ادامه نامه‌نگاری‌های دو استاد دانشگاه پیرامون معیار بومی‌گرایی در انتخاب استاندار فارس؛ صفوی: اگر ادبیات من در نقد بومی‌گرایی سوءتفاهم ایجاد کرده، عذر می‌خواهم/ همچنان معتقدم معیار بومی‌گرایی ما را به بیراهه می‌کشاند/ هم توجیهِ لزوم «بومی بودن» اشتباه است هم اراده‌ی «غیر بومی بودن»!


پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در ادامه نامه‌نگاری‌های دو عضو هیأت علمی دانشگاه‌های شیراز و آزاد شیراز پیرامون معیار بومی‌گرایی در انتخاب استاندار فارس، این بار علی‌اکبر صفوی با ارسال یاداشتی به ریواس جنوب در این باره واکنش نشان داد.

به گزارش ریواس جنوب، عضو هیأت علمی و هیأت امنای دانشگاه شیراز در این باره ضمن عذرخواهی بابت سوءتفاهمات احتمالی ناشی از ادبیات وی، بر مضمون اصلی انتقادات خود در خصوص ملاک قرار دادن شاخصه‌ی بومی بودن برای استاندار بعدی فارس، تأکید کرد.

متن یادداشت صفوی که برای این پایگاه خبری ارسال شده، آمده است:

دکتر سید علی اکبر صفوی

 استاد ارجمند جناب آقاي دكتر حق‌شناس
با سلام و احترام

تذكر جنابعالي در مورد ادبيات بحث اينجانب در موضوع ملاك‌هاي انتخاب استاندار فارس را ملاحظه كردم؛ قطعا ايراد به ادبيات بحث من بعنوان نگاه عام وارد است و از شما بخاطر تذكر بجا تشكر مي نمايم و از همه كساني كه ممكن است به دليل نقص در بيان مطلب مورد نظر اينجانب برايشان سو تفاهم ابجاد شده باشد عذرخواهي مي كنم.

براي روشنتر شدن بهتر بحث هم چند نكته كوتاه عرض مي نمايم:

١. اساسا هيچ نظر يا انتقادي را نبايد به عموم تسري داد چرا كه حتما موارد نقض زبادي مي توان يافت.

اينجانب نيز هيچگاه در هيچ كجا هيچ نقدي را به عموم نسبت نمي دهم و لذا منظور “برخي” بوده است و من لازم دیدم با دقت بيشتر بعد از انتشار مطلب روشنگري کنم.

٢. اما اساس بحث من كه معیار «بومي بودن يا نبودن» نبايد در دنياي امروز ملاك باشد، را به عنوان نظر شخصي خودم همچنان تاكيد مي نمايم و مشكل را دو طرفه مي بينم كه در خارج استان برخي با توجيه لزوم يا اراده بر غير بومي، نيرو را مي خواهند تحميل كنند و برخي در استان.

يا به عبارتي وقتي يك طرف بر بومي بودن اصرار مي كند طرف مقابل به بهانه هاي ديگري ملاك غير بومي را ارج مي داند و اين عملا ما را به بيراهه مي كشد و بايد به اصول و ملاك‌هاي مهمتر دقت بيشتري كرد.

٣. اگر به بخش‌هاي ديگر مصاحبه اينجانب هم دقت شود (كه البته بخشهايي هم هنوز منتشر نشده است) اينجانب به بحث مديركُشي و كوتوله‌پروري به‌دليل تنگ نظري ها هم اشاره كرده ام و حتي ذكر كرده ام كه در استان نيروهاي بسيار توانمندي هم هستند كه نه به‌دليل بومي بودن بلكه بدليل توانمندي و شناخت شرايط استاني و ملي و بين المللي مي توانند در اولويت باشند. اما نبايد صرفا با اين ملاك خودمان را در شرايط ضعيف نامناسب قرار دهيم.

به هر حال بحث اينجانب مفصل بوده و احتمالا بخش دومي هم منتشر مي شود و اميدوارم با درايت و همدلي همگان استان فارس موفق‌تر و سربلندتر از هميشه گردد.

با احترام
دكتر سيد علي اكبر صفوي

 به گزارش ریواس جنوب، دکتر مرتضی حق‌شناس عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد شیراز در واکنش به اظهارات همتای خود در دانشگاه شیراز با انتقاد از نوع ادبیات تند دکتر علی‌اکبر صفوی علیه طرفداران نیروهای بومی استان، تأکید کرده که «منظور بسیاری از افرادی که بر بومی‌گزینی تاکید دارند، انتخاب نیروی بومی شایسته و دارای شرایطی حداقل برابر یا بیشتر از افراد غیر بومی است؛ نه هر فرد بومی بی‌تجربه و بی‌تخصصی!» (مشروح گفت‌و‌گو)

پیش از او نیز دکتر علی‌اکبر صفوی عضو هیأت علمی و هیأت امنای دانشگاه شیراز، در موضعی متفاوت با بسیاری از شخصیت‌های سیاسی استان فارس، تمرکز بر روی معیار بومی بودن استاندار بعدی فارس را ساده‌لوحانه و ناشی از بی‌سوادی یا منفعت‌طلبی خوانده بود.

این چهره‌ی برجسته‌ی دانشگاه شیراز، در عین حال برای موضع خود دلایل زیادی مطرح کرده بود؛ به اعتقاد او در دنیای امروز کسی درباره مدیر بومی یا غیر بومی حرف نمی‌زند و در تمام جوامع توسعه‌یافته مدیران را بر اساس سوابق، علم، سواد، تجربه و قدرت مدیریتی بر می‌گزینند نه بر اساس محل زندگی یا تولد افراد. (مشروح گفت‌و‌گو)

انتهای پیام/ سجاد بنام