواس جنوب چنین جلسه ای با حضور نمایندگان ارشد استان کمتر دیده شده که در چنین روستاهای محرومی برگزار گردد که حضور آیت الله ملک حسینی این امید را به مردم داد که دیگر مدیران هم جلسات را محدود به مراکز شهرها و بحش ها نکنند.

حضور صمیمی و برخورد دوستانه ی نماینده ولی فقیه با مردم این خطه محروم از نکات جالب توجه این جلسه بود.

ریزبینی آیت الله ملک حسینی در شناخت دقیق این منطقه زمانی که فردی به وی مراجعه کرد مشهود بود؛ در این صحنه که مردم یکی یکی مشکلات خود را مطرح میکردند وقتی فردی خواست از او سوال کند گفت احساس میکنم موضوع شما جاده فاریاب توت است که این مساله نشان از شناخت دقیق این منطقه محروم در نگاه نماینده ولی فقیه در استان بوده است.