پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ماهانه ده‌ها طرح و واحد تولیدی و خدماتی بعد از  تعطیلی و رکود برای فعالیت مجدد در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد حمایت قرار می‌گیرند، اما برخی طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها روی پای خود به کمک و حمایت نیاز دارند به ویژه وقتی عملکرد خود مدیران به این واحدها، آسیب زده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، نیکزاد، سرمایه‌گذاری است که شغل پردرآمد قبلی‌اش را رها کرد تا کشتارگاه نیمه‌فعال یاسوج را راه بیندازد و گوشتی سالم و بهداشتی در اختیار مردم قرار دهد.

او بیش از پنج میلیارد تومان از سرمایه شخصی‌اش را هزینه کرد تا کشتارگاهی که قبل از آن دولتی بود و کسی دلی برای آن نمی‌سوخت را به امکانات روز دنیا مجهز کند.

نیکزاد به همراه فرزندانش در یک کار خانوادگی، موفق عمل کردند و اکنون این کشتارگاه یکی از بهترین و آبرومندترین کشتارگاه‌های جنوب ایران است، علاوه بر خانواده خود سرمایه‌گذار، برای ۸۰ خانواده دیگر هم، آب و نان دارد.

او اکنون نه تسهیلات لازم دارد و نه کشتارگاهش کمبودی دارد، اما با کشتارهای غیرمجاز در شهر یاسوج و سکوت مسئولان در برخورد با آنان در سراشیبی ضرر و زیان قرار گرفته است.

روز گذشته نشستی به منظور ساماندهی کشتارگاه‌های این استان به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی برگزار شد که یکی از مسائل مطرح شده در این نشست همین موضوع کشتارگاه صنعتی یاسوج بود.

سرمایه‌گذار این کشتارگاه در این نشست با ارائه توضیحی از میزان سرمایه‌گذاری خود و نحوه واگذاری آن خطاب به معاون استاندار گفت: آقای فیلی ما نه مشکل بهداشت داریم و نه مشکل تجهیزات و امکانات اما وجود بی‌ضابطه کشتارهای غیرمجاز و سیار عملا این کشتارگاه را از رونق انداختند.

نشست ساماندهی کشتارگاه‌ها

نیکزاد گفت: ۶۰ درصد کشتارهای یاسوج، غیرمجاز و به شکل غیربهداشتی در کنار خیابان‌ها انجام می‌شود و طبیعی است که یک کشتارگاه با هزینه‌های هنگفت قادر به دخل و خرج خود نباشد.

او گفت که کشتارگاه او دولتی نیست و خودش باید از درآمد کشتارگاه حقوق ۸۰ کارگر را بدهد اما اکنون در طول روز فقط ۶۰ مورد کشتار داریم که حتی مجبوریم حقوق پرسنل را از سایر درآمدهای خود پرداخت کنیم.

این سرمایه‌گذار جوان افزود: از دشتروم تا دارشاهی و مادوان و کنار هر جاده‌ای شاهد کشتارهای غیرمجاز هستیم که حتی ما برای رفع این مشکل که علاوه بر وضعیت اقتصادی کشتارگاه، سلامت مردم را هم تهدید می‌کند پیشنهاداتی دادیم اما قصابان سیار و غیرمجاز نپذیرفتند.

وی گفت که حاضر است با دریافت ۶۰ درصد هزینه کشتار هر دام، به صورت رایگان لاشه را در قصابی‌های سیار تحویل آنان دهد اما این کشتارهای غیرمجاز جمع شود.

نیکزاد گفت: هیچ کاری نبوده که برای ارتقای این کشتارگاه انجام نداده باشیم و اکنون انتظار ما برخورد قاطع با کشتارهای غیربهداشتی و تهدیدکننده است.

او گفت که اگر وضع به همین منوال پیش برود، جلوی ضرر بیشتر را می‌گیریم و کشتارگاه را تعطیل می‌کنیم.

نیکزاد با بیان اینکه یک مجموعه کامل، مجهز و بهداشتی را آماده خدمت به مردم کردیم و هر هزینه‌ای که لازم بود انجام دادیم اما داریم به این نتیجه می‌رسیم که اشتباه کردیم.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بعد از شنیدن درددل این سرمایه‌گذار با تأیید حرف‌ها او گفت: ظرفیت بسیار خوبی در کشتارگاه یاسوج به وجود آمده و نباید سرمایه‌گذار پای کار این کشتارگاه را بی‌انگیزه کنیم.

عزیز فیلی به مدیرکل دامپزشکی و مدیرکل دفتر شهری استانداری دستور داد تا بدون اغماض و همانند تجربه جمع‌آوری وانت‌بارهای میوه‌فروش، با همه کسانی که کشتارهای غیرمجاز انجام می‌دهند، برخورد کنند.

او گفت که علاوه بر ضرورت حمایت از سرمایه‌گذاری انجام شده در کشتارگاه صنعتی یاسوج، وجود کشتارهای غیرمجاز با جان مردم بازی می‌کند و نباید در این زمینه کار را “شل و ول” بگیریم.

وی تأکید کرد: دامپزشکی، جلسه‌ای را با حضور فرمانداران برگزار کند و خروجی آن را به شورای سلامت بیاورد تا مصوبه این شورا بدون اغماض اجرایی شود.

فیلی این را هم گفت که اگر شهرداری سیسخت توان اداره کشتارگاه این شهر را نداشته باشد، در حمایت از آقای نیکزاد، گوشت مورد نیاز مردم شهرستان دنا از کشتارگاه صنعتی یاسوج تأمین می‌شود تا ظرفیت کشتار آن بالا رود.

شهردار گچساران نیز به آقای نیکزاد پیشنهاد داد تا حدود یک میلیارد تومان در کشتارگاه دوگنبدان هزینه کند و با تجهیز آن، کشتار سالم و بهداشتی را تحویل مردم دهد.

وی گفت روزانه بیش از ۶۰۰ رأس دام در کشتارگاه دوگنبدان انجام می‌شود که سرمایه‌گذاری در آن بسیار مقرون به صرفه است.

رئیس دامپزشکی شهر دوگنبدان نیز با ارائه یک پیشنهاد، گفت: در حال حاضر کشتارگاه دوگنبدان خود، تهدیدی برای سلامت مردم است و اگر وضع به همین منوال باشد، بهتر است که با تعطیلی این این کشتارگاه، گوشت مورد نیاز این شهرستان از یاسوج تأمین شود و هزینه حمل آن را شهرداری بپردازد.

افشار افزود: ما که از روسیه  و برزیل گوشت وارد کشور می‌کنیم، لذا کار بسیار عاقلانه‌ای است که گوشت مورد نیاز را به فاصله چند کیلومتر از یاسوج تأمین کنیم تا هم از این سرمایه‌گذار حمایتی شود هم مردم و ما متولیان دغدغه مسائل بهداشتی در کشتارگاه گچساران را نداشته باشیم.

انتهای پیام/بنام