پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: در شرایط فعلی، تک نرخی کردن ارز بهترین راه برای حل مشکلات و خروج از بحران ارزی است.

 

به گزارش ریواس جنوب، به نقل از ایرنا، جمال رازقی، عصر یکشنبه در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی فارس در شیراز افزود: اضافه درآمد حاصل از این کار می تواند در جهت کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه هزینه شود.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار بانک مرکزی، قیمت خُرده فروشی لبنیات، برنج، گوشت مرغ، گوشت قرمز، قند و شکر، چای و روغن نباتی در پاییز امسال نسبت به پاییز سال ۹۶ به ترتیب ۶۶٫۴ درصد، ٢٤ درصد، ٦٤ درصد، ۵۱ درصد، ۳۹٫۲ درصد، ٢٣ درصد و ۴۳٫۹ درصد رشد داشته است در حالی که به تمام این اقلام ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص یافته است.

او اظهار داشت: حال سوال اینجاست که پس ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی که برای تامین کالاهای اساسی اختصاص یافته در کجا هزینه شده که شاهد رشد اینچنینی کالاهای اساسی بوده ایم؟

رازقی اضافه کرد: این آمارها نشان می دهد که ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی نه تنها کمکی به اقشار آسیب پذیر جامعه و بخش تولید کشور نکرده بلکه برای افرادی خاص رانت ایجاد کرده است.

وی گفت: در شرایط تحریم که بر تولید کننده و صادرکننده ما از خارج فشار وارد است، در داخل نیز به جای اینکه شاهد کاهش فشارها و رفع موانع باشیم، بیشتر شاهد تشدید فشارها و تنگ تر کردن حلقه فعالیت بخش خصوصی هستیم.

انتهای پیام /سولماز حسینی