پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به افزایش عوارض ساختمان از سال آینده در این کلانشهر، به فعالان عرصه ساخت و ساز و شهروندان توصیه کرد از فرصت تخفیف عوارض پیش‌بینی شده برای امسال استفاده کنند.

 

به گزارش ریواس جنوب، به نقل از ایسنا منطقه، محمدهادی هاشمپور سه شنبه ۲۳ بهمن در جمع خبرنگاران گفت: براساس مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص قیمت منطقه بندی مبنای محاسبه عوارض ساختمانی، هزینه صدور پروانه ساختمان سال ۹۸ در این کلانشهر افزایش خواهد یافت.

او توضیح داد: براساس مصوبه شورای شهر قیمت منطقه بندی ملاک عمل محاسبات عوارض، قیمت فروش هر مترمربع زمین ( B )، قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان (BP ) و قیمت هر مترمربع خدمات تجاری ملاک عمل شهرداری شیراز در سال ۱۳۹۸ تغییر کرده که برابر تبصره ۱ ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده در جراید محلی منتشر شده است.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به مصوبه کاهش ۲۰ درصدی عوارض ساختمانی در شیراز تا پایان امسال، گفت: با توجه به احتمال کاهش تخفیفات عوارض ساختمانی و افزایش چشمگیر قیمت منطقه بندی مبنای محاسبه عوارض ساختمانی در سال آینده، پیش بینی می‌شود روزهای پرتراکمی را از نظر حجم مراجعات شهروندان برای استفاده از مصوبه تشویقی در ایام پایانی سال شاهد باشیم.

وی به مودیان و فعالان صنعت ساختمان توصیه کرد که اگر به دنبال اخذ مجوز و صدور پروانه ساختمانی هستند، هرچه سریعتر به شهرداری مراجعه کرده و کار را به روزهای پایانی امسال موکول نکنند.

هاشم پور  با تاکید بر این که هر چه مبالغ عوارض پرداختی بالاتر باشد درصد کاهش عوارض ساختمانی نیز بصورت پلکانی افزایش خواهد داشت، گفت: با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز، تمام مودیانی که عوارض ساختمانی خود را بصورت ۱۰۰ درصد نقدی تا پایان سال جاری پرداخت کنند از کاهش ۲۰ درصدی عوارض ساختمانی برخوردار خواهند شد .

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به مصوبه لایحه صدور کارت اوراق بستانکاری با نرخ ۲۳ درصد اشاره و تصریح کرد: در راستای تأمین مالی پروژه‌های شهری و همچنین رونق بخشیدن به بازارمسکن شهرداری شیراز نسبت به توزیع “کارت اوراق بستانکاری” ویژه پرداخت عوارض و هزینه خدمات شهرداری اقدام کرده است.

وی در مورد نحوه استفاده از کارت اوراق بستانکاری گفت: این کارت صرفاً برای پرداخت عوارض، صدور پروانه و هزینه خدمات رسانی در نظر گرفته شده است .

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در خصوص اهداف این مصوبه، گفت: افزایش نقدینگی، رونق بازار مسکن شهر شیراز، جلب اطمینان بستانکاران از دریافت مطالبات، تملک سریعتر املاک مورد مسیر از اهداف مصوبه صدور کارت اوراق بستانکاری (تشویقی) است که در نهایت منجر به افزایش تقاضا برای صدور پروانه و در نهایت رونق ساخت و ساز خواهد شد .

هاشمپور با قدردانی از همراهی شورای اسلامی شهر شیراز در تصویب لوایح تشویقی، افزود: مصوبات مذکور در راستای تامین منابع مالی شهرداری شیراز، در شرایط رکود بازار مسکن و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور می تواند برای پرداخت مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی راهگشا باشد .

انتهای پیام/ سولماز حسینی