پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ۱۸ ماهی که بر این استان مدیریت کرد، با بهبود فضای کسب و کار بر اساس گزارش اتاق بازرگانی ایران و همچنین قرار گرفتن در بین ۵ استان برتر کشور در جذب تسهیلات اشتغال روستایی ۲ نشانه خوب در کارنامه خود ثبت کرده است.

ریواس جنوب- بهنام کریمی

علی‌محمد احمدی در یکی از بدترین شرایط اقتصادی کشور، فرماندهی بخش اجرا در یکی از پیچیده‌ترین استان‌های کشور را به عهده گرفت.

تقدیر از استاندار

اینکه مدیریت کردن در کهگیلویه و بویراحمد به واسطه بافت فرهنگی و سیاسی آن کار سختی است، موضوعی اثبات شده است اما عقب‌ماندگی‌های تاریخی این استان از دیگر مناطق کشور، در بعد امکانات و داشته‌ها، داشتن یک کارنامه روشن و موفق مدیریتی را برای هر مدیر ارشدی، سخت‌تر هم کرده است.

بدون تردید، بیکاری و نبودن شغل به واسطه همین مشکلاتی که اشاره شد، نیاز اصلی استانی است که کوچکی مساحت آن و ارتباطات قومیتی افراد، فشارهای ناشی از بیکاری را بر هر مدیری زیادتر هم می‌کند؛ فشاری که استاندار فعلی کهگیلویه و بویراحمد “درس” آن را خوانده است و از روز اول گفته است که در حوزه اقتصاد برنامه دارد و تلاش‌هایش را معطوف به این نیاز مهم مردم می‌کند.

اکنون ۱۸ ماه از مدیریت علی‌محمد احمدی می‌گذرد و اولین نشانه‌ها از موفقیت مدیریت در حوزه اقتصاد، حداقل در آن بخش از کار که به نوع مدیریت استانی مرتبط است، پیدا شده است.

البته این اولین نشانه نیست و پیش از این نیز  اتاق بازرگانی ایران از بهبود وضعیت کسب و کار در این استان گزارش داد تا جایی که کهگیلویه و بویراحمد تنها استانی بوده که در پاییز ۹۷، فضای کسب و کارش بهتر از سال قبل آن شده است.

صحبت از موفقیت این استان در ایجاد شغل و جذب اعتبارات اشتغال‌زایی در بخش روستایی است که کهگیلویه و بویراحمد در بین ۵ استان برتر کشور قرار گرفت به طوری که استاندار از وزارت‌خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیرنامه گرفت.

در این نامه از موفقیت این استان در جذب اعتبارات اشتغالزایی روستایی در کنار ۵ استان نخست در کشور نام برده و این موفقیت گامی بزرگ در راستای اشتغالزایی و حمایت از تولید معرفی شد.

در این نامه از طرف مدیر کل امور استان های وزارت کار خطاب به دکتر احمدی استاندار آمده است : با عنایت به جمع‌بندی گزارشات اخذ شده از استان‌ها در خصوص آخرین عملکرد تسهیلات مشاغل روستایی بدین وسیله اعلام می گردد که استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون با ۱۳۴ درصد پرداختی نسبت به سهمیه آن استان در بین ۵ استان برتر می‌باشند .توفیق شما و همکارانتان در استان را از خداوند متعال آرزومندم .

در همین اساس و به گفته علی‌محمد احمدی در فاز اول این طرح ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات از محل قانون مذکور به استان اختصاص داده شد که با توجه به تلاش و پیگیری‌های صورت گرفته بیش از ۱۴۲میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است، که این پرداخت رشد ۱۳۴ درصدی را در سطح استان به خود اختصاص داده و موجب شده استان کهگیلویه و بویراحمد جزو ۵ استان برتر قرار بگیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: در فاز دوم طرح حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ۳۳۵ میلیارد تومان به استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شد که از این میزان ۲۱۹ میلیارد تومان سهم بخش های اقتصادی یعنی بخش های کشاورزی ،صنعت گردشگری و خدمات است و مبلغ ۱۱۶ میلیارد تومان به نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی رحمة الله علیه بنیاد شهید و بهزیستی اختصاص داده شد که تا کنون ۱۶۷۴ طرح به مبلغ بیش از ۱۴۲ میلیارد تومان موفق به اخذ تسهیلات شدند که اشتغال بیش از چهار هزار و ۸۰۰ نفر را در استان به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه این عملکرد قابل قبول حاصل تلاش مدیران اداره‌کل کار و تیم اقتصادی این استان است، توضیح داد: هدف از اجرای طرح حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای رسیدن به اهداف، توانمندسازی روستاییان و عشایر، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها و به ویژه حاشیه شهرها، حمایت از فارغ التحصیلان دانشگاهی، تثبیت اشتغال پایدار، تامین بخش مهمی از نیازهای ضروری کشور در استانها و تکمیل زنجیره تولید و حمایت از واحدهای تولیدی است.

انتهای پیام/کریمی