پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها، عملکرد سال اول شورای اسلامی استان فارس را خوب اما کمتر از حد انتظار ارزیابی کرد.

عبدالرزاق موسوی – عضو شورای اسلامی شهر شیراز- عضو شورای اسلامی استان فارس و نایب رئیس شورای عالی استان‌ها

 به گزارش ریواس جنوب، بنا به درخواست اعضای شورای اسلامی شهرستان شیراز، عبدالرزاق موسوی که اخیراً به عنوان نایب رئیس شورای عالی استان‌ها نیز انتخاب شده است، به تشریح عملکرد خود و همکاران وی در سطوح استانی و کشوریِ شوراهای اسلامی، پرداخت.

وی اظهار داشت: در سال اول فعالیت دوره‌ی پنجم شوراها تغییرات خوبی صورت گرفته اما امیدوار هستیم در سال دوم شاهد تحرک بیشتری در سطوح مختلف باشیم.

** شورای استان؛ موفق در جلسات و پیگیری‌ها، ناموفق در تصمیم‌سازی‌ها

موسوی، عملکرد شورای اسلامی استان فارس را شامل دو بخش برگزاری جلسات با نهادهای مختلف و همچنین تصمیم‌سازی عنوان کرد و گفت: شورای استان در یک سال گذشته ۱۳ جلسه برگزار کرد و در راستای پیگیری مطالبات مردم دیدارهای زیادی با مسؤولین استانی ازجمله استاندار و مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف داشته که می‌توان گفت در این حوزه عملکرد خوب و موفقی داشته است.

این عضو شورای اسلامی فارس در ادامه اذعان کرد: باید بگویم که ما در شورای استان در حوزه‌ی مصوبات و تصمیم‌سازی‌ها چندان موفق نبودیم هرچند امیدوار هستم که با تغییراتی که در هیأت رئیسه ایجاد شده در سال دوم این حوزه نیز تقویت شود.

** دخالت در تصمیم‌سازی‌های کلان استان، هم حق شورای اسلامی استان است هم وظیفه

موسوی تأکید کرد: رئیس شورای اسلامی استان، عضو شورای برنامه‌ریزی استان است و می‌تواند در روند تصمیم‌گیری‌های کلان استانی دخالت مؤثری داشته باشد؛ ضمن اینکه بر اساس بند ۱ ماده ۸۷ قانون، اظهارنظر در حوزه مسائل کلان استانی وظیفه‌ی این شورا هم محسوب می‌شود.

** کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان‌ها، موفق‌ترین کمیسیون بود

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان‌ها، عملکرد این کمیسیون را در سال اول دوره‌ی پنجم شوراها، خوب توصیف کرد و گفت: خوشبختانه رئیس شورای عالی موفق‌ترین کمیسیون را کمیسیون ما دانست و این به دلیل فعالیت‌های چشم‌گیر همکاران ما در کمیسیون حقوقی و نظارت بوده است.

موسوی با بیان اینکه کمیسیون حقوقی و نظارت در سال اول فعالیت خود بیش از ۱۴ جلسه‌ی منظم برگزار کرده است، اظهار داشت: حدود ۶۰ درصد از مجموع طرح‌هایی که در سال اول به صحن شورای عالی رفته، از سوی کمیسیون ما بوده است.

** نماینده فارس در هیأت ۳ نفره دفاع از مهمترین برنامه‌ی شورای عالی استان‌ها

وی ارائه‌ی طرح نظارت شوراها بر دستگاه‌های اجرایی را از جمله طرح‌های مهم کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان‌ها عنوان کرد و اضافه کرد: همچنین مسؤولیت حضور در مجلس و دفاع از طرح مدیریت یکپارچه‌ی شهری به عنوان مهمترین برنامه‌ی شورای عالی استان‌ها، بر عهده‌ی بنده و دو نفر دیگر از همکاران بوده است.

به گفته‌ی این نماینده‌ی استان فارس در شورای عالی استان‌ها، این شورا در سال اول ۱۲ جلسه رسمی برگزار کرده است.

** برنامه‌های شورای عالی استان‌ها در سال دوم اولویت‌بندی می‌شود

موسوی که در سال دوم فعالیت شوراها، به عنوان نایب رئیس شورای عالی استان‌ها انتخاب شده است اظهار امیدواری کرد که با توجه به تغییر ترکیب هیات رئیسه در سال دوم برنامه‌ها منسجم‌تر و هدفمندتر پیش برود.

وی تعیین ساختار تشکیلاتی، شرح وظایف بخش‌های مختلف و اصلاح قانون شوراها را ازجمله اولویت‌های شورای عالی استان‌ها در سال دوم عنوان کرد.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها در پایان طرح قانون شورای عالی استان‌ها را در صورت تصویب توفیق بزرگی دانست و اضافه کرد: همچنین در حوزه‌ی تأمین منابع مالی شوراها رایزنی‌های خوبی صورت گرفته است که پس از حصول نتیجه‌ی نهایی می‌تواند کار بزرگی برای نهاد شوراها در کشور تلقی شود.

انتهای پیام/ سجاد بنام