پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت: سه ساعت نخست بروز سکته مغزی، زمان طلایی این نوع حمله محسوب می شود و اگر فرد آسیب دیده در این بازه ی زمانی به مراکز درمانی مراجعه نماید درمان شخص اثر بخش تر خواهد بود.

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر سعید رزمه ابراز داشت: سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون مسئول تغذیه قسمتی از مغز قطع شود و یا شدیداً کاهش پیدا کند و این امر موجب عدم دسترسی اکسیژن و غذا به بافت مغز و در نهایت حمله و سکته مغزی می شود.

سکته مغزی

وی ادامه داد: بیش از ۸۵ درصد حمله های مغزی نتیجه انسداد رگ های مغزی و از نوع سکته مغزی ایسکمیک بوده که موجب کاهش جریان خون به سمته بافت مغز می شود.

دکتر رزمه تصریح کرد: ۱۵ درصد دیگر این نوع حمله ها، سکته مغزی هموراژیک نامیده می شود که نتیجه پارگی رگ های مغزی بوده و در اثر عواملی همچون فشار خون بالای کنترل نشده  و ناهنجاری همراه با پارگی و تخریب شریانی و وریدی ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه علائم سکته مغزی به صورت ناگهانی نمایان می شود، اضافه کرد: اختلال تکلم، ضعف یک طرفه بدن، تاری دید، دو بینی، سرگیجه و اختلالات بلع از اصلی ترین علائم سکته مغزی محسوب می شود.

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان شهید بهشتی یاسوج اذعان داشت: فشار، قند و چربی خون، وزن بالا، عدم تحرک کافی و استعمال دخانیات از اصلی ترین عوامل خطر حمله های قلبی محسوب می شود.

وی اظهار داشت: سابقه خانوادگی، سن، نژاد و جنسیت مرد از دیگر عوامل خطر ساز بروز حمله و سکته مغزی محسوب می شوند.

وی یادآور شد: علائم سکته مغزی با تجویز داروهای ویژه در صورت مراجعه به موقع به مراکز درمانی موجب کاهش علائم و درمان صد در صدی فرد خواهد شد.

دکتر رزمه مدت زمان سکته مغزی و ناحیه درگیر در مغز را از اصلی ترین دلایل  ایجاد ناتوانی های موقتی و دائمی عنوان کرد و افزود: فلج شدن، فقدان حرکت دادن ماهیچه ها، مشکلات احساسی، از دست دادن حافظه، درد و تغیرات رفتاری از مهم ترین عوارض سکته مغزی محسوب می شود.

وی تصریح نمود: معاینات بدنی، سی تی اسکن، ام آر آی، آزمایش های خونی و آنژیوگرام مغزی از راه های تشخیصی احتمال بروز سکته مغزی است.

دکتر رزمه در پایان خاطر نشان کرد: مصرف دارو، فیزیوتراپی و کار درمانی  می تواند موجب کاهش عوارض ناشی از این نوع حمله ها شود که در افراد مختلف با توجه به شدت سکته مغزی متفاوت است.

انتهای پیام/د