پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز معتقد است گرایش شهروندان شیراز به تفریح و شادی، یک فرصت است و باید به بهترین شکل ممکن بهره‌وری شود.

 به گزارش ریواس جنوب، ابراهیم گشتاسبی‌راد در حاشیه‌ی بازدید مدیران و کارشناسان حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری از پارک کوهستانی دراک، اظهار داشت: اگر در گرایش شیرازی‌ها به شادی و تفریح تهدیدی هم وجود داشته باشد، باید با تدبیر به فرصت تبدیل شود.

وی با بیان اینکه هیچ شهری به اندازه شیراز غذاخوری و اغذیه‌فروشی ندارد، افزود: این موضوع به عنوان یک نمونه می‌بایست به مثابه یک فرصت بسیار خوب برای اشتغالزایی گردشگری و ایجاد نشاط به کار برده شود.

گشتاسبی‌راد با اشاره به ظرفیت‌های کم‌نظیر پارک کوهستانی دراک، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من همین‌که فضایی ایجاد کنیم تا شهروندان از طبیعت بکری همچون این پارک کوهستانی بزرگ استفاده کنند، خود کاری فرهنگی محسوب می‌شود.

این مقام ارشد فرهنگی در شهرداری شیراز در ادامه با اشاره به فرهنگ رفتار شهروندان با محیط زیست، تصریح کرد: واقعیت این است که فرهنگ دینی ما به خوبی انتقال پیدا نکرده و همین موضوع باعث شده برخی به اشتباه تصور کنند دین برای حقوق حیوانات، درختان و به طور کلی محیط زیست احترامی قائل نیست.

وی اضافه کرد: خوب است بدانیم از جمله بهترین آیات قرآن کریم در خصوص محیط زیست و احترام به آن است که متأسفانه ما این فرهنگ دینی را به خوبی انتشار نداده‌ایم.

گشتاسبی‌راد همچنین در خصوص نحوه‌ی مواجهه با ناهنجاری‌های اجتماعی و رفتارهای ناپسند با محیط زیست، با بیان اینکه برخورد با آسیب به کاهش آسیب منجر نمی‌شود، افزود: دین اسلام بارها بر تقدم امر به معروف نسبت به نهی از منکر تأکید کرده و از همین رو است که می‌گوید برای از بین بردن “سَیّئه” می‌بایست “حَسَنه” ایجاد کنید.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تأکید بر این نکته که نباید همیشه به دنبال آموزش مستقیم آن هم از طریق نهی کردن باشیم، بیان داشت: مهربانی، فطرت مردم است و ما باید اصل مهربانی را اشاعه دهیم؛ اگر مهربانی باشد سنگ به سگ نمی‌زنیم، گیاه را نمی‌چینیم و همه به حقوق خود، دیگران و محیط پیرامونی احترام می‌گذاریم.

بر پایه این گزارش، در پایان این برنامه کارشناسان فرهنگی شهرداری شیراز، برنامه‌های پیشنهادی خود را برای اجرا در پارک کوهستانی دراک ارائه کردند که مورد استقبال مشاور شهردار در پارک‌های بزرگ شیراز قرار گرفت.

** پارک دراک می‌تواند محل بزرگترین برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی شیراز شود

 همچنین عبدالحمید اسدپور، مشاور شهردار شیراز در پارک‌های بزرگ در نشست پیش از بازدید، با ارائه‌ی توضیحاتی در خصوص پارک کوهستانی دراک، اظهار داشت: این پارک با وسعتی در حدود یک هزار و ۱۵۰ هکتار، ارتفاعی در حدود ۲ هزار و ۸۵۰ متری و ویژگی‌های منحصر به فردی همچون پوشش گیاهی فوق‌العاده با ۷۲ گونه‌ی گیاه دارویی موجود و کاشت‌شده، گونه‌های جانوری نادر، اولین پارک کوهستانی بزرگ خاورمیانه و دومین پارک کوهستانی بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

مشاور شهردار شیراز با بیان اینکه در برخی روزهای تعطیل بالغ بر ۱۲ هزار نفر از شهروندان وارد پارک کوهستانی دراک می‌شوند، خاطرنشان کرد: پارک کوهستانی دراک این ظرفیت را دارد که به محل اجرای بزرگترین نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی تبدیل شود.

انتهای پیام/ سجاد بنام