پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، در برنامه‌ای سرزده از مجموعه پارک کوهستانی دراک بازدید کرد.

به گزارش ریواس جنوب، در این دیدار آیت‌الله لطف‌الله دژکام با ابراز خرسندی از ساخت یک بوستان بزرگ در جوار کوه دراک شیراز و تلاش‌های مجموعه مدیریت این پارک در ادوار مختلف اظهار داشت: احداث این پارک می‌تواند فرصت خوبی برای اوقات فراغت شهروندان شیراز و همچنین فرصتی بی نظیر برای جذب گردشگران داخلی و خارجی باشد.

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به ویژگی‌های متفاوت پارک‌های کوهستانی، در خصوص فرهنگ حفاظت از محیط زیست در این بوستان بزرگ گفت: در دین اسلام بر قدرشناسی همه‌ی نعمات خداوند ازجمله طبیعت تأکیدات زیادی شده و در همین راستا حفاظت از محیط زیست و گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی در این پارک اهمیت زیادی دارد.

بر پایه این گزارش، در این بازدید که بیش از سه ساعت به طول انجامید، آیت‌الله دژکام و تعدادی از کارشناسان و مدیران پارک کوهستانی دراک، از بخش‌های مختلف پارک بازدید و درباره جزئیات و مسائل مختلف این مجموعه بحث و تبادل نظر کردند.

** ویژگی‌های منحصر به فرد دومین پارک کوهستانی بزرگ دنیا

همچنین در ابتدای این بازدید عبدالحمید اسدپور، مشاور شهردار شیراز در پارک‌های بزرگ با ارائه‌ی توضیحاتی در خصوص پارک کوهستانی دراک، اظهار داشت: این پارک با وسعتی در حدود یک هزار و ۱۵۰ هکتار، اولین پارک کوهستانی خاورمیانه و دومین پارک کوهستانی جهان و همچنین ششمین پارک بزرگ جهان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ویژگی‌های منحصر به فرد پارک کوهستانی دراک می‌تواند به عنوان یکی از بهترین فرصت‌های شیراز در حوزه‌های تفریحی، گردشگری قلمداد شود، افزود: ارتفاع حدود ۲ هزار و ۸۵۰ متری، پوشش گیاهی فوق‌العاده با ۷۲ گونه‌ی گیاه دارویی موجود و کاشت‌شده، گونه‌های جانوری کمیاب و حتی نادر در دنیا و آب و هوای دلنشین و سالم، ازجمله ویژگی‌های برجسته‌ای است که می‌بایست مورد توجه و حمایت ویژه قرار گیرد.

* هوای پاک شیراز مدیون کوه دراک است

اسدپور هوای پاک و دلنواز کلان‌شهر شیراز را نسبت به سایر شهرهای بزرگ کشور، مدیون وجود کوه دراک دانست و اضافه کرد: ارتفاعِ بسیار مناسب کوه دراک به گونه‌ای است که به اعتقاد کارشناسان چند ده متر کمتر یا بیشتر بودن آن می‌توانست این هوای ناب را تهدید کند که باید این موقعیت را قدر بدانیم.

وی در عین حال با تقدیر از همکاری شهروندان در حفاظت از محیط زیست، اذعان کرد: متأسفانه گاهی در این محیط استثنائی رفتارهای ناپسندی علیه محیط زیست ازجمله گونه‌های ناب گیاهی و جانوری صورت می‌گیرد که لازم است برای فرهنگ‌سازی بیشتر در این خصوص همت ویژه‌ای صورت گیرد.

* باید از فرصت حضور هزاران نفری شهروندان شیراز در پارک دراک، بهره‌برداری شود

مشاور شهردار شیراز با بیان اینکه در برخی روزهای تعطیل بالغ بر ۱۲ هزار نفر از شهروندان وارد پارک کوهستانی دراک می‌شوند، خاطرنشان کرد: معتقدم این حضور پرشمار شهروندان در حوزه‌های مختلف ازجمله فرهنگی، اجتماعی می‌بایست مورد توجه و بهره‌برداری حداکثری قرار گیرد.

اسدپور در پایان بازدید، با تقدیر از حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس پارک کوهستانی دراک، خواستار تداوم ارشادات این مقام ارشد استانی و بهره‌برداری کارشناسان پارک از توصیه‌های وی شد.

انتهای پیام/ سجاد بنام