پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه طرح مطالعاتی سد آبریز در حال اتمام است اظهار داشت: با پیشرفتی که تاکنون حاصل شده پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۸ مطالعات این پروژه توسط شرکت مشاور به اتمام برسد و در سال ۹۹ کار ساخت سد توسط شرکت توسعه منابع آب و نیرو انجام شود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد، علی داودی مهر، افزود: تامین آب شرب مراکز جمعیتی پایین دست حدود ۱۰ میلیون متر مکعب، تامین آب صنعت به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب، تولید برق به میزان ۶۲ مگاوات ساعت، تنظیم آب زیست محیطی و … را از دیگر اهداف این طرح عظیم عنوان کرد .

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد که به همراه بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران از خاستگاه سد آبریز دهدشت بازدید می‌کرد،  افزود: با توجه به وضعیت اشتغال در کشور و معضل بیکاری که به عنوان سیاه ترین پدیده اقتصادی از آن یاد می شود، در صورت ساخت سد آبریز، اشتغال زایی برای حدود ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به وجود می آید که امیدوارم با تلاش و تخصصی که شرکت منابع آب و نیرو در ساخت سدهای عظیم دارد در کمترین زمان ممکن این معضل نیز حل گردد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجراي طرحي شامل يك مخزن ذخيره و همچنين سيستم انتقال آب براي تامين نياز منطقه دهدشت و چرام، امري ضروري است که انتقال آب از مخزن سد به نيروگاه بايستي به گونه‌اي باشد كه هم بتواند بخشي از آب را به نيروگاه منتقل نموده و هم بخشي را براي سامانه دهدشت هدايت نمايد.

وی گفت: حجم مخرن ۱۳۵ میلیون متر مکعب با ارتفاع ۱۵۰ متر و طول سامانه انتقال۲۰ کیلومتر می باشد و تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب را نیز می تواند در طول سال ذخیره نماید که سامانه انتقال آن به صورت ثقلی و تلفیقی از تونل و سیفون و خط لوله است که مجموع تونل های انتقال آب حدود ۱۱كيلومترمی باشد.

داودی مهر ادامه داد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و لزوم جذب جاذبه های گردشگری و توریستی، طرح مطالعاتی جامعی در دستور کار قرار گرفت و به نظر می رسد با توجه به قرار گرفتن در مسیر ارتباطی اصفهان به خوزستان از مسیر پاتاوه به دهدشت، رونق گردشگردی را در این مناطق شاهد باشیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در واقع هدف از این بازدید مشترک که با حضور مهندس بهروز مرادی مدیر عامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران انجام گرفت، تهیه اسناد مناقصه مربوط به زیر ساخت های سد از جمله جاده دسترسی، تعیین سایت مناسب و تجهیز اولیه کارگاه سد آبریز بود که این مهم حاصل جمع بندی و حضور استاندار، مدیران آب کشور و نماینده مردم شریف کهگیلویه بزرگ در مجلس شورای اسلامی بود و ضمنا مقدمه ای برای سفر و حضور سایر مقامات عالی بخش آب کشور و استاندار به عنوان نماینده دولت در آینده ای نزدیک در طرح ها و پروژه های آبی استان خواهد بود.

گفتنی است: در ابتدا شرکت آب منطقه ای استان به عنوان کارفرما مشغول مطالعات این سد بود که به دلایل خاصی کارفرما تغییر کرد و هم اکنون شرکت توسعه منابع آب و نیرو در حال انجام این مطالعات است.

داوودی مهر گفت: آبیاری ۲۰ هزار هکتار از اراضی کهگیلویه و چرام از اهداف اولیه سد آبریز می باشد.

این سد در ۴۰ کیلومتری دهدشت در مسیر جاده اصفهان به خوزستان (پاتاوه به دهدشت) در نزدیکی لوداب روی یکی از سرشاخه‌های رود مارون احداث می‌شود.

انتهای پیام/د