پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اعضای شورای اسلامی شهرستان شیراز یک بار دیگر بر مشکلات شدید و اعتراضات جدی مردم و کم‌کاری و کم‌توجهی مسؤولین تأکید کردند.

 به گزارش ریواس جنوب، نمایندگان شهرها و بخش‌های مختلف شهرستان شیراز در شورای اسلامی این شهرستان، این بار هم به صراحت از وضعیت وخیم مردم، کم‌کاری، بی‌خیالی و قدرت‌دوستی مسؤولین انتقاد کردند.

بر پایه این گزارش، بیست و چهارمین جلسه‌ی شورای اسلامی شهرستان شیراز در حالی با دو دستور کار تعیین کمیسیون‌ها و بررسی برنامه‌های هیأت رئیسه جدید برگزار شد که موضع‌گیری‌های صریح اعضای این شورا در خصوص وضعیت معیشتی مردم شهرستان به بخش اصلی جلسه تبدیل شد.

گزارشی از بخش‌هایی از این نشست در ادامه می‌آید.

** بحران به تشنگی و گرسنگی رسیده اما مسؤولین به فکر قدرت خود هستند!

عابدین بختیاری نماینده بخش ارژن در شورای اسلامی شهرستان در این نشست گفت: متأسفانه گویی حتی در وضعیتی که فشار بر مردم روستاها به سطح گرسنگی و تشنگی رسیده است اما آقایان همچنان به فکر قدرت و بازی‌های خود هستند!

وی با بیان اینکه مسؤولین قول می‌دهند اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد، تأکید کرد: نباید فراموش کنیم که با دروغ نمی شود مردم را سرگرم کرد؛ ضمن اینکه همین دروغ‌گویی‌ها و همچنین فاصله‌ی زیاد مقامات مسؤول با مردم، خود زمینه‌ساز یأس و ناامیدی بیشتر بین مردم است.

* کم‌کارها در هیچ شرایطی حاضر به کناره‌گیری از قدرت نیستند

بختیاری با اشاره به اینکه برخی مدیران روی صندلی خود لم می‌اندازند و در هیچ شرایطی حاضر نیستند از قدرت کنار بروند، تصریح کرد: مسؤولین عالی باید در انتخاب مدیران دقت بیشتری کنند تا بلکه مدیران دروغ‌گو و کم‌کاری که در صندلی‌های خود جا خوش کرده‌اند از مناصب خود کنده شوند!

این نماینده مردم در شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای شوراها از جنس مردم هستند و بیش از مسؤولین از حرف آنها مطلع هستند، خاطرنشان کرد: اکثر مردم معتقد هستند که این وضعیت راه به جایی نمی‌برد و برای اصلاح وضعیت فعلی یک خانه‌تکانی اساسی لازم داریم.

** بی‌تأثیری تحریم‌ها بر ملت، شعاری بیش نیست

محمدرضا ظریفی نماینده شورای شهر زرقان با گلایه از برخی دیدگاه‌ها در خصوص بی‌اثر بودن تحریم‌ها روی ملت، اظهار داشت: این اغراق‎ها قابل پذیرش نیست و کسانی که این مواضع را می‌گیرند عملاً یا مردم را از خودشان نمی‌دانند یا با ملت روراست نیستند.

ظریفی تصریح کرد: وقتی در مناقصه‌های برخی پروژه‌های شهرستان خود ما برآوردهای پیمانکاران حدود چهار برابر  شده و با همین مبلغ هم دست و دل پیمانکار می‌لرزد، آیا این اثر تحریم‌ها نیست؟

** مقامات مرفه از درکِ مشکلات مردم عاجزند!

سعید فرمانی نماینده بخش مرکزی شهرستان شیراز نیز اظهار داشت: در شرایطی که بسیاری از مسؤولان در مکنت مالی هستند و دغدغه‌ی اصلی‌شان هزینه‌های فرزندان‌شان در خارج از کشور است، چطور توقع داشته باشیم مدیران شرایط مردم و معضلات فراوان آن‌ها را درک کنند؟

** پشیمانی از یک استقبال ۱۰ میلیونی در زرقان!

امیرحسین کشاورز نماینده بخش زرقان هم با بیان اینکه عملکرد مسؤولان و نمایندگان مردم ازجمله اعضای شوراها به‌ویژه در سطوح استانی و کشوری باید نتیجه‌بخش و عملی‌تر شود، تصریح کرد: به عنوان یک نمونه دهستان بند امیر از اندک اعتباراتی که در اختیار دارد برای تشریفات حضور یک نماینده و مسؤول به این دهستان بیش از ۱۰ میلیون تومان هزینه کرده اما چه دستاوردی در پی داشته است؟!

وی افزود: من به صراحت اعتراف می‌کنم اشتباه کردیم چرا که اگر همین پول را برای چند دانش‌آموز بی‌بضاعت جمع می‌کردیم به مراتب اثرگذاری بیشتری برای مردم مظلوم داشت.

** کم‌کاری مسؤولین و بدعهدی نمایندگان

این عضو شورای شهرستان شیراز با اشاره به وضعیت پروژه‌های بلاتکلیف در سطح مناطق بخش زرقان، گفت: بهانه می‌آورند که پیمانکار منصرف شده اما چرا قرارداد جدید نمی‌بندند؟

کشاورز تصریح کرد: مسؤولین کاری انجام نمی‌دهند و نمایندگان هم قول می‌دهند و روی قول خود نمی‌مانند؛ توجیه نمایندگان این است که وظیفه آن‌ها قانونگذاری است اما کیست که نداند در کشور ما فشار نماینده شرط لازم پیشبرد اکثر مسائل است؟!

** میوه‌ی کیلویی ۲۰ هزار تومان گویای مشکلات مردم است

قاسم مقیمی نماینده شیراز در شورای شهرستان به معضلات مرتبط با آب در شهرستان اشاره کرد و گفت: این وظیفه‌ی ما است که مشکلات مردم شهرستان در حوزه‌ی آب و فاضلاب را از ادارات و شرکت‌های مرتبط پیگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه وعده‌های مسؤولان بدون نتیجه‌بخشی قابل قبول نیست، تصریح کرد: ما نماینده مردم هستیم و وظیفه داریم مطالبات مردم را منتقل کنیم اما بهتر است روی مشکلات اصلی تمرکز کنیم چرا که مردم ما در امورات اولیه‌ی زندگی خود هم گرفتاری‌های اساسی دارند.

مقیمی افزود: وقتی یک کیلو میوه به ۲۰ هزار تومان هم رسیده است، حساب بسیاری از مشکلات مردم آشکار می‌شود و نیازی به بازگویی نیست.

** یک حساب سرانگشتی برای درک اعتراضات مردم

حسین جعفری نماینده شورای شهر لپویی و رئیس شورای شهرستان شیراز نیز در ابتدای این نشست با اشاره به مشکلات شدید معیشتی مردم، اظهار داشت: امروز اقشار مختلف مردم سختی زندگی روزمره‌ی خود را در کف خیابان با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند و نیازی به بیان اعداد و ارقام مثبت یا منفی از طرف مسؤولان نیست.

وی نارضایتی و اعتراض‌های مردمی را در شرایط فعلی کاملاً طبیعی دانست و تصریح کرد: واقعیت این است که وقتی حداقل حقوق برخی از مسؤولان ۲۰ میلیون تومان به بالا است، حقوق اداره‌ی کار حدود یک میلیون تومان است و از طرفی دیگر چند نهاد رسمی کشور خط فقر را حدود ۶ میلیون تومان برآورد کرده‌اند، با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌توان فهمید انتظار اینکه مردم به این وضعیت معترض نشوند، نابه‌جا است.

انتهای پیام/ سجاد بنام