واکنش عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شیراز به اظهارات «علی‌اکبر صفوی»؛ منظور مدافعانِ استاندار بومی، مدیری شایسته و توانمند است، نه هر نیروی بومی!


پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یک عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شیراز به موضع متفاوت همتای خود در دانشگاه شیراز در انتقاد از «معیار بومی‌گرایی برای استاندار بعدی فارس» واکنش نشان داد.

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر مرتضی حق‌شناس در یادداشت خود با بیان اینکه این نوع ادبیات تند علیه طرفداران نیروهای بومی استان برای مدیریت در مقام ارشد اجرایی جای نقد جدی دارد، تأکید کرده که «منظور بسیاری از افرادی که بر بومی‌گزینی تاکید دارند، انتخاب نیروی بومی شایسته و دارای شرایطی حداقل برابر و یا بیشتر از افراد غیر بومی مد نظر دیگران است؛ نه هر فرد بومی بی‌تجربه و بی‌تخصصی!»

متن یادداشت عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز که برای این پایگاه خبری ارسال شده، بدین شرح است:

«با ادای احترام نسبت به استاد ارجمند جناب آقای دکتر صفوی

اگر متنی که در این پایگاه خبری منتشر شده، سخن دکتر صفوی باشد ادبیات آن جای نقد جدی دارد چرا که بی سواد خواندن دلسوزان فرهیخته زیادی که بر بومی گزینی تاکید نموده‌اند آن هم توسط کسی که خود مدافع آزادی بیان است جای تعجب و تامل و دقت و توجه بیشتری دارد.

اما نقد بعدی سخن دکتر صفوی این است که قطعا همه افرادی که بر بومی بودن تاکید دارند، به دنبال منافع گروهی و قومی و فردی نیستند و به یقین بسیاری از افرادی که بر بومی گزینی تاکید داشته اند، منظورشان انتخاب نیروی بومی شایسته و دارای شرایطی، حداقل برابر و یا بیشتر از افراد غیر بومی مد نظر دیگران است نه هر فرد بومی بی تجربه و بی تخصص.

اتفاقا حسن انتخاب نیروی بومی توانمند و شایسته این است که شناخت بهتری از شرایط استان، پتانسیل ها، نیروی های توانمند و یا احیانا مدیران ضعیف و فرصت طلب دارد.

بنابراین زیبنده فرد باشخصیت و سوابق درخشانی چون دکتر صفوی نیست که افرادی را که برخلاف نظر ایشان بر بومی بودن استاندار، ولو بومی کارآمد و شایسته و با تجربه و توان، تاکید دارند را متهم به بی سوادی و یا گروه گرایی و قوم گرایی نمایند.

بنابراین انتظار می رود آقای دکتر صفوی این متن را با توضیح خود، تصحیح بفرمایند.

و امیداست هرچه زودتر با اتفاق نظر همه دلسوزان استان، فردی از هر نظر شایسته و توانمند و با سابقه درخشان اجرایی و مدیریتی و ترجیحاً بومی و آشنا با این استان و فراقومیت نگر، سکان توسعه همه جانبه استان پهناور فارس را به دست گیرد.

مرتضی حق شناس
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز»

به گزارش ریواس جنوب، اخیراً دکتر علی‌اکبر صفوی عضو هیأت علمی و هیأت امنای دانشگاه شیراز، در موضعی متفاوت با بسیاری از شخصیت‌های سیاسی استان فارس، تمرکز بر روی معیار بومی بودن استاندار بعدی فارس را ساده‌لوحانه و ناشی از بی‌سوادی یا منفعت‌طلبی خواند.

این چهره‌ی برجسته‌ی دانشگاه شیراز، در عین حال برای موضع خود دلایل زیادی مطرح کرده است؛ او معتقد است که در دنیای امروز کسی درباره مدیر بومی یا غیر بومی حرف نمی‌زند و در تمام جوامع توسعه‌یافته مدیران را بر اساس سوابق، علم، سواد، تجربه و قدرت مدیریتی بر می‌گزینند نه بر اساس محل زندگی یا تولد افراد. (مشروح این گفت‌و‌گو)

نظرات

5 دیدگاه
--- (دیدگاه های شما، به ترتیب جدیدترین ها، از دیدگاه جدید به قدیمی، مرتب می شوند)

 1. رنجبر گفت:

  بحرانی بدتر از انتصاب افراد مخالف دولت در راس امور نیست.کسی که به دولت بد و بیراه می گوید چطور می تواند دغدغه ی دولت و ملت را داشته باشد.

  حاج احد جمالی مردمی ، در عین حال حامی دولت و پاک دست و زجرکشیده نظام وانقلاب . دارای روابط عمومی قوی و فارس شناس بهترین گزینه برای مدیریت استان بزرگ فارس می باشند .

 2. […]  به گزارش ریواس جنوب، دکتر مرتضی حق‌شناس عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شیراز در واکنش به اظهارات همتای خود در دانشگاه شیراز با انتقاد از نوع ادبیات تند دکتر علی‌اکبر صفوی علیه طرفداران نیروهای بومی استان، تأکید کرده که «منظور بسیاری از افرادی که بر بومی‌گزینی تاکید دارند، انتخاب نیروی بومی شایسته و دارای شرایطی حداقل برابر یا بیشتر از افراد غیر بومی است؛ نه هر فرد بومی بی‌تجربه و بی‌تخصصی!» (مشروح گفت‌و‌گو) […]

 3. ناشناس گفت:

  صفوی کاملا درست میگه
  قوم گرایی مثل نژادپرستی و محکومه

 4. حسنیان گفت:

  درود بر دكتر حق شناس

 5. دكتر سيد علي اكبر صفوي گفت:

  S. Dr Safavi Daneshah Shz Daneshah Shz:
  استاد ارجمند جناب اقاي دكتر حق شناس
  با سلام و احترام
  تذكر جنابعالي در مورد ادبيات بحث اينجانب در موضوع ملاكهاي انتخاب استاندار فارس را ملاحظه كردم. قطعا ايراد به ادبيات بحث من بعنوان نگاه عام وارد است و از شما بخاطر تذكر بجا تشكر مي نمايم و از همه كساني كه ممكن است بدليل نقص در بيان مطلب مورد نظر اينجانب ممكن است برايشان سو تفاهم ابجاد شده باشد عذرخواهي مي كنم.
  براي روشنتر شدن بهتر بحث هم چند نكته كوتاه عرض مي نمايم:
  ١. اساسا هيچ نظر يا انتقادي را نبايد به عموم تسري داد چرا كه حتما موارد نقض زبادي مي توان يافت. اينجانب نيز هيچگاه در هيچ كجا هيچ نقدي را به عموم نسبت نمي دهم ولذا منظور ” برخي” بوده است ومن بايد با دقت بيشتر بعد چاپ مطلب روشنگري مي كردم.
  البته بدليل مشغله زياد اين چند روز كه بخشي هم در سفر بودم و الان هم در سفر هستم تعلل داشته ام و باز عذر خواهي مي نمايم.
  ٢. اما اساس بحث من كه اصلا بحث بومي بودن يا نبودن نبايد در دنياي امروز ملاك باشد، بعنوان نظر شخصي خودم را همچنان تاكيد مي نمايم و مشكل را دو طرفه مي بينم كه در خارج استان برخي با توجيه لزوم يا اراده بر غير بومي ، نيرو را مي خواهند تحميل كنند و برخي در استان.
  يا به عبارتي وقتي يك طرف بر بومي بودن اصرار مي كند طرف مقابل به بهانه هاي ديگري ملاك غير بومي را ارج مي داند و اين عملا ما را به بيراهه مي كشد وبايد به اصول و ملاكهاي مهمتر دقت بيشتري كرد.
  ٣. اگر به بخشهاي ديگر مصاحبه اينجانب هم دقت شود ( كه البته بخشهايي هم هنوز چاپ نشده است) اينجانب به بحث مدير كشي و كوتوله پروري بدليل تنگ نظري ها هم اشاره كرده ام و حتي ذكر كرده ام كه در استان نيروهاي بسيار توانمندي هم هستند كه نه بدليل بومي بودن بلكه بدليل توانمندي و شناخت شرايط استاني و ملي و بين المللي مي توانند در اولويت باشند.
  اما نبايد صرفا با اين ملاك خودمان را در شرايط ضعيف نامناسب قرار دهيم.

  بهر حال بحث اينجانب مفصل بوده و احتمالا بخش دومي هم چاپ مي شود و اميدوارم با درايت و همدلي همگان استان فارس
  موفقتر و سربلند تر از هميشه گردد.
  با احترام
  دكتر سيد علي اكبر صفوي

پاسخی بگذارید