پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مشاور و جانشین سرپرست معاونت غذا و داروی علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه خیابان «انوری» شیراز حکم همان خیابان «ناصر خسرو» تهران را دارد، هشدار داد: تهیه‌ی دارو صرفاً باید از طریق داروخانه انجام شود و مردم نباید از خیابان انوری شیراز دارو تهیه کنند.

به گفته‌ی دکتر مهدی خسروی عمده داروهای سقط جنین، داروهای مُسکِن، داروی هورمون و داروهای جنسی در این خیابان به صورت غیرقانونی عرضه می‌شود.

وی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون بارها با عرضه کنندگان دارو و محصولات دارویی غیرمجاز در این خیابان برخورد شده اما همچنان برخی از سودجویان با بهره‌گیری از تقاضای مردمی که وجود دارد، به روند سوء استفاده ادامه می‌دهند.

خسروی اضافه کرد: متاسفانه برخی از صنوف خیابان انوری در زیرزمین مغازه یا در مکان‌های کاملاً غیربهداشتی مبادرت به تولید مخفیانه‌ی داروهای دست‌ساز می‌کنند و به مشتری می‌دهند که هیچ تضمینی برای سلامت این داروهای دست‌ساز یا قاچاق وجود ندارد.

** متخلفانی که راه تخلف را یاد گرفته‌اند!

این مقام مسئول همچنین گفت: عرضه‌کنندگان داروهای غیرمجاز دراین خیابان راه تخلف را آموخته‌اند؛ آنها شاگردانی تربیت کرده و در مغازه‌ها می‌گذارند تا در صورت کشف تخلف به عنوان عرضه‌کننده دارو آنها را گیر بیندازند.

خسروی با بیان اینکه عمده بازرسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مغازه‌های همین خیابان است، افزود: در بازرسی‌های ضربتی ۴۰ مغازه در این خیابان بسته شد اما با رفع تخلف باز هم شاهد عرضه محصولات غیر مجاز هستیم؛ بارها و بارها با متخلفان برخورد کرده‌ایم و با نصب بنر فروشگاه‌های متخلف را پلمب کرده‌ایم اما باز هم راه‌های دیگری برای ادامه‌ی تخلف باز می‌شود و روند تخلف در شکلی جدید نمود می‌یابد.

** تلاش ناکام برای ایجاد انوری ۲ در صدرا!

وی همچنین از تلاش برخی افراد در شهر صدرا برای ایجاد انوری ۲ در این شهر خبر داد و گفت: مغازه‌های این افراد با هوشیاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به طور کامل جمع شد.

** سود ۳۰ برابری در برخی مشاغل غیرقانونی

این مسؤول حوزه سلامت در ادامه با بیان اینکه سود سرشار عرضه داروهای غیرمجاز و وجود تقاضا در بازار زمینه‌ساز تداوم روند تخلف در بین برخی از اصناف شده است، تصریح کرد: عرضه برخی از داروها در مجاری غیرقانونی تا ۳۰ برابر بیش از عرضه‌ی آن در داروخانه‌ها سودآوری دارد و در این بازار متخلفان به راحتی از سر این سود سرشار نمی‌گذرند.

** آگاهی مردم و کاهش تقاضا، کلید توقف تخلفات دارویی

مشاور و جانشین سرپرست معاونت غذا و داروی علوم پزشکی شیراز راهکار اصلی برخورد با تخلف را آگاهی مردم دانست و افزود: کاهش تقاضای مردمی کلید اصلی توقف این نوع تخلفات است و مردم در این زمینه باید با هوشیاری بیشتر عمل کنند؛ مردم نباید از مغازه و سوپرمارکت‌ها دارو تهیه کنند و تأمین دارو صرفاً باید از طریق داروخانه انجام شود.

خسروی در پایان تأکید کرد: همه دستگاه‌های مسئول از جمله نیروی انتظامی، دستگاه قضایی، سازمان صنعت و معدن و تجارت، اصناف و سایر دستگاه‌ها باید همکاری کنند تا عرضه غیرقانونی مکمل‌ها و داروها در خیابان انوری شیراز متوقف شود.

منبع: ایرنا
انتهای پیام/ ویرایش و انتشار: سجاد بنام