پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بخشدار فعلی مارگون که حکم او لغو شده و برای جانشین او هم حکم زده شد، این روزها در یک سناریوی از پیش تعیین شده می‌خواهد مخالفت با سخنرانی هدایت‌خواه را دستاویز بقایش در این مسئولیت کند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، علی ملکی بخشدار فعلی مارگون در شهرستان بویراحمد که صندلی بخشداری را از دست داده می‌بیند این روزها آخرین تلاش‌هایش را برای حفظ مسئولیتش انجام می‌دهد.

بخشدار مارگون

او این روزها که غلام‌محمد زارعی، نماینده فعلی بویراحمد نیز بر رفتن او اصرار دارد، قصد دارد با مقاومت در برابر سخنرانی ستار هدایت‌خواه رقیب دیرینه غلام‌محمد زارعی در روز ۲۲ بهمن ماه، دل برخی مخالفانش را به دست آورد و زارعی و سیاسیون اصلاح‌طلب را از این تصمیم خود منصرف کند.

اقدامی که دقیقا چند روز بعد از میثاق‌نامه سراسری برای وحدت و همدلی، نقض آشکار یک تعهد اخلاقی و اداری است که خیلی‌ها برای ان وقت و انرژی و هزینه داده‌اند.

بخشدار فعلی مارگون معتقد است سخنرانی هدایت‌خواه به اعتماد مردم لطمه می‌زند و حضور مردم را در راهپیمایی ۲۲ بهمن کم‌رنگ می‌کند اما این حرف او یک بهانه بیش نیست و در روزهایی که همه از همدلی و آرامش حرف می‌زنند، مصداقی برای انشقاق و ایجاد حاشیه و تنش برای ماندگاری یک صندلی مدیریتی است.

هدایت‌خواه هر چه باشد یک چهره ملی است و اتفاقا سخنرانی او می‌تواند به فضای همدلی کمک کند همان‌گونه که افراد موثر دیگری از مناطق مختلف جغرافیایی و سیاسی در شهرستان‌های این استان سخنرانی می‌کنند و این کار خوبی است؛ شرایط کشور اصلا به گونه‌ای نیست که بخواهیم چپ و راست و بالا و پایین کنیم.

سوالی که اینجا مطرح است این بوده که آقای ملکی واقعا نگران مردم و صفوف راهپیمایان است یا ممانعت از لغو حکمش از سوی استاندار؟ هر چند گفته می‌شود این یک جنگ زرگری است و مخالفت واقعی در کار نیست و صرفا یک ژست رسانه‌ای است.

اطلاعات موثق حاکی از این است که حکم بخشداری برای احسان دانشی صادر شده است و بعد از دهه فجر این حکم رسانه‌ای و مراسم معارفه او برگزار می‌شود اما تلاش‌های زیادی برای لغو این تصمیم استاندار کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

علی‌رغم همه انتقاداتی که بر عملکرد احسان دانشی و ضعف‌های او وجود دارد اما موضوعاتی که این روزها در ادامه سناریوی لغو حکم بخشداری او در مارگون مطرح هست، یک بی‌انصافی در مورد اوست.

دانشی یک چهره فرهنگی و طنزپرداز است که با هنرمندی‌هایش در تلویزیون دنا و چند فیلم سینمایی بسیاری را خندانده و قدم‌هایی را برای ارتقای فرهنگ این دیار برداشته است؛ موضوعی که اکنون شوخی معنادارش در روز ثبت‌نام برای شورای شهر یاسوج را بر سر او می‌کوبند.

دانشی در آن روز با همان روحیه طنزی که دارد، هدف از ثبت‌نامش برای عضویت در شورای شهر را افزایش حقوق عنوان کرد تا به این شیوه حرفش را به مردم بزند؛ او هرگز برای این رقابت سیاسی جدی نبود و هیچ تبلیغاتی هم نداشت.

نکته دیگری که دانشی را بخاطر آن برای بخشداری مارگون مناسب نمی‌دانند، مسئولیت او در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد برای بخشداری پاتاوه است؛ واقعیت آن است که حکم بخشداری احسان دانشی را در پاتاوه، سید موسی خادمی، استاندار دولت روحانی امضا کرده است.

این در حالی است که سیاست دولت اعتدالگرای روحانی هرگز حذف نیروهای کارآمد با هر گرایش و تفکری نبوده و این هرگز دلیل معقولی برای حذف دانشی نخواهد بود.

دانشی چند سال بخشدار پاتاوه بود و به ندرت شهروندی از پاتاوه باشد که او را به یک چهره صرفا سیاسی بشناسند؛ رویکرد مردمی و پیگیری امورات مردم با چاشنی رایزنی و چانه‌زنی، در دوران مسئولیت بخشداری او ویژگی خاص او بود واکنون نیز بخش زیادی از بدنه مردمی خواهان حضور او در مارگون هستند و این نکته را نیز به گوش شخص استاندار رساندند.

دانشی مسئولیت‌های مهمی چون، قائم مقام سازمان ملی جوانان کهگیلویه و بویراحمد، مسئول ساماندهی تشکل های غیردولتی، دبیرکل اولین NGO ( سازمان مردم نهاد) و مشاور عالی جوانان در کمیسیون مشاوره و شورای عالی جوانان در حوزه ازدواج با عضویت ۹ وزیر و به ریاست خاتمی و همچنین بخشداری پاتاوه را در کارنامه دارد.

با این وجود باید گفت اگر به هر دلیلی بخشدار مارگون باید تغییر کند، تصمیم استاندار کهگیلویه و بویراحمد و فرماندار بویراحمد برای جانشین او، تصمیم درستی بوده است و قطعا این انتخاب بدون منطق و پشتوانه نبوده که اکنون با این حواشی، متزلزل شود.

انتهای پیام/ بهنام- کریمی