پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان فارس با بیان اینکه این استان رکورد دار افت سطح آب چاههای مناطق روستایی است، گفت: تداوم خشکسالی و کم آبی به ویژه در مناطق روستایی تامین آب روستاها را با مشکل مواجه کرده است.

 

به گزارش ریواس جنوب، به نقل از  ایرنا، علی بوستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: عمیق ترین چاه تامین آب روستایی کشور در شهرستان جهرم به ژرفای ۵۲۰ متر در حال بهره برداری است ، این سطح افت آب در همه سالهای گذشته در استان فارس سابقه نداشته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان فارس در ادامه بر لزوم مصرف بهینه و صرفه جویی بیشتر تاکید کرد و با اشاره به بارندگی های اخیر گفت: این بارندگی ها نباید ملاکی برای ترمیم اثرات خشکسالی قرار گیرد ، حجم خسارت های ناشی از خشکسالی در استان فارس کم سابقه و بسیار زیاد است.

بوستانی با بیان اینکه ۶۸۴ روستای استان فارس در شرایط بحرانی تامین آب قرار دارند گفت : اکنون ۶۸۰ روستا با استفاده از تانکرهای سیار آبرسانی می شوند.

وی جمعیت تحت پوشش روستایی بهره مند از آب شرب را یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: تکلیف قانونی برای شرکت آبفا روستایی آبرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت است اما اگر آبادی و روستایی در مسیر خطوط انتقال کمتر از هم جمعیت داشته باشند آبرسانی می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه شاخص بهره مندی استان فارس از آب آشامیدنی از میانگین کشوری بالاتر است افزود: بیش از ۶۸۰ روستا از طریق تانکر از نعمت آب بهره مند می شوند و ۴۲۵ هزار فقره انشعاب در استان فارس وجود دارد و حدود ۲۰ هزار کیلومتر خط انتقال و توزیع در حال اجرا است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان فارس همچنین گفت: قیمت تمام شده یک متر مکعب آب ۱۴۶۸ تومان و قیمت فروش هر متر مکعب ۳۲۰ تومان است تفاوت این قیمت ها را دولت به روستاها یارانه می دهد.

این مقام مسئول به طرح های دهه فجر امسال هم اشاره کرد و افزود: در دهه فجر ۶۱ روستا با بیش از ۱۰هزار ۱۰۰ خانوار و با هزینه ۲۵۶ میلیارد ریال از نعمت آب شرب بهره مند شدند.

انتهای پیام /سولماز حسینی