پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کارهایی که برای رفع تکلیف در کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد انجام می‌شوند، کم نیستند اما برخی کارها به معنای واقعی هدردادن بیت‌المال هستند؛ نمایشگاه دستاوردهای انقلاب در این استان نیز بیش از آنچه خدمات انقلاب ۵۷ ایران را به نسل جدید نشان دهد، بارانی از بنرهایی بود که برای مدیران و کارشناسان روابط عمومی ادارات بارید.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در مصلی امام خمینی (ره)، امروز تقریبا بدون دستاورد قابل توجهی به پایان رسید.

ادارات مختلف در استان کهگیلویه و بویراحمد، غرفه‌هایی را برای نشان دادن دستاوردهای خود در این ۴۰ سال اشغال کردند و همان کارهای روتین و روزمره خود را به عنوان دستاورد ارائه کردند.

غرفه‌ها بیشتر بنر بود و بروشور؛ بنرهایی که هر متر آن ۲۵ تا ۸۰ هزار تومان به پای بیت‌المال آب خورد و با یک حساب سر انگشتی می‌شود گفت هزاران متر بنر در این نمایشگاه هدر رفت که اصلا نیاز نبود.

هزینه‌های اسپیس و برق و گاز و سایر هزینه‌ها را که به این نمایشگاه اضافه کنیم، با اطمینان بیشتری می‌شود نوشت که این نمایشگاه با این هزینه، باید دستاوردهای بهتری را نشان می‌داد.

بدتر از آن اینکه استقبال از این نمایشگاه به حدی ضعیف بود که به جز کارمندان و کارشناسان حوزه روابط عمومی و برخی حوزه های خاص ادارات، کمتر مشاهده شد که مردم از این نمایشگاه بازدیدی داشته باشند.

معلوم بود می‌خواهند کاری را فقط انجام داده باشند چرا که انقلاب اسلامی واقعا دستاوردهای بسیار بهتری از آنچه در این نمایشگاه ارائه شده، دارد و متولیان به درستی توجیه نشده بودند.

اینکه بانک‌ها بیایند و پرچم‌های تبلیغی خود را در یک غرفه به نمایش بگذارند، اینکه فلان دستگاه بروشور عملکرد مدیرش را بگذارد، اینکه فلان تراکت آموزشی در غرفه‌ها گذاشته شود، این‌ها هیچ‌کدام دستاورد‌هایی نیستند که مورد انتظار مردم و نسل سوم و چهارم انقلاب باشند.

اینکه فلان دستگاه ماکت هواپیما را به نمایش بگذارد، اینکه فلان دستگاه چند لباس محلی را به نمایشگاه بیاورد، کار شاقی نبوده که این همه هزینه برای آن بشود.

بسیاری از آنچه تحت عنوان دستاورد در این نمایشگاه پرهزینه به معرض دید مردم گذاشته شد، نه تنها دستاورد نبودند بلکه وظایف عادی یک دستگاه است که انتساب آنها به دستاوردهای انقلاب به نوعی کوچک کردن انقلاب مردمی و شکوهمند مردم ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ است.

اگر ما در این نمایشگاه ضعیف عمل کردیم هرگز نباید آن را به پای انقلابی گذاشت که در بسیاری از عرصه‌ها، حرف برای گفتن دارد.

این نکته را نیز باید اشاره کرد که غرفه های مربوط به حوزه دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی نمایش پررنگ تری داشتند و از سطح بالاتری برخوردار بودند.

وقتی ما چند لوله و شیر آب، چند قطعه خودرو برای آموزش‌های تعمیراتی، لیست مراکز آموزش عالی، چند تابلوی راهنمایی و رانندگی، بروشوری از تعداد دانشجویان فلان دانشگاه، یک دستگاه فشارخون، چند کتاب و موارد متعدد دیگری از این دست را که در واقع رسالت‌های ذاتی و ابتدایی یک اداره و دستگاه عریض و طویلی است که از حقوق تا انرژی برای آن هزینه می‌شود، به نمایش می گذاریم باید بپذیریم که این‌ها نیازی به برگزاری نمایشگاه و هزینه مجدد نداشت و راه‌های بهتری برای گفتن این خدمات و عملکرد به مردم وجود دارد.

دستاوردهای افتخارآمیز انقلاب در حوزه‌های علمی از جمله سلول‌های بنیادین، پتروشیمی و نفت و تأسیسات نیز قابل ارائه نبود و نهایتا با بنر و بروشور باید معرفی می‌شدند که روش‌های بهتری بود و اگر این نمایشگاه برگزار نمی‌شد، ظلمی به انقلاب و خدمات آن نمی‌شد و حداقل سود آن هم این بود که صدها میلیون تومان از بیت‌المال، هدر نمی‌رفت.

این هزینه‌ها اگر در جای خودش هزینه شوند، بدون شک به شکل بهتری دستاوردهای نظام اسلامی و ۴۰ سال فعالیت انقلاب اسلامی را به تصویر می‌کشند.

بهترین حرف را آیت‌الله ملک‌حسینی زد که تلویحا گفته بود، بد دفاع کردن از شدیدترین حملات به بنیان انقلاب خطرناک‌تر است لذا در یک فضای عقلانی و واقع‌بینانه خدمات را بگویید و به شبهات و نقاط ضعف پاسخ دهید.

مردم می‌گویند آیا اگر یک نظام دیگری روی کار بود همین کارها را نمی‌کرد؟

لذا دستاوردهای بهتری و روش‌های موثرتری برای نشان دادن پویایی نظام اسلامی وجود دارد و ضعف‌های این نمایشگاه هرگز به معنی نبود دستاوردهای قابل ملاحظه نیست.

ریواس جنوب به حرمت زحماتی که کارکنان کم‌ادعای روابط عمومی و پشتیبانی ادارات در این مدت برای برگزاری بهتر این نمایشگاه شبانه‌روزی متحمل شدند، انتشار این گزارش را به روز اختتامیه این نمایشگاه موکول کرد.

هدف از این نوشتار، زیر سوال بردن خدمات و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران نیست، بلکه خروجی بهتر از حیث نحوه نمایش این دستاوردها به تناسب هزینه‌ای است که از بیت‌المال می‌کنیم.

انتهای پیام/بنام-ک