پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 اگر تا الان امیدی به شهرک تجاری عمده‌فروشان یاسوجی در منطقه نجف‌آباد، بود با این خبر که عمده غرفه‌های این مجتمع تجاری در انحصار چند خانواده خاص است، همه امیدها برای آنکه این اقدام مسئولان، دستی به سر و صورت بازار لجام‌گسیخته مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بکشد، بر باد می‌رود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، بازار استان کهگیلویه و بویراحمد در روزهایی که نه فشارهای اقتصادی بود و نه تحریم‌ها و گرانی، اوضاعی نداشت چه برسد به روزهایی که متأثر از شریط اقتصادی کشور، این بازار دستخوش ناملایمات زیادی شده است و هیچ چیز در بازار این استان سر جای خودش نیست.

مدیریت حوزه تجارت در استان کهگیلویه و بویراحمد آنقدر تق و لق است که با یک نسیم فرو می‌ریزد و هر کس شنا بلد باشد، مثل آب خوردن بر گرده مردم موج‌سواری می‌کند.

روزهایی بود که برای ساماندهی به بخشی از این بازار و در حوزه عمده‌فروشان خواربار، شهرکی در منطقه نجف‌آباد و تل‌خسرو احداث شد و بیش از ۲۰۰ غرفه برای استقرار فعالین حوزه بازار در خیابان ۱۳ آبان یاسوج ساخته شد که برخی از آنها هنوز در حال ساخت هستند و به زودی به بهره‌برداری کامل می‌رسند.

خبری خوش که با افتتاح رسمی آن، حداقل سود آن این است که مرکز شهر نفس راحتی می‌کشد و بازاری که نه تنها در قیمت‌ها بلکه در ظاهر و بساطی که پهن می‌کنند هم آشفته است، به حاشیه شهر منتقل می‌شود.

اما اهداف احداث این مجتمع بسیار بیشتر از این مورد است و انتظار می‌رفت که بازار عمده‌فروشی نظم بگیرد، بازاریان با انصاف و پاک‌دست بتوانند ورود کنند و به اصطلاح بازار این شهر، شناسامه‌دار شود و سامان بگیرد اما خبرهای ناخوشی می‌رسد.

بر اساس اطلاعات خبرنگار ریواس جنوب، عمده غرفه‌های موجود در این شهرک تجاری و غرفه‌های کلیدی آن در دست چند خانواده خاص است که از چندین سال پیش با رانت‌های اطلاعاتی از موقعیت و اهداف این مجتمع، اقدام به خریداری آن‌ها به قیمت بسیار اندک کردند.

این افراد، غرفه‌ها را به قیمت حدود ۳ میلیون تومان خریداری کردند و کمتر از دو سال به قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان می‌فروشند.

علاوه بر این بازار سیاهی که درست شد و عده‌ای یک‌شبه صاحب درآمدهای میلیاردی می‌شوند، نکته ناامیدکننده‌تر این است که این مجتمع عمده‌فروشان را چند خانواده خاص مدیریت می‌کنند و فردا به هر قیمتی بخواهند می‌فروشند، هر کالایی را بخواهند نایاب می‌کنند، هر وقت بخواهند تعطیل می‌کنند و نبض بازار را به دست می‌گیرند!

سوال اینجاست آیا نمی‌شد، مدیریت بهتری کرد و راه نفوذ بازاریان باوجدان را به این بازار باز کرد و باز هم میدان را به ثروتمندان و گردن‌کلفت‌های بازار نداد؟

اگر واقعا اهداف دیگری پشت پرده نیست، چرا میدان عرضه میوه و تره‌بار ما با آن همه تجهیزات و امکانات در یک نقطه مناسب حتی متقاضی هم ندارد تا میوه در استانی که خودش تولیدکننده بسیاری از میوه‌ها و محصولات کشاورزی است، گران‌تر از همه جا باشد؟

چرا این فعالین حوزه تجارت و بازار، در میدان میوه و تره‌بار چنین بازار گرمی را درست نمی‌کنند؟

آیا مدیرکل صنعت، معدت و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد اصلا می‌داند در اطرافش چه می‌گذرد؟

فقظ بحث عمده‌فروشان نیست و متأسفانه در سایر بازارها نیز وضع به همین منوال است و افراد خاصی بازار را مدیریت می‌کنند نه بازاریان و نه مدیران!

در استان کهگیلویه و بویراحمد در هر صنف، چند نفر خاص سیاست‌ها را طراحی می‌کنند و در کالاهای یارانه‌ای نیز وضع از این هم بدتر است.

اینکه می‌گویند، پول، پول می‌آورد کاملا حرف درستی است و حداقل در بازار یاسوج و استان کهگیلویه و بویراحمد، مدیریت دیودیده به خوبی با این سیاست و این فرمول جلو رفته است.

فرمولی که جایی برای بازاریان با انصاب و حلال‌خور یا نیست یا بسیار تنگ است و همه چیز برای کسانی است که پول دارند و به اسم مباشر و سرمایه‌گذار و توزیع کننده هر روز بر ثروت خود می‌افزایند و فشار را بر گرده مردم بیشتر می‌کنند.

البته در این بین افرادی هم هستند که با خداترسی، به دنبال نان حلال هستند و در این شرایط سخت اقتصادی برای تأمین کالای مورد نیاز مردم، تلاش می‌کنند اما حال و روز بازار این استان در کلیت خوب نیست.

انتهای پیام/ کریمی-بهنام