پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اداره‌کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد زمینی وسیع ۲۶ هزار مترمربعی در مرکز شهر یاسوج را به قصد سرمایه‌گذاری و احداث یک مجتمع تجاری تفریحی، به پیمانکاری واگذار کرد که با توان ضعیف مالی و شعارهای فراوان، بعد از حدود ۱۷ ماه فقط ۵ درصد کار را انجام داده است؛ زمینی که تا سال قبل مدرسه‌ای بود برای تحصیل دانش‌آموزان اینک ابزاری برای اشغال پیاده‌رو و دردسرهای شهروندان یاسوجی تبدیل شده است؛ پیمانکار اوقاف می‌گوید اجناس گران شده است و مدیرکل اوقاف هم می‌گوید، پیاده‌روی شهر متعلق به اداره تحت امرش است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، ۲۴ مردادماه سال ۹۶ با حضور مسئولان کشوری سازمان اوقاف، کلنگی در زمین مدرسه‌ای موقوفه در میدان هفتم تیر یاسوج به زمین زده شد و سومین پروزه بزرگ‌ اوقاف کشور نام گرفت؛ نامی عریض و طویل و دهن‌پر‌کن با عنوان مجتمع تجاری، اداری، رفاهی، اقامتی و خدماتی خلیج فارس میدان هفتم تیر یاسوج؛ سرمایه‌گذار و پیمانکار بومی آن هم با کلی شعار و وعده وعید در حضور مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد قول داد که ۴۲ ماهه پروژه را تحویل دهد.

از آن زمان نزدیک به نیمی از آن گذشته است اما به جز یک گودبرداری ساده و خسارت‌آمیز، کاری در این پروژه نشد؛ پروژه‌ای که قرار بود ترافیک این شهر را حل کند و سه طبقه آن پارکینگ شود، ۱۷ ماه است که آجری روی آجر گذاشته نشد و فقط پیاده‌روهای مرکز شهر را اشغال کرده و مردم را به ستوه آورده است.

پروژه‌ای که قرار بود، سیمای شهر را در قلب آن زیبا کند، به نمای زشت و حلبی‌آباد تبدیل شده تا در کنار دیگر پروژه زخمی و کهنه مرکز شهر در اراضی تأمین اجتماعی و سرمایه‌گذاری شعاری سازمان اقتصادی کوثر، نه تنها به زیباسازی شهر کمکی نکنند بلکه عمل دردسر برای مردم و زشت شدن چهره و مبلمان شهر تورزیستی یاسوج شوند.

پیاده‌روهای اطراف میدان هفت تیز در قلب شهر یاسوج، در تسخیر این پروژه‌ها قرار گرفتند و به تازگی نیز مدیرکل اوقاف و امور خیریه این استان گفته است که زمین پیاده‌رو متعلق به این اداره‌کل است و شهروندان حقی برای استفاده از آن ندارند.

از مسئولانی که آن روز کلنگ این مجتمع را به زمین زدند نه شهردار دیگر شهردار است و نه استاندار و حتی رئیس شورای شهر هم تغییر کرده است اما این پروژه از جای خود تکان نخورده است.

در آن روز سهم آورده موقوفه در این سرمایه‌گذاری، ۲۱ میلیارد تومان و سهم آورده سرمایه گذار هم ۴۳ میلیارد تومان اعلام شد اما امروز پیمانکار می‌گوید که فکر نمی‌کردم اجناس گران شود و فکر می‌کردم با ۲۵ میلیادر تومان می‌توانم آن را تمام کنم اما اکنون با ۷۰ میلیارد تومان هم نمی‌شود آن را تمام کرد.

موضوعی که شهردار یاسوج در پاسخ او گفته است که اگر اجناس گران شدن، قیمت ملک و مغازه‌های شما هم چند برابر شده است.

موضوعی که در نهایت، جلسه‌ای با حضور مسئولان امر برای تعیین تکلیف آن برگزار شد و یک ماه به اداره‌کل اوقاف فرصت داده شد که یا کار را شروع کند و یا پیمانکارش را خلغ ید کند وفکری به حال مردم و دردسرهای شهروندان بکند.

فصلی‌نو نیز در گزارشی از این نشست نوشت؛ در ابتدای این جلسه مدیرکل دفتر امور شهری استان ضمن انتقاد از تعطیلی تکمیل و تجهیز این دو پروژه عمرانی مرکز شهر یاسوج گفت : دو پروژه مهم که با وعده های بسیار از طرف پیمانکاران کلنگ زنی شد اما در مجموع هر دو طرح ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی نداشته اند .

سید حسین کاظمی در ادامه گفت : ما نمی توانیم بدهکار کم کاری پیمانکارها باشیم از آنطرف با وعده مردم را در انتظار نگه داشته ایم و از طرف دیگر یک شهر را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده ایم اگر به دیوار زمین های مجاور این دو پروژه دقت کنید خواهید دید که صدمات فروانی دیده اند از هم اکنون باید بفکر ساخت یک دیوار حایل بود .

پیمانکار پروژه مجتمع تجاری خلیج فارس واقع در هفت تیر یاسوج نیز در این نشست ابراز کرد: زمانی که ما این قرارداد را منعقد کردیم فکر اینکه به یکبار قیمت اجناس و خدمات به این شدت افزایش پیدا کنند را نکرده بودم براورد ما برای اجرای این طرح ۲۵ میلیارد تومان بود اما اکنون با ۷۰ میلیارد هم این پروژه نهایی نخواهد شد .

شهردار یاسوج گفت : زمان عقد قرار داد باید به همه مسائل و معضلات پیش رو فکر کرد الان شما هم مغازه ای که پیش از این ۵۰ میلیون بود سه برابر هم نمی دهید اگر در آنجا ضرر کرده اید در اینده سود شما با توجه به افزایش بهای ملک چند برابر خواهد شد.

نستهن مقدم گفت : درخواست داریم قرارداد نهایی اوقاف امور خیریه و شهرداری را تحویل دهید از این بعد پی پیگر خواهم بود زمین هایی که در مرکز شهر هستند ترافیک و زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار می دهند ، این زمین در اختیار دانش آموزان بود درس می خواندند اما الان با کم کاری پیمانکار به یک معضل تبدیل شده است .

مقدم ادامه داد : الان بلاتکلیف ماندن این طرح اصلا به صلاح نیست و از این به بعد هم علیه اوقاف و امور خیریه و سرمایه گذار اقدام قانونی خواهیم کرد ، این پیاده رو حق مردم است که چند سال است اشغال شده و برای برطرف کردن معضل اوقاف هیچ قدمی بر نمی دارد .

حجت‌الاسلام نورالله جنتی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه نیز در پاسخ او گفت: در زمینه پارکینگ ما بیشترین همکاری را با شهرداری داشته ایم به نحوی که بیشترین بار ترافیکی روی دوش اوقاف است و در رابطه با این ملک هم زمین و پیاده روی مال اوقاف است و شهرداری حقی ندارد که در رابطه با پیاده رویی اظهار نظر کند .

احمد رضا خورشیدی، مدیرعامل سازمان نظام مهندسی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جلسه بیان کرد : من از روزی می ترسم که برخی از پروژه ها  آنقدر بمانند که بعدا برای ما یک اتفاق تاریخی شود ، باید برررسی شود فلسفه حضوری و مطالعاتی برخی از دوستان در این شهر چه بوده است.

احمد رضا خورشیدی گفت:  در این سالن  چندین مرتبه جلسه گرفته ایم اما نتیجه نگرفتیم خواهش داریم هر چه سریعتر این دو پروژه تعیین تکلیف شود ، همه ما مسئول هستیم حتما باید  مشکلات عدیده دامن گیر شود یک عده بازداشت شوند  تا به  نتیجه برسیم که اصلا مناسب نیست .

کیوان آشنا رئیس شورای شهر یاسوج گفت : باید قسمت هایی که در مجاورت ساختمان های دیگر تخریب شده است هر چه سریعتر اجرا شود ، جرثقیل مستقر در ملک هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود و اگر ساختمان های مجاور شکایتی مطرح کنند برخورد خواهد شد .

آشنا ادامه داد : قرار بود تا الان بخش زیادی از عملیات اجرایی انجام شده باشد اما پیشرفت فیزیکی این ساختمان به ۵ درصد نرسیده است آمده اند خاکبرداری کرده اند و به امان خدا رها کردند .

حسین کاظمی،مدیرکل امور شهری این استان نیز ادامه داد: هرگونه مشکلی برای مردم ایجاد یا کوچکترین خسارتی به منازل مسکونی اطراف این طرح وارد شود سرمایه گذار و مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد باید جوابگو باشند.

 

فرصت یک ماهه به اوقاف

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سرمایه گذار و مسئولان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یک ماه فرصت دارند نسبت به تعیین تکلیف این طرح شامل خاتمه پیمان یا ادامه اجرا اقدام کنند زیرا بحث مدیریت شهری و حقوق مردم مطرح است.

انتهای پیام/د