پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در قلعه‌رئیسی گفت که همه به “جز ما” پشت رئیس کل دادگستری در مبارزه با فساد را خالی کردند! حرفی که از چند زاویه قابل تحلیل است و به نظر می‌رسد شیخ پناهی برای تعریف و تمجید از تشکیلات تحت مدیریتش، دست به یک دفاع بد از رئیس‌کل دادگستری زد که جو همدلی این روزهای استان را تحت‌الشعاع می‌برد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، شیخ پناهی که در این سال‌ها صحبت‌ها و مواضع جنجالی او در کهگیلویه و بویراحمد کم نبودند، این بار نیز در موضعی عجیب گفته است که آقای مزارعی اخیرا در راه مبارزه با فساد قدم گذاشتند اما به جز ائمه جمعه، همه –مردم و مقامات– پشت او را خالی کردند- تا او تنها بماند-.

این اظهارنظر قبل از آنکه در حمایت از رئیس کل دادگستری این استان باشد، در تعریف و تمجید خود پناهی و تشکیلاتش بوده است و بیان آن به هیچ‌عنوان در راستای وحدت و همدلی در بین مسئولان و مقامات اجرایی و قضایی نبوده است.

روز یازدهم بهمن ماه در کهگیلویه و بویراحمد، همایشی با حضور همه تأثیرگزاران در تصمیم‌گیری‌های خرد و کلان، رسمی و غیررسمی این استان تحت عنوان همایش همدلی برگزار شد و در آنجا همه برای ایجاد آرامش و وحدت و همدلی هم‌قسم شدند.

درست است که در آن همایش شخص رئیس کل دادگستری حضور نداشت و این غیبت تعبیر و تفسیرهایی می‌تواند داشته باشد اما نمایند‌ه‌ی حجت‌الاسلام غلام‌رضا مزارعی در جلسه بود و پیام وی نیز از زبان او در این همایش قرائت شد لذا می‌توان گفت که راه مزارعی و تشکیلات قضایی از راه وحدت و همدلی سایر مقامات و دستگاه‌ها جدا نیست.

در آن همایش، نماینده دستگاه قضا، کسی بود که در همه این سال‌ها بار اصلی به دوشش او بوده و جدیدا نیز همپا و همدوش رئیس کل دادگستری برای ایجاد امنیت و آرامش تلاش می‌کند؛ او شخصی نیست جز مهرداد کرمی در دادستانی مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد که ارتباطات اجتماعی و مردمی دادگستری در این استان بیش از هر کسی در نگاه و رویکرد مدیریتی او عملیاتی شده است.

لذا دادگستری در آن همایش غایب نبوده و اگر حجت‌الاسلام مزارعی نیامدند اما نماینده و فرستاده او بود و نباید این غیبت را عاملی برای انشقاق‌ها و جدایی مسیر و اهداف توسعه این استان تعبیر کرد.

کاری که امروز در قلعه‌رئیسی از زبان شخصی بیان شد که رساترین و آزادترین تریبون این استان را به دست دارد و می‌تواند آن را به عامل وحدت و همدلی مسئولان و امید مردم تبدیل کند.

آیا همایش همدلی برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد برای حمایت از فساد بود؟ قطعا نبود و انتقادات و شاید درخواست‌هایی که از دادگستری در آن همایش شده است برای  همراهی بیشتر هر سه قوا در راه توسعه یک استان و حمایت از سرمایه‌گذاری و آبادانی آن بود نه حمایت از فساد و رانت!

حجت‌الاسلام پناهی شاید برای آنکه از امام جمعه و عملکرد خودش که منتقدین زیادی هم دارد، دفاع کند این حرف را زده است اما شاید توجه نکرده است که این حرف او موجب شکست هدف مقدسی می‌شود که این روزها برای تحقق آن در کهگیلویه و بویراحمد با محوریت سپاه پاسداران در حال انجام است.

او گفته است فقط ما از رئیس کل دادگستری و مبارزه با فساد حمایت کردیم و می‌کنیم و بقیه پشت او را خالی کردند! اما آیا واقعا اینگونه است و اگر کارنامه امام جمعه و دفتر و دستک اداری آنان در مبارزه با فساد، روشن و موفق است آیا فقط آنها هستند که برای مبارزه با فساد تلاش می‌کنند؟

شاید هم رئیس شورای سیاست‌گزاری ائمه جمعه برای دفاع از دادگستری این حرف را زده است اما باید به این نکته توجه شود که وقتی گفته می‌شود، همه پشت مزارعی را خالی کردند، یعنی اینکه او راهی را متفاوت از همه می‌رود ولی مگر می‌شود همه در یک استان، یک طرف باشند و یک نفر هم یک طرف دیگر!

مبارزه با فساد و رانت یکی از ابتدایی‌ترین اصول در یک نظام اسلامی است و اگر چه مانور دادن و جدیت رئیس‌کل دادگستری در این حوزه  قابل تقدیر است و باید حمایت شود اما مگر می‌شود گفت فقط یک نفر در این استان ۱۰۰ درصد شیعه، خواستار مبارزه با فساد است و بقیه همگی مخالف او هستند؟

این دفاع بد از رئیس کل دادگستری بدون شک به نفع او و اهداف بزرگی که روز اول در این استان شعارش را داده بود، نیست و حاج‌آقا پناهی دفاع بدی از حاج‌آقا مزارعی کرده است.

مبارزه با فساد قطعا هزینه دارد و راه کم‌طرفداری است اما اینکه بگوییم، رئیس کل دادگستری در این راه تنها است، ظلمی به او و نظام اسلامی است و اگر اینگونه باشد و فساد در بین مسئولان اجرایی، مذهبی، نظامی، امنیتی و همه مسئولان این نظام محبوبیت بیشتری تا مبارزه با آن دارد باید فاتحه آن را بخوانیم که البته اینگونه نیست.

اگر مبارزه با فساد جدی است –که هست– باید همه عوامل اثرگزار و مقامات و مسئولان در قوای مختلف برای اجرای آن هم‌قسم و همراه شوند و اگر فقط دادگستری یک‌تنه بخواهد آن را اجرا کند، موفق نخواهد شد.

اگر حجت‌الاسلام مزارعی در راه مبارزه با فساد، ظلم و رانت و دزدی در کهگیلویه و بویراحمد تنها باشد شاید همان‌طور که خود گفته است عمامه‌اش را کفنش کنند اما او یک شخص است و برای موفقیت پایدار و مستمر نیازمند یک عزم همگانی در بین مسئولان هر سه قوا و یک خواست عمومی از سوی مردم هستیم.

————————-

یادداشت از کریم بنام

————————-

انتهای پیام/ک-ب