پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

وزیر راه و شهرسازی در اولین سفر خود به استان فارس، دور از چشم خبرنگاران از روند توسعه حرم شاهچراغ (ع) بازدید کرد.

 محمد اسلامی در سفرِ تنها چند ساعته‌ی خود به استان فارس، پس از شرکت در نشست هیات امنای شاهچراغ (ع) و بازدید از روند اجرای طرح توسعه حرم شاهچراغ (ع) و روند ساخت پایانه‌ی فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، به پایتخت بازگشت.

اما به گزارش ریواس جنوب، نکته‌ی عجیب در سفر کوتاه وزیر راه و شهرسازی که خود با تأخیر چند ساعته آغاز شده بود، ممانعت از حضور خبرنگاران در برنامه‌های اصلی بود.

بر پایه‌ی این گزارش، پس از نخستین برنامه‌ی عمومی امروز به اهالی رسانه اعلام شد که اجازه‌ی حضور در برنامه‌های بعدی را ندارند.

برنامه‌ی اصلی وزیر و متولیان حرم شاهچراغ (ع)، بازدید از روند اجرای طرح توسعه‌ی حرم و بازآفرینی و بهسازی بافت تاریخی و فرسوده‌ی اطراف آن بود که از نگاه خبرنگاران دور ماند.

روابط عمومی راه و شهرسازی استان فارس فارس گزارش داد که محمد اسلامي در حاشيه بازديد از بافت تاريخي شيراز گفته که طرح‌هايي كه تاكنون دنبال شده با يكسري ملاحظات، كاستي و عدم تطابق مواجه بوده است و دسترسي به حرم مطهر بايد به گونه‌اي انجام شود كه موجب دردسر براي مردم نشود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در كنار بناهاي واجد ارزش گذرگاه‌هايي هم وجود دارد تصریح کرده که این موضوع به اين معنا نيست كه ساير بناهاي فاقد ارزش هم حفظ شوند بلكه باید با كاربري مكمل فرهنگي، علمي، پژوهشي، مذهبي و خدماتي احيا شوند چرا كه منطق ما را به حفظ شأن حرم و رفاه مردم مي‌رساند.

به گزارش ریواس جنوب طرح توسعه حرم احمد بن موسی (ع) در سال‌های اخیر به دلیل آنچه آسیب به بافت تاریخی و فرهنگی شیراز قلمداد می‌شد، با جنجال‌های زیادی همراه شده است.

تخریب شبانه‌ی خانه‌های تاریخی «سلیمی» و «منتصری» شیراز با وجود ثبت ملی بودن آنها در اسفندماه سال گذشته ازجمله مواردی است که به طرح توسعه‌ی آستان مقدس شاهچراغ (ع) نسبت داده شد و با واکنش‌های زیادی مواجه شد.

برخی تحلیل‌گران، پیگیری‌های مصرانه‌ی «مهدی حاجتی» عضو جوان شورای شهر شیراز را در همین ماجرا، یکی از عوامل کینه‌ی برخی جریان‌های خاص علیه او توصیف کرده‌اند. این نماینده‌ی مردم در شورای شهر پس از آزادی از بازداشت ۱۰ روزه، از حدود ۲ ماه پیش تاکنون اجازه‌ی بازگشت به جلسات شورا را نیافته است.

باید منتظر ماند و دید که خروجی بازدیدهای مقام ارشد راه و شهرسازی کشور در کلان‌شهر شیراز چه خواهد بود.

تعدادی از تصاویر عکاسان ایرنا، ایسنا و فارس از بخش‌های عمومی سفر امروز وزیر راه و شهرسازی از شیراز در ادامه می‌آید:

انتهای پیام/ سجاد بنام