پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر شعب بانک مسکن استان فارس از بخشودگی سود و جرائم دیرکرد تسهیلات روستایی در صورت پرداخت اصل تسهیلات تا پیش از ۶ بهمن ماه سال جاری، خبر داد.

 به گزارش ریواس جنوب، علی کمالی ظهر امروز پنجشنبه ۱۵ آذرماه در چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت: با پیشنهاد هیات وزیران و تصویب مجلس ذیل تبصره ۳۵ قانون بودجه، روستاییانی که در سنوات گذشته از بانک مسکن تسهیلات دریافت کردند و برای بازپرداخت اقساط آن اقدام نکرده‌اند، در صورتی که حداکثر تا ۶ بهمن‌ماه سال جاری اصل مانده‌ی تسهیلات خود را پرداخت کنند، تمام سود و جریمه‌ی آن تسهیلات معوق بخشیده خواهد شد.

به گفته‌ی وی، میزان تسهیلات معوق روستاییان در استان فارس، حدود ۵۰۰ میلیارد ریال در قالب حدود ۳۰ هزار فقره تسهیلات است که با توجه به بروز خشکسالی و مشکلات متعاقب آن در روستاها، اغلب وام‌گیرندگان توانایی بازپرداخت بخش عمده‌ی اقساط خود را نداشته‌اند.

کمالی با اشاره به منابع محدود دولت برای اختصاص یارانه در این حوزه، تأکید کرد: هر استانی که بتواند در این مهلت زمان از این فرصت خوب استفاده بیشتری کند، می‌تواند از مجموع یارانه‌ی اختصاص یافته برای بخشودگی سود و جرائم تسهیلات معوق نیز سهم بیشتری از آن خود کند.

** آخرین آمارهای صندوق مسکن یکم در استان فارس

مدیر شعب بانک مسکن استان فارس در بخش دیگری از این نشست با اشاره به آخرین وضعیت صندوق مسکن یکم در استان فارس، گفت: از آغاز اجرای طرح صندوق مسکن یکم در سال ۹۴ تا کنون، در استان فارس حدود ۲۰ هزار فقره حساب صندوق مسکن یکم افتتاح شده که ۱۴ هزار حساب معادل ۷۰ درصد این تعداد در شهر شیراز افتتاح شده است.

به گفته‌ی او در این بازه‌ی سه ساله، حدود ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرید به حدود ۳ هزار و ۴۰۰ نفر در استان فارس از محل این حساب پرداخت شده که در همین حال پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به سپرده‌گذاران نیز در حال انجام بوده است.

** احتمال افزایش مبلغ و مهلت بازپرداخت تسهیلات مسکن

بنا بر اعلام کمالی، مبلغ تسهیلات صندوق یکم برای زوجین شیرازی ۱۲۰ میلیون تومان با نرخ سود ۶ درصد در بافت فرسوده و ۸ درصد در خارج از بافت فرسوده است که البته احتمال افزایش مبلغ تسهیلات مسکن و زمان بازپرداخت تسهیلات در دستور کار دولت قرار دارد.

با این حال آن‌گونه که مدیر شعب بانک مسکن فارس می‌گوید تاکنون تقاضای قابل توجهی برای دریافت تسهیلات در بافت فرسوده شکل نگرفته است که به سرانجام رسیدن طرح بازآفرینی شهری می‌تواند استقبال ساخت و خرید مسکن در بافت فرسوده را نیز به حرکت درآورد.

کمالی با بیان اینکه در استان فارس میزان کل تسهیلات پرداختی خرید مسکن تا پایان آبان‌ماه سال گذشته، مبلغ یک هزار و ۴۶۲ میلیارد ریال به ازای یک هزار و ۳۷۲ فقره تسهیلات بوده، خاطرنشان کرد: این میزان آبان‌ماه امسال به مبلغ ۳ هزار و ۱۶۲ میلیارد ریال به ازای ۳ هزار ۵۹ فقره رسید که این آمارها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تأثیر قابل توجه سیاست مسکن یکم در این حوزه قمداد شود.

مدیر شعب بانک مسکن استان فارس در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته به ۶ هزار و ۹۶۶ انبوه‌ساز تسهیلات مسکن پرداخت شده، افزود: این عدد امسال به بالغ بر ۷۳۰۰ نفر رسیده است؛ امسال برای ساخت ۳ هزار و ۱۴۵ واحد، مبلغ یک هزار و ۴۱۶ میلیارد ریال تسهیلات به انبوه‌سازان استان پرداخت شده است.

کمالی تصریح کرد: بانک مسکن این نوع تسهیلات را به صورت مستقیم به انبوه‌ساز (فروشنده) پرداخت می‌کند و خریدار نیز با در نظر گرفتن این تسهیلات از انبوه‌سازان مسکن خرداری می‌کنند.

وی همچنین از پرداخت تسهیلات ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومانی به حدود یک هزار و ۷۰۰ واحد روستایی از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داده است.

این مقام بانکی با اشاره به مسؤولیت‌های اجتماعی بانک مسکن، پرداخت حدود ۵۳ میلیارد ریال به پرسنل نیروی انتظامی استان را با نرخ ۴ درصد از جمله اقدامات بانک مسکن در این حوزه برشمرد.

** بیش از ۱۱ واحد مسکن مهر در فارس در انتظار تکمیل و واگذاری

کمالی با بیان اینکه تعداد ۲ هزار و ۲۱۲ واحد مسکن مهر تاکنون فروش اقساطی شده‌اند، بیان داشت: تعداد ۱۱ هزار و ۷۳۶ واحد مسکن مهر در استان فارس باقی مانده است که با پیشرفت ۷۰ تا ۹۰ درصدی امیدواریم تا پایان سال بخش قابل توجهی از این واحدها را نیز تقسیط و واگذار کنیم.

** رتبه نخست بانک مسکن فارس در نسبت تسهیلات به منابع

کمالی در پایان به مقایسه‌ی منابع و تسهیلات پرداختی این بانک اشاره کرد و یادآور شد: بانک مسکن استان فارس از محلِ ۵۶ هزار میلیارد ریال منابع خود، ۷۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۱۴۰ درصد منابع) تسهیلات پرداخت کرده است که از این حیث بانک مسکن فارس دارای رتبه‌ی برتر در میان همه بانک‌های استان است.

انتهای پیام/ سجاد بنام