پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس گفت: بر اساس لایحه بودجه سال ۹۸ بودجه استان فارس در سال آینده نه تنها کاهشی نداشته است بلکه در تمام آمارها نسبت به سال قبل نشان دهنده افزایش است.

به گزارش ریواس جنوب، ساسان تاجگردون دوشنبه؛ در گفت و گو باایرنا افزود: در لایحه بودجه سال ۹۸ در بخش طرح های عمرانی ملی در استان فارس شاهد ابلاغ یک هزار و ۸۵ میلیارد تومان اعتبار به پروژه های ملی فعال در استان هستیم.

تاجگردون بیان کرد: بیش از ۱۵۸ طرح ملی در استان فارس مشمول بودجه عمرانی ملی هستند که در سال ۹۷ در مجموع بیش از ۸۴۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به این پروژه ها ابلاغ شد که بیش از ۸۰ درصد این مبلغ نیز تخصیص یافت و محقق شد.

وی اضافه کرد: در اعتبارات استانی نیز در سال ۹۷ نزدیک به ۶۱۳ میلیارد تومان است که در سال ۹۸ به ۶۳۲ میلیارد تومان افزایش یافته است که تمام این آمارها بر اساس بودجه سال ۹۷ و لایحه بودجه سال ۹۸ بوده که امکان دسترسی به این آمارها برای همه مردم فراهم است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس ادامه داد: در مجموع اعتبارات عمرانی استان فارس پس از استان های تهران و خوزستان است و هیچ کاهشی در بودجه استان فارس وجود ندارد.

او با اشاره به گزارش هایی که در فضای مجازی منتشر شده است گفت: سهم استان فارس در بودجه سال ۹۸ افزایش دارد و گزارشی که در فضای مجازی پخش شده صحت ندارد و هیچ گاه بودجه استان چهار هزار و ۲۰۰ میلیاردی تومان نبوده است.

تاجگردون افزود: برخی با استفاده از تحلیل های شخصی شایع کرده اند و بودجه استان فارس را در سال ۹۷ نزدیک به چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده اند که این بودجه اصلا صحت ندارد.

** پیشنهاد استانی شدن تخصیص یارانه نقدی در لایحه بودجه سال ۹۸

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس گفت: پیشنهاد تخصیص یارانه های نقدی به صورت استانی در لایحه بودجه ۹۸ توسط دولت به مجلس ارائه شد که براین اساس شورای برنامه ریزی استانی اجازه خواهد داشت که دهک های بالای جامعه را از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

تاجگردون اضافه کرد:در لایحه بودجه سال ۹۸ نیز دولت برای افزایش اختیارات استان ها این پیشنهاد را داده است که سهم یارانه نقدی استان ها به صورت مجزا برآورد شود و در اختیار شورای برنامه ریزی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: شورای برنامه ریزی استان نیز بر اساس اختیاراتی که قانون به این شورا پس از تصویب این لایحه در قالب لایحه بودجه سال ۹۸ خواهد داد می تواند با حذف سه دهک پرداخت یارانه نقدی، نقدینگی ذخیره شده از این صرفه جویی را به تولید، پروژه های ناتمام و اشتغال در آن استان اختصاص دهد.

سه شنبه ۴ دی ۹۷ طی جلسه علنی مجلس، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری لایحه بودجه سال ۹۸ را که شامل منابع عمومی و تخصصی بود و افزون بر ۴۷۸۶ هزار میلیارد ریال است تقدیم مجلس کرد.

پیشتر محمدباقرنوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از احتمال استانی شدن پرداخت یارانه های نقدی سخن گفته و افزوده بود: این تصمیم می‌تواند چراغ سبز دولت به حذف یارانه ‌بگیران برخوردار تلقی شود.

انتهای پیام/ سولماز حسینی