پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده مردم شیراز در مجلس می‌گوید یک سیاست کلان در راستای تضعیف نهادهای مردمی از جمله شوراهای اسلامی و مجلس در حال فعالیت هستند.

 به گزارش ریواس جنوب، بهرام پارسایی پیش از ظهر امروز پنجشنبه در سیزدهمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس، با اظهار تأسف نسبت به برخی موضع‌گیری‌ها در مقابل شوراها، تصریح کرد: متأسفانه باید بگویم که یک سیاست کلانی در راستای تضعیف نهادهای مردمی در حال فعالیت است و طرح پیشنهاداتی همچون انحلال شوراهای اسلامی نیز یکی از مصادیق عدم التزام برخی به اصل جمهوریت نظام است.

نماینده مردم شیراز در مجلس، افزود: یک نمونه‌ی دیگر از فشار به نهادهای مردمی، ممانعت اخیر برخی مقامات و صاحبان تریبون از سخنرانی رئیس مجلسی است که حضرت امام (ره) آن را در رأس امور می‌دانستند.

** دفاع من از حاجتی، دفاع از کلیت شورا و حرمت رأی مردم بود

پارسایی همچنین در واکنش به برخی اظهارات اعضای شورای اسلامی استان در ماجرای بازگشت عضو شورای شهر شیراز، تلاش‌های خود را در راستای دفاع از کلیت شوراها دانست و اظهار داشت: البته لازم است بگویم که دفاع من نه از شخص آقای حاجتی بلکه از رأی مردم و جلوگیری از روند تضعیف نهاد مردمی شورا بود؛ ضمن اینکه یقیناً اگر اتهام آقای حاجتی یک دلیل متقن مانند فساد مالی بود به هیچ قیمتی از او دفاع نمی‌کردیم.

وی یادآوری کرد که در زمان تأیید صلاحیت‌های شوراها نیز به عنوان یک عضو هیأت نظارت تمام تلاش خود را به کار بسته بود تا هیچگونه رد صلاحیت سلیقه‌ای در این خصوص اعمال نشود.

** انتظار ما از خود اعضای شورای شهر شیراز بیشتر بود

نماینده مردم شیراز در مجلس در عین حال با گلایه از برخی از اعضای شورای شهر شیراز، تصریح کرد: انتظار من از دوستان و خود اعضای محترم شورا در این ماجرا فراتر از این بود چرا که دفاع از همکاران شورایی، صیانت از جایگاه کلیت شورا محسوب می‌شود؛ هرچند در همینجا لازم می‌دانم از چند نفر از اعضا ازجمله آقای دکتر موسوی تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

** اعضای شورا را رقیب خود نمی‌دانیم

پارسایی در واکنش به برخی انتقادات اعضای شورای استان در زمینه‌ی رفتار ضعیف مسؤولان در زمینه مشکلات این نهاد مردمی، تأکید کرد: من به عنوان نماینده مردم در مجلس، هرگز اعضای شورا را رقیب خود نمی‌دانم و با توجه به تجربه‌ی مشترکی که به عنوان عضو هر دو نهاد دارم معتقدم تقویت جایگاه شورا، تقویت مجلس را در پی دارد.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس، با بیان اینکه برخی از قوانین ما ازجمله در حوزه‌ی شوراها، نیاز به بازنگری جدی دارند، گفت: ما در مجلس از همه‌ی مصوبات در راستای حمایت از شورها تمام قد حمایت خواهیم کرد؛ ضمن اینکه آقای دکتر موسوی به عنوان نماینده فارس در شورای عالی و نماینده پارلمانی شورای عالی استان‌ها در مجلس، تمام قد پیگیر احیای جایگاه شوراها و همچنین اصلاح قوانین و تقویت بودجه‌ی شوراها هستند که جای امیدواری دارد.

** درباره مشکلات مردم نمی‌توانیم سر خود را زیر برف کنیم!

پارسایی در خصوص طرح برخی مشکلات از سوی نمایندگان شهرستان‌های فارس در شورای اسلامی استان، تصریح کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند در خصوص مسائل مردم به هر مصلحت و منفعتی سر خود را زیر برف کند و اگر کسی وضعیت نامطلوب فعلی مردم را انکار کند حقیقت را کتمان کرده است.

وی در عین حال اذعان کرد: اگرچه که بر اساس یک عُرف معمول ما پاسخگوی همه‌ی حوزه‌ها هستیم اما واقعیت آن است که به اندازه‌ای که در افکار عمومی مسؤولیت بر عهده‌ی نمایندگان مجلس تعریف می‌شود، اختیار در ید قدرت ما نیست و بسیاری از مشکلات مربوط به قوای دیگر است.

** برخی کم‌کاری‌های مدیران استان قابل پذیرش نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس با انتقاد از برخی از مدیران شهرستانی و استانی، بیان داشت: ما گاهی با تلاش و پیگیری زیاد در مجلس امتیازاتی از دولت برای برخی بخش‌های خاص در استان می‌گیریم اما متأسفانه مدیر مربوطه با کم‌کاری پیگیری نمی‌کند و این موضوع در شرایط فعلی استان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

به اعتقاد نماینده مردم شیراز در مجلس، بخش زیادی از مشکلات ازجمله ناکارآمدی برخی از مدیران استان، ناشی از ضعف برخی قوانین، عدم اجرای قانون یا ضعف نظارت بر آن است.

عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: با تمام این تفاسیر، ما در شرایط فشارهای شدید سیاسی و اقتصادی موظف به کاشتن بذر امید در بین مردم هستیم و باور دارم که اگر خلاقیت و جسارت کافی در مدیریت ملی و محلی وجود داشته باشد، می‌توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

** در خصوص اشتغالزایی امید بستن به دولت، بی‌نتیجه است

وی در خصوص وضعیت بیکاری در استان فارس، تأکید کرد: به اعتقاد من به دلیل کسری بودجه و مشکلات اقتصادی، برای اشتغالزایی اگر امیدمان به دولت باشد به جایی نخواهیم رسید؛ بلکه لازم است در راستای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اقدام کنیم و با رفع موانع این مسأله را به‌طور ریشه‌ای حل کنیم در غیر این صورت نخواهیم توانست چالش‌های بزرگ بیکاری را برطرف کنیم.

** اولین اقدام قابل تحسین استاندار جدید فارس

نماینده مردم شیراز در مجلس در پایان با اظهار خرسندی از انتخاب استاندار جدید فارس، خاطرنشان کرد: اولین اقدام قابل تحسین آقای رحیمی، حمایت قاطع از حضور معاون اول رئیس جمهور و برگزاری سخنرانی وی بود که خوشبختانه بدون هیچ مشکلی انجام شد و به نوعی نشان از اقتدار استاندار جدید فارس او بود. 

انتهای پیام/ سجاد بنام